EKONOMİDE MUCİZE OLMAZ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Ülkemizde, on yüz yıllardır bulunamamış bir yer altı petrol yatakları veya zengin altın rezervleri, ne bileyim bir doğalgaz yatakları günümüzde ortaya çıksaydı, gerçekten de ekonomimiz için bir mucize olurdu.

Bir bor maden yataklarımız var ne hikmetse bir türlü ekonomiyle buluşturulamadı.

Şu Amerika dediğimiz dünyanın jandarması ile aramız bilindiği gibi limoni limoni. Adamlar güçlü ya ha bire de bre yaptırım yaptırım yaptırım diye tutturuyorlar.

Bizim ekonomimiz ise ne yazık ki BEŞ KALEM MAL dışında dışa bağımlı. Joe ‘nun saldırılara aynen cevap vermeye, ekonomi gücümüz var desek yalan olur. Ancak biz ulus devletiz, dik duruşumuzdan da zerre kadar ödün, ne dün verdik ne de bu gün, taviz vermeye niyetimiz de yok isteğimizde yok.

Ne olacak? Hiç bir şey olmayacak, Ekonomik olarak, kendi yorganımızın altına sığmaya, ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalışacağız.

Ekonomi kurmayları gerek enflasyonu dizgin altına almak, gerekse ithalatı kısmak için bir dizi önlem aldı.

Bu bağlamda,tüketici kredileri başta olmak üzere bir dizi kredilerde vade kısaltma uygulamaları başlattılar. Böylece uzun vade, 36 ve de bazen 48 ay vade dışına çıkılmayacak.

Ben bu noktada yani tüketicilerin, vade kısıtlanması yoluyla başta ithal malları olmak üzere ekonomik bir fayda temin edeceği kanaatinde değilim.

Amaç, tüketici kredilerinde vadeleri kısmak suretiyle, ithalatı mümkün olduğunca azaltmak amacına hizmet etmekse bu noktada verimli bir uygulama olmadığı kanaatindeyim. İyi hoşta tüketimin karşı ayağı var o da üretim.

Üretim ve tüketim birinden beslenen iki kan damarı. Tüketim ekonomide döndükçe üretim de dönüyor, tüketimi kısıtlar veya kısarsanız üretim kansız kalır yani üreticiler, esnaflar, şirketler, vb. bu durumdan hoşnut olmazlar.

Ekonomik hal ve ahval böyle olursa, üreticilerde, düzene uydurmak isterler,  yeteri kadar tüketim olmadığı için üretimi kısarlar, işçi çıkartırlar maliyet azaltıcı davranış içine girerler hatta ve hatta iflaslar bile çoğalabilir.

Üreticiler, bir taraftan ayakta kalabilmek diğer yandan da tüketici taleplerini artıma veya aynı seviyede tutma noktasında, bankanın uzun vade kesintisine karşılık senet alternatifini hayata geçirmeye çalışırlar.

Bu durumda, tüketici kendisine, üreticiler tarafından sağlanabilecek, daha uzun vadelerle mal ve hizmet arzı yapabildikleri takdirde, tüketiciler, tüketim alışkanlıklarını terk etmeyecek ekonomik çark aynen dönmeye devam edecektir.

Netice itibariyle, ithal mallar,  yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı, alıcı bulabileceğinden,  Ülke ekonomisi noktasında, ithal kalemlerinde arzu edilen bir azalmaya neden olamayabilecektir.

Ne yapılmalı sorusuna ise: eğer Amerika ile yapılmış ikili anlaşmalar cevaz veriyor ise veya cevaz verdiği ölçülerde derhal ve direk olarak ithalat kalemlerinde kısıtlamaya gidilmesi, olamıyorsa ithal mallarının tüketilmemesi için sivil toplumlar aracılığıyla ithal mallarına boykot çağrısı yapılması.

 


İzlenme: 235
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR