BİZ NE BİCİM İNSANIZ?

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Hepimiz dolaşıyorken görmüşüzdür, elbette görmeyen veya göremeyenlerde vardır.

Kimimiz olmaz böyle şey, kimimiz yazık günahtır, vs vs deyip geçmişizdir yollardan.

El insaf sahili bir görün gâvur olsa yapmaz. Uzun yalı sahilinin bir bölümünde kumsal alanda baştanbaşa ekmek ve ekmek parçalarıyla örtülü. Örtülü dereken abartmıyorum da, gerçekten kumlara serilmiş ekmek tabakası sanki. Yürümekte bile zorluk çekiyorsun. Biraz daha ilerlediğinizde denizle kumun birleştiği yerde onlarca metre uzunluğunda ekmek şeridi ile karşılaşıyorsunuz. Ayıptır beyler ayıptır dedim ya gavur bile bunu yapmaz.

Ülkemiz malum buğdayı bile ithal ediyor, ekmekse sofralarımızın olmazsa olmazı. Kaldı ki bu ve buna benzer sebeplerle binlerce ton ülke çapında ekmek israfı yapılıyor ve bunun tek sorumlusu bizleriz.

Bu ülkeye yazıktır günahtır zira aç doyuran ekmek bizim için kutsaldır. Görüntü kirliliğine hiç değinmek istemiyorum. Ekmeğe basmamak için dans ediyoruz adeta, ekmeklerse sahile vura vura, biz “insanlara” baka baka adeta.

Bu manzaradan hangi mahlûk zevk alıyor bilemiyorum. Bu ekonomik değeri yok sayanlar bu vesile ile israfı meziyet sananlar bence bir bakıma da vatan ve millet hainleridir.

Gelelim ikinci konuya. Elbette çok konu var ama sırası geldikçe onları da yazarız.

Sayın ahali, belediye çok güzel bir uygulama ile evlerde kullanılmayan ikinci el kullanılabilir eşyaları modern kutulara konulması suretiyle toplamaya başladı güzel bir adım gerçekten teşekkürler. Uygulama başarı ile devam etmekte olduğunu da memnuniyetle görmekteyiz. Bu anlamda kullanılmayan ikinci el eşyaların gerek geri dönüşüm gerekse temizlenip dar gelirli vatandaşlarla paylaşılması her türlü övgüden uzak takdiri şayan bir durumdur.

Gelelim asıl belirtmek istediğim hususa. Bu toplama kutuları ister inanın ister inanmayın senin, benim özetle Marmaris yaşayanlarının canlarının ve de mallarının korunması kollanmasına da vesile olmaktadır.

Marmaris içi kazaların yüzde sekseni kavşaklarda olmaktadır. Gün geçmiyor ki bir kavşakta motosiklet veya otomobil kazası olmasın. Her kavşakta ya art arda ya da yan yana, trafik kurallarına aykırı olarak araç parkı yapılmaktadır. Yok, yapılmıyor diyen varsa şaşarım. Ve kazalarda maalesef kavşaklara yapılan parklardan kaynaklanmaktadır ve tek sebebidir. Zira kavşaklarda park etmiş araçlar yüzünden gelen araçları görme imkânı ortadan kalkıyor ve neticede Kaza kaçınılmaz son oluyor. Ya canın hasar alıyor ya da aracın, çoğu kez hem malın hem de canın hasar görüyor bazen de maalesef cana mal oluyor.

Dikkat ettiniz mi sanırım belediye bu hususu tespit etmiş olacak ki

 İşte bu eşya toplama kutularını hassas kavşaklara yerleştirmiş ilk gördüğümde içimden kutladım. Kaza ve kazaları önleme aracı olarak ta bu kutular, kavşaklara yerleştirilmiş idi.

Gel gör ki aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen bazı kirli eller bu kutuların yerlerini değiştirmeye, ne yazık ki birçok sürücü beyefendiler! de bu ulvi amaçlarla yapılmış kutuların, Yasal olarak ta park yasağı olmasına rağmen önüne, yanına, arkasına, park etmeye vakit geçirmeksizin başlamışlar ve de devam ediyorlar. Tebrikler!

El insaf be. Kendini çoluk çocuğunu düşün onları düşünmüyorsan sana bir sözüm yok zaten.

Özün sözü kendini bilen insanlara sesleniyorum, kısa vadeli olsa bile bu ve benzer yerlere araçlarınızı park etmeyin kaza dediğin anlık bir şey değil mi?

Unutmamak gereken o ki, sorgulamadan insan merkezli düşünerek yapılan tüm uygulamalara karşı saygılı olmak zorundayız.   


İzlenme: 290
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR