NE KADAR KİTAP OKUYORUZ

Cihan ALTUT

Cihan ALTUT

E-Posta :

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde kitap okuma alışkanlığımız giderek azalıyor. Kitap okumanın faydalarını ne kadar bilsek de iş kitap okumaya gelince hep vaz geçer iş güç bahanesi yaparız.  

Ülkelerin kitap okuma araştırmalarına baktığımızda çok ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın gençler arasında yaptığı araştırmaya göre % 61 hiç kitap okumamış, %13.4’lük kesimde bir kitap okumuş.

Görüldüğü gibi ülkemizde okuma alışkanlığının az olması aynı zamanda kitap piyasasını olumsuz etkilemektedir. Buda toplumumuzun bilgi üretmesine ve başarıya ulaşmasını engellemektedir. Hayatta başarılı olmanın şartlarından biri bilgiye sahip olmaktır. Bunun için öncelikle okumamız gerekiyor. James Hawel, "Dünyayı yöneten kalem, mürekkep ve kâğıttır." diyor. Gelişmiş ülkelere baktığımızda dünyayı yöneten ilkelerin kitap okuma alışkanlıkları bizim ülkemize göre hayli fazla. Gallup firmasının yaptığı bir araştırmaya göre, bazı ülkelerdeki kitap okuyanların nüfusa oranları şöyle; Japonya % 14, ABD % 12, Almanya % 11, İngiltere % 11 ve Türkiye % 0,01. Gördüğümüz tablo gerçekten çok acı.  Görüldüğü gibi okuyan ülkeler dünya sıralamasında da önde geliyor. Bilinçli bir toplum ve gelişmiş bir ülkeyi gösteriyor.

Bir yılda okuduğumuz kitap sayısı da dünya ortalamasından oldukça düşüktür. Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor. Bir İsviçreli yılda ortalama 10 kitap okuyor. Bir Fransız yılda ortalama 7 kitap okuyor. Türkiye’de ise 6 Türk’e yılda sadece bir kitap düşüyor. Okumadan başarılı olmak asla mümkün değildir.

Birde ülkelerde bir yılda basılan kitap oranlarına baktığımızda ABD 85.121, Japonya 42.217, İngiltere 64.761

Almanya 64.761, Türkiye 6.151

Gazete okuyanların nüfusa oranları ise Japonya % 62, Almanya % 48, Türkiye % 5

Türkiye;deki kahvehane ve kütüphane sayıları ise: Kütüphane 1412, Kahvehane  570.000 Bu rakamlara göre: 49.500 kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşüyor.

Ülkemiz ekonomik, sosyal ve siyasal alanda önemli gelişmeler olmasına rağmen kitap, dergi, gazete okuma ve önemi konusunda hala problemlerimiz devam etmektedir. Bu sorunu çözecek olan kişiler ise sadece ve sadece kitap okuma alışkanlığını kazanan gençler olacaktır. Onun için okumalıyız.


İzlenme: 2104
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Sorun yazanlarda

    Misafir Halk okumuyorsa sorun yazanlarda. Okunacak şekilde yazmıyorlar. 29 Ekim 2016 14:35

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı