AL SANA PRİMİ YATMAYANLARA DA ERKEN EMEKLİLİK YA SONRA?

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Türkiye İstatistik Kurumu açıkladı. On milyon kişi sigortasız, yani çalışanların yüzde 35,2 merdiven altı diğer ifade ile kayıtsız.

Çalışanın elbette hakkı korunacak korunmalıdır da.

Konu şu, artık herkesin bildiği gibi, işveren bir yandan eleman çalıştırıp öte yandan bu durumu kayıt altına almaz ise hem kişiye hem de Devlete zarar veriyor. Bir genelleme değil ama uygulamada belki çalışan eleman da, beni sigortalama parasını ver bana ver diyor bu şıkta işverenin işine yarıyor çünkü vergisini vermiyor.

 Al gülüm ver gülüm hesapları buraya kadar. Artık Hak kayıplarının önlenmesi, temel insan haklarından olan sosyal güvenlik hakkının korunabilmesi için bildirimsiz çalışan bu sigortalılara tespiti davası açma hakkı 506 sayılı Kanunun 79/10. Maddesi ile verilmiştir.

Emeklilik yaşları gelmiş olmasına rağmen emekli olamayanlara yasa, geriye dönük ödenmemiş veya eksik ödenmiş primleri için  “hizmet tespit davası”  imkânı getirmiştir. Hizmet tespit davası açıp ta kaybeden nadirdir. Zira işyerini girip çıktığını şahitlerle ispat edilir bir de buna birkaç evrak eklenirse ( …işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları…) dava illaki lehine neticelenecektir.

Geçmişte ödenmemiş veya eksik ödenmiş primler için acılan dava kazanıldığında, artık emeklilik için beklemeye gerek yok. Lehe alınan hizmet tespit davası kararını SGK ya vermeniz gerekmektedir. İlgili kurum bu belge ile sizi emekli etmez ise bir davalık işi var. Yasa bu durumda çalışan lehine karar veriyor ve sizde erken emekli olabiliyorsunuz.

Hayırlı uğurlu olsun olsun da asıl mesele bundan sonra. Çalışma ve Sosyal Bakanlık verilerine göre 2017 Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aylık bağladığı kişi sayısı 11 milyon 971 bin.

Diğer yandan 1 Ocak 2017 itibarıyla devlet bünyesinde ise ortalama 4 milyon kişi çalışıyor.

Ayrıca Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların sayısı gün geçtikçe azalmaktadır

Buda ne demektir bilir misiniz her bir çalışan dört emekliye bakıyor demektir.

İşin vahameti burada.

Kamu kurum ve kuruluşları özelleştirilmeden, kamuda da yatırımlar arttığı dönemlerde bu durum tam tersi idi. Yedi sekiz hatta on çalışan bir emekliye bakabiliyordu. Şimdi ne oldu? Bir çalışan dört emekliye bakıyor. Öte yandan da Kamu kurum ve kuruluşları kaynakları gün geçtikçe azalıyor.

Acilen Sosyal Güvenlik Kurumuna ek gelir kaynakları yaratılmak zorunda.

Yaratılmazsa ne olur? Ne olacak milyonlarca gelirsiz emeklimiz olur.


İzlenme: 323
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR