ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

İnsanlığa hizmetten başka düşüncesi olmayan çalışan gazetecilerin bu ulvi görevlerinden dolayı, müstesna günlerini kutluyorum. 

Yakın tarihe bir göz attığımızda, çalışan gazeteciler bayramı/ günü, yakın tarihimizde meydana gelmiştir.

Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul, Yeni Sabah tan oluşan, dokuz gazete sahipleri, 4 Ocak 1961 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe giren, “çalışan gazetecilerin çalışma ve sosyal haklarında iyileştirmeler getiren 212 yasayı” protesto etmek için üç gün gazete çıkarmamaya karar vermişlerdi.

Gazeteciler bunun üzerine kendilerine yasa ile verilmiş bu haklarını basın özgürlüğünü savunmak üzere, İstanbul Gazeteciler Sendikası binasından Valiliğe kadar yürüdüler. Patronlar tarafından protesto için gazete çıkarılmayan üç gün, “BASIN” adı altında 11, 12, 13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini çıkardılar.

İşte o tarihten sonra Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan 10 Ocak tarihi, 12 Mart 1971 askeri müdahale ile gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başladı

*****

Bir ülkede bir bakan, kendisini gazetecilere hiç sevdirememişti. Ne yapsa makbule geçmiyor, basın her gün kendisiyle uğraşıyordu. Artık canına tak etmişti ve “Öyle bir şey yapayım ki, gazeteciler mat olsun” diye düşünürken aklına bir fikir geldi.

Bakanın bazı özel yetenekleri vardı ve bu yeteneklerinden birini kullanarak basın mensuplarını etkilemeye karar vererek bir basın bildirisi yayınladı : “Pazar günü saat 10.00 da bakan denizin üzerinde yürüyecek…”

Pazar sabahı saat 10.00 da tüm basın mensupları bildiride belirtilen yerde toplandılar… Bakan geldi ve elinde bastonuyla denizin üzerinde yürümeye başladı ve karşı kıyıya kadar da yürüyerek ilerledi… Herkesin gözleri dehşetle açılmıştı. Fakat ertesi günü tüm gazetelerde şu başlık okundu:

“Bakan yüzme bilmiyor!”


İzlenme: 430
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR