EKONOMİK BÜYÜME DEDİGİN

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Son günlerde almış başını gidiyor ‘ekonomik büyüme’ kavgası.

Şimdilik yorum yapmadan önce konuyu aydınlatmak istedim.

Hepinizin bildiği bir yoldan gidelim bu ekonomik büyüme kavramının ne demek olduğunu çözmek için.

İki türlü hesap yapıldığını hemen başta vurgulayalım. Biri nominal büyüme, biride reel yani gerçek büyüme.

Bir ülkede üretilen tüm iktisadi değerlerin, satış fiyatı ile çarpılması suretiyle ortaya çıkan rakam, o ülkenin, Gayrı Safi Yurt İçi Hasılatını, oluşturur.  

Diyelim ki Zeki bir ülkenin adı olsun. Zeki isimli ülkede sadece buğday üretimi olsun. Detay üretim miktarlarına girmeden yıllık 5 ton toplam üretim, fiyattı da 2 TL olsun, bu durumda yıllık ciro 10000 TL olmaktadır. 2051 yılındaki bir yıllık hasılatın, satış fiyatı ile çarpılması suretiyle elde edilen rakamdır.

 Bu rakam Zeki adlı ülkenin yıllık Gayrı Safi Yurt İçi Hasılatını yani cirosunu gösterir.

2052 yılında ise, 6 ton üretim yapılsın ve satış fiyatı da 2,5TL olsun.  Bu yılın, yıllık Gayrı Safi Yurt İçi Hasılası yani cirosu,15000TL. olmaktadır.

2052 yılı cirosunu, 2051 yılı cirosuna bölündüğü zaman, Zeki isimli ülke, bir evvelki yıla göre yüzde 50 büyümüş demektir. Yani, ülke yüzde 50 nominal büyümüş demektir. Bu büyüme oranı elbette gerçek büyüme oranı değildir, bu büyüme oranı nominal büyüme oranıdır. Reel yani gerçek büyüme oranı ise bir sonraki üretim miktarlarının, bir yıl evvelki fiyatlarla çarpılması neticesi elde edilen orandır buna da reel yani gerçek büyüme oranı denir.

Reel yani gerçek büyüme oranı ise; 2052 yılı üretim miktarlarını, bir evvelki yıl olan 2051 yılı fiyatları ile çarpmamız gerekmektedir. Bu durumda 6 ton X 2TL = 12000TL olmaktadır.

Yani gerçek büyüme oranı yüzde 20 dir. Elbette her yıl kalem kalem üretim miktarlarının tespiti ve bu üretimlerin hangi fiyatlarlar çarpıldığı çok önemlidir.

Dünya matematik gününü de bu vesile ile kutlayayım.

"Bir ülkenin geleceği ve ilerlemesi sağlam kalelerle, güzel binalara ve milli gelirine değil, o insanların ahlaki değerlerine bağlıdır. Martin luther king."

 


İzlenme: 231
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR