ÇOCUK İSTİSMARI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Bu konu dünde önemliydi bu günde önemli. Nedendir bilinmez ama birden bire gündemin birinci sırasına yerleşti ve uzun surede bu yerini muhafaza edecek gibi duruyor.

TUİK tarafından 2016 yılı verilerine göre;

Seksen milyon aşan nüfusumuz içerisinde, 0 -14 yaş gurubu nüfusun Yüzde 23,6 sını oluşturuyor bir de buna 14 -17 yaş gurubunu da eklenirse neredeyse nüfusumuzun yünde otuzunu çocuklar oluşturmaktadır.

Dünyada, Çocuk nüfus sıralamasında Türkiye 96 sırada, 2016 yılı itibariyle.

Yine Trafik kaza istatistiklerine göre;

2015 yılında meydana gelen trafik kazalarında 864 çocuk yaşamını yitirirken, 55 bin 198 çocuk yaralandı. Kazalarda ölen çocukların %44,8'inin 0-9 yaş grubunda, %21,5'inin 10-14 yaş grubunda ve %33,7'sinin ise 15-17 yaş grubunda.

Öte yandan trafik kazalarında ölen her iki kişiden biri de çocuk. Ve de 10 yaşından küçük çocuk.

Yine Türk İstatistik Kurumu yayınlarına göre, Güvenlik birimlerine gelmiş veya getirilmiş 218 bini erkek,115 biniş kadın toplamda 333 bin 435 çocuk var. Suca sürüklenen çocuklarında yüzde 33,2 bağımlılık yapan madde kullanıyor.

Suça sürüklenme nedeni ile güvenlik birimlerine 108 bin 675 çocuk getirilmiş. Bu çocukların %36,1’ine

yaralama, %23’1’ine hırsızlık, %10’una 5682 Sayılı Kanun’a muhalefet, %5,5’ine uyuşturucu veya

uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak, %3,5’ine cinsel suçlar, %3,4’üne mala zarar

verme, %3,3’üne ise tehdit suçu isnat edilmiş.

Çocuklar trafik kazalarında telef oluyor, çocuklar ağır işlerde çalıştırılıyor, Çocuklar uyuşturucu veya bağımlılık yapan madde kullanıyor, çocuklar cinsel istismara uğruyor, çocuklar suca sürükleniyor, çocuklar esrar sigara içki kullanıyor, çocuklar çocuklar…

Bu çocuklara benim senin bizim evlatlarımız, vatanın evlatları, geleceğimizin milletvekili bakanı başbakanı askeri, doktoru, avukatı, savcı, hakimi, özetle bu çocuklar neslimiz geleceğimizin, bizi yönetecek insanları.

Ana hatları ile yukarıdaki zifiri karanlık tabloya bakıldığında Çocuklarımızı elbette lazım ama sadece cinsel konuları öne çıkararak yasa çıkarmamak lazımdır.

Türkiye’ de her şeyden onca nüfuzun yüzde otuzunu diğer bir ifade ile yaklaşık üçte birini teşkil eden çocuk nüfusu bulunmaktadır. Bu çok önemli önemli olduğu kadarda dikkat ve hassasiyet isteyen bir nüfus yoğunluğudur. Hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir geleceğe ancak sağlıklı nesillerle ulaşabiliriz. Elbette çocuklarla ilgili yasa yönetmelik ve benzeri uygulamalar var var ama aksaklıkları gördükçe, nüfusun yüzde otuzunu teşkil eden gözbebeklerimiz için yetersiz kaldığı, bu karanlık tablonun aydınlığa kavuşması için kökten ve kalıcı değişikliler yapılmasını teminen, acilen ve behemehâl bir Çocuk Bakanlığı kurulmalıdır hatta şarttır. 


İzlenme: 355
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR