BERBER’E KULAK VERMEK GEREK

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Evet bahsettiğim kişi, gazete sahibi, duayen gazeteci - yazar, hemen hemen herkesin tanıdığı, saygın ve de kalemini hep dik tutan, Sayın Emin BERBER beyefendidir.

Yılları değil bir ömrü, ailesi ile birlikte, basın hayatına adeta esir eden bir şahsiyetten bahsediyorum.

Halkın, gözü kulağı, taşra gazeteciliğinin an itibariyle durumu ve yakın gelecekteki kaderi üzerine çok anlamlı bir manşet ile yaşayanlarımıza, yerel basınını sorunları ile ilgili 04.EKİM. 2018 tarihli, Memet Emin BERBER imzalı yazısını üzülerek okudum.

Sn. BERBER manşetten yayınlanan yazısında özetle;

 “… Zaten çok zor koşullarda yayın hayatını sürdüren taşra gazeteleri ve bu arada Marmaris’te günlük yayın yapan mevkutelerin artık tek derdi ayakta kalabilmek… Gazeteler üzerine binen ağır yük gün geçtikçe zorlaşıyor ve gazetenin ömrünü kısaltıyor… Gazete sahipleri, sürekliliği adeta cambazlık yaparak sağlamak zorunda kalıyorlar…”

Ben de bu konuda gazeteniz MANŞET  te bir yazı yazmış ve zor durumda kalan yerel basınımızın, kanayan yarasına parmak basmıştım, ancak o tarihlerde henüz bakanlıkça bir tedbir alınmamış idi, önerim yerel basının birleşerek güçlenmesi olmuştu.

Bu defa hükümetçe alınan tedbirlerin, yerel basın yaralarına mehlem olamayacağını Sn. BERBER, acık anlaşılır bir dille mezkûr yazısında ifade etmiştir. Ben bir gazeteci yazar olarak bu ifadelere çok önem vermekteyim. Ancak meslek edinip tenceresini, yerel basın kanalıyla kaynatabilenlerin, başta gazete sahipleri olmak üzere bu konuyu, öncelik ve özellikle gündemlerine almak zorunda olduklarını düşünmekteyim.

M. Emin BERBER in yazısında diyor ki;

…Gün gelirde, kapınıza veya iş yerinize yerel gazete konulamadığını görürseniz bilin ki, basın hayatına kendilerini vakfetmişlerin, artık bu iş için harcayabilecekleri son kuruşta TÜKENMİŞTİR.

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda dikkate alındığında, gazete sahiplerinin çözüm arayışları ile birlikte, yerel basınımıza güç ve destek vermek biz okurlarında görevi olmalıdır.

 


İzlenme: 207
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR