EKONOMİ VE ENFLASYON

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Dün ekonomi ile ilgili hususlar kimseyi ilgilendirmiyordu. Bu günde kimse ilgilenmiyor, yarını sorarsan elbette kimsenin ilgilenecek hali kalmayacaktır.

Dün yaşlısı öğrencisi her kesim ve ayırım gözetmeksizin herkesin avuçlarına göre, Devlet baba yardım yaptı ve de yapmaktadır. Elbette sosyal bir Devlet olmanın da gereği tabiri caiz ise raconu da budur.

Barış adı altında milyarlarca lira tutarında ekonomik muafiyetler getirildi. Çalışmayan, çalışamayanlara ek sosyal haklar verildi verilecek. Vs. vs.  

Ekonomi çarkının yerine oturmadığı bir ortamda Devletten çıkan her kuruşun bir maliyeti olmaktadır.

İşte bu maliyeti karşılayacak bir ekonomik kaynak olmalıdır. Eğer bu kaynak yok veya maliyete göre yetersiz ise işte o zaman başta enflasyon canavarların iştahı açılmakta, ekonomi ve veriler veriler güç ve kan kaybına uğrayabilmektedir.

Kaynaksız yapılan adı ister sosyal, ister bir başka olsun enflasyonu körüklemekte ve neticede alım gücünü zafiyete düşürebilmektedir. Alım gücünün zayıflaması hem ekonomik yatırımları hem de vatandaşı direk olarak etkileyebilmektedir.

Secim ekonomisinin de bir taraftan devam ediyor olması, enflasyon canavarı dişini göstermeye başlamasına ortam yaratmıştır.

Açıklanan ve artan enflasyon oranı, yabancı para kurlarını bir anda yukarı doğru tırmandırmaya başlamıştır.

Bir taraftan faizler yukarı doğru tırmanmakta, diğer yandan da yabancı güçler ve göstergeler Türkiye’yi yatırım yapılamaz bir hale getirmeye çalışmaktadırlar.

İnşallah secimler sonrası bu durumun devam etmez.

Önlemler biraz acıtıcı da olsa zamanında alınabilirse bu negatif tablonun en az ekonomik hasar ile atlatılacağı kanaatindeyim.

*

Ah şu enflasyon ah.

Lokantanın vitrininde "İstediğiniz kadar yiyin, hesabınızı torununuz ödesin" şeklinde bir ilan gören genç, masaya oturmadan önce yine de emin olmak için sorar:

"Sahi benim yediklerimin parasını yıllar sonra torunum mu ödeyecek?"

"Evet" diye yanıtlar lokanta sahibi. Bunun üzerine genç tıka basa yer, tam kalkıp gidecekken yüklü bir hesap uzatılır önüne.

"Hani benim yediklerimin ödemesini torunum yapacaktı?"

Lokanta sahibi "Doğru" der, "Bu zaten sizin yediklerinizin değil, dedenizin yediklerinin parası"... 


İzlenme: 227
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR