BİR TEK ÇATIDA SEÇİM KANUNLARINA

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Haydi, hayırlısı diyelim, tek lere ve tek çatılara alışmamız lazım.

İttifak hususundaki son gelişmeler nedeniyle secim kanununun da bir çatı altında toplanması zarureti doğuyor.

Secim Yasalarının tek çatı altında toplanması yeni kurulan İYİ partinin seçimlere girip giremeyeceğini etkiler mi şu anda bilinmez ama “Türkiye Secim Yasası” çıkınca bu hususu netleşeceği de bir gerçek.

Secim kanununun tek çatı altında toplanmasına “tabela partilerinin” sebep olduğu ifade edilmektedir. Bu tabela particiliğine son verilmesi gereken bir husustu ama bu gerekçe tüm secim kanunlarının tek çatı altında toplanmasını, gerektir miydi gerektirmez miydi bu da tartışılacak diğer bir konudur.

Yargıtay da sicili tutulan halen seksen sekiz parti var var ama secime giren parti sayısı dokuz. Bu diğer yetmiş dokuz adet tabela partileri ne yapıyor?

Ne yapacak yedek futbolcular gibi secim arenasından çıkan parti yerine sahaya giriyorlar. Ya da kullanım sıraları gelinceye kadar iki masa, iki tavla, “penci se, severler güzeli genç ise” deyip zar atıyorlar.

AKP tarafından gündeme getirilecek, “Türkiye Secim Yasası”, maddeleri ve yürüklük tarihi, değişiklikler şu anda sır. Bazı gazete haberlerine göre ülke çapında teşkilatları olmayan ve iki kere üst üste kongresini yapmayan siyasi partiler kendiliğinden feshedilmiş sayılacağı hususunun, maddeler arasında yer alacağı yazılmaktadır.

Önemli olan o ki, ülke çapında teşkilatları olmayan ve iki kere üst üste kongresini yapmamış ifadesinin, yeni kurulan ve daha ikinci kongresini yapmamış partileri kapsayıp kapsamadığıdır.

İki kere üst üste kongresini yapmamış ancak yeni kurulmuş partilere, “Türkiye Secim Yasası”,  TBMM den geçtiği takdirde, bu seçimlere katılamazsınız ama bundan sonraki seçimlere katılabilirsiniz denilebilir mi denilemez mi?

Bu ve buna benzer soruların cevabını ancak gündemde olan ve yasalaşmayı bekleyen Türkiye Secim Kanununda.

Bekleyip göreceğiz.


İzlenme: 374
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR