EŞEKLERE SEKİZ YILDA EMEKLİLİK

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Yanlış anlaşılmasın diye hemen başlığa açıklık getireyim. Haberlerde dinledim eşekleri sekiz yılda emekliye ayırıyorlarmış. Hani dar sokaklı şehirlerimiz var ya oralarda PTT in araçları dağıtımlar bu dar sokaklara giremediği için mecburiyetten kadrolu eşek çalıştırıyorlar.

İşte bu eşekleri de sekiz yıl sonra emekli ediyorlarmış.

Oysa normal bir eşeğin ömrü ortalama yirmi yıl ile otuz yıl arasındaymış.

Kendi kendime sordum neden sekiz yıl?

İnsanlarda ortalama ömür yetmiş yıl, emekli yaşı ise atmış beş.

Yani bir eşekte ortalama emeklilik yaşamı, on iki yıl ile yirmi iki yıl arasında değişiyor insanlarda ise bu emeklilik hayatı genellikle beş yıl.

Yakın tarihlere kadar insanlar da kırk ile elli arası emekli olabiliyorlardı emeklilik yaşamı benzetme gibi olmasında en az eşeklerin emekli hayatı kadar uzundu.

 

Anlaşılıyor ki gecen sure zarfında ağır ekonomik koşullar sadece insanları etkiledi.

İnsanların emeklilik yaşamları, başta geçim koşulları olmak üzere zorlu ve zorluklarla dolu ıstırap yıllarına dönüştü. Elbette sözüm ortalama yedi yüz lira ile bin iki yüz lira arası emeklilik maaşı ile geçinmek zorunda olanlara.

Hani meşhur bir fıkra vardır hepinizin bildiği.

Allah canlıları yaratacağında hepsini huzuruna çağırıp ömrü hakkında soru soruyormuş.

Eşeği huzuruna çağırmış. Sana 30 yıl ömür veriyorum. Gidip dünyada insanların yükünü taşıyacaksın. Eşek gibi çalışıp onların işlerini göreceksin.

Eşek: Allahlım bu süre çok uzun. Biraz kısaltamazmışsınız demiş ve Allah eşeği 10 yıl bu görevle dünyaya göndermiş.

Ardından köpeği huzuruna çağırmış. Ona da aynı şekilde, sen dünyaya gideceksin. 20 yıl insanların malını, canını bekleyip onlara yalakalık edip kendini sevdireceksin demiş. Köpek, bu süre çok uzun 10 yıl olsun demiş ve oda 10 yıl ömürle gönderilmiş dünyaya.

Ardından sıra maymuna gelmiş. Allah ona da: seni 20 yıllığına dünyaya gönderiyorum. İnsanları eğlendirip güldüreceksin, onlara soytarılık edeceksin demiş. Maymun da ömrünü uzun bulunca 10 yıl yaşaması için dünyaya gönderilmiş.

Ardından sıra insana gelmiş. Allah insana: seni 20 yıllığına dünyaya gönderiyorum. Ye iç, çalış, yaşa diye demiş. İnsan bu süreyi çok az bulmuş ve 'Allah'ım bu süre çok az daha fazlasını isterim' demiş.

Allah ta eşekten kalan 20 seneyi, köpekten kalan 10 seneyi ve maymundan kalan 10 seneyi insanın ömrüne eklemiş.

 İşte bu yüzden hayatımızın ilk 20 yılını insan gibi yaşayarak, sonraki 20 yılını eşek gibi çalışarak, daha sonraki 10 yılını köpek gibi malımıza ve çocuklarımıza sahip çıkmak için çabalayıp onlara kendimizi sevdirmeye çalışarak ve son 10 yılımızı da maymun gibi insanları kendimizle eğlendirip, kendimize güldürerek yaşarız.

Bir yanlışlık var ama nerede.   


İzlenme: 402
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR