Marmaris Bir Cennet

19 Haziran 2017 Pazartesi 09:13
marmaris-bir-cennet

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha: Yeryüzünde bir cennet olsaydı bu kesinlikle Marmaris olurdu.


Ukrayna Büyükelçiliğinin desteği ile “Ukrayna’nın Dünya’ya Armağan Ettiği 50 İcat” isimli sergi Ankara ve Antalya’dan sonra Marmaris’te açıldı. Açılışta konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Marmaris’ten ve Belediye Başkanı Ali Acar hakkında övgü dolu sözlerle bahsederek, “yeryüzünde bir cennet olsaydı bu kesinlikle Marmaris gibi bir yerde olurdu. İki ülke olarak biz sadece ortak değil dost komşu ve gerçek arkadaşız ” dedi.

 

Bluport AVM’de yer alan sergilin açılış kurdelesini Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Ukrayna Ailesi Derneği Başkanı Vita Mykhaylova, Ukrayna Havaalanları Birliği (AAUCA) Başkanı Petro Lypovenko ve davetliler birlikte kesti. 

Açılışta konuşan Büyükelçi Andriy Sıbiga, belgesel doküman niteliğindeki grafik çalışması sergide, Ukrayna'nın dünden bugüne önemli birçok bilim adamları yetiştirdiğini hatırlattı. Ukrayna’nın bu icatları dünyaya hediye ettiğini ve Türkiye gibi çalışkan bir ülke ile daha bir çok bilimsel projeyi dünyaya birlikte armağan edebeleceklerini belirten Sıbiga, Ukraynalı ailelerin Marmaris’te huzur içinde yaşadıklarını söyledi.

 

“YER YÜZÜNDE BİR CENNET OLSAYDI O MARMARİS OLURDU”

Marmaris’ten ve Belediye Başkanından övgü dolu sözlerle bahseden Büyükelçi Sybiha, “ Muğla ve Marmaris’i gördükten sonra çok açık bir şekilde söyleyebilirim ki yeryüzünde bir cennet olsaydı bu kesinlikle Marmaris gibi bir yerde olurdu. Bugün burada Ukrayna Ailesi Derneği katkılarıyla açılan bu sergi çok önemli. Bu sergide bizlere yardımcı olan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a çok teşekkür ederim.

 

İKİ ÜLKE ARASINDA GÜVEN ARTIYOR

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin artmasıyla beraber yeni bir kalite kazanmış oldu. Son dönemlerde Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan çipli kimlikle seyahat anlaşması imzalandığı için iki ülke arasındaki güven artıyor ve aynı zamanda seyahatlerde artacak. Muğla’ya gelen Ukraynalı vatandaşlarımız özellikle Marmaris’i gördükten sonra eminim tekrar gelmek isteyecekler. Ben böyle bir ziyaretten sonra diyebilirim ki ben Ukrayna’daki Muğla ili Büyükelçisi de olabilirim. Geçen sene Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyonu aştı. Bu sene ise böyle bir anlaşma sayesinde bu rakam daha da artacaktır. Bugün Ukrayna’dan gelen Ukrayna Havaalanları Birliği’nden gelen heyetimiz ve Dalaman Havaalanlarına çok büyük iş payı düşüyor. Çünkü şuan Dalaman Havaalanları ve Ukrayna’daki Havaalanları arasındaki charter uçuşlarının sayısı yetersiz kalıyor ve bunu arttırmamız lazım.

“UKRAYNALILAR KENDİLERİNİ İKİNCİ VATANDAYMIŞ GİBİ HİSSEDİYORLAR”

Bugün Marmaris Belediye Başkanımız Ali Acar ile görüşmemiz sırasında Ukrayna Derneği için çalışma ofisi açılması hakkında görüşmüştük. İnşallah en yakında zamandan bu çalışma ofisi meselesini çözmüş oluruz. Marmaris gerçekten çok güzel bir şehir. Buraya gelince bunu gördüm. Sizlere emeklerinizden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bunun dışında bizim vatandaşlarımıza yardım ve destek sağladığınız için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Ukraynalılar Marmaris’te kendilerini ikinci vatandaymış gibi hissediyorlar, hiç yabancılık çekmiyorlar.

BİZ SADECE ORTAK DEĞİLİZ DOST KOMŞU VE GERÇEK ARKADAŞIZ

Ayrıca Türkiye’nin hiçbir zaman değişmeyen sert adımı için teşekkür etmek istiyorum. Özellikle Ukrayna’nın toprak bütünlüğü Kırım meselesi ve Kırım Tatarları meselesi için teşekkür ediyorum. Biz sadece ortak değiliz dost komşu ve gerçek arkadaşız.

Bu sergimiz Ukrayna’nın dünyaya armağan ettiği 50 icatı anlatıyor. Çağdaş modern Ukraynayı gösterme görevi bize düştü ve biz bu şekilde tanıtmak durumundayız. Ukrayna ve Türk halkı çok yetenekli olduğu için burada gördüğünüz bu sergi bunun ispatıdır. Bugün burada gördüğünüz eserler Ukraynalılara ait gurur verici eserlerdir. Ben eminim ki sadece Türkler değil aynı zamanda Ukraynalılarda bu sergiye gelerek çok güzel şeyler keşfedebilir”

ALİ ACAR: UKRAYNALILAR BİZİM HEMŞERİMİZDİR

Ukrayna heyetini Marmaris’ten ağırlamaktan guru duyduklarını ve kendisiyle ve Marmarisle ilgili övgü dolu sözlerle bahsetmesinden dolayı Büyükelçi Andrii Sybiha çok teşekkür eden Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “ Marmaris’te yaşayan Ukraynalı dostlarımızın ve Ukrayna Hükümetinin desteği ile Marmaris’te düzenlenen bu serginin ne kadar anlamlı olduğunu paylaşmak istiyorum.

Ukrayna’dan Marmaris’e yerleşmiş olan çok değerli dostlarımız artık bizim gönlümüzde artık birer Marmarisli hemşerimizdir. Onların her türlü sorunlarıyla ilgilenmek sosyal projelerine destek vermek bizim görevimizdir. Talep ettiğiniz gibi burada yaşayan Ukraynalıların çalışma ortamını sağlayıcı bir ofis ihtiyacını karşılamakta bizim asli görevimizdir. Ukrayna ve Türk devleti yetkililerinin, yerel yöneticilerin, sivil toplum temsilcilerinin ve sektörde turizmle uğraşan tüm insanlarımızın bu destekleriyle beraber  mevcut ilişkilerimizin çok daha iyi bir noktalara taşınacağı kanaatindeyim.

 

 

VİNNİTSYA İLE KARDEŞ ŞEHİR OLACAĞIZ

Daha önce Ukrayna'nın Vinnitsya şehrinden gelen gazetecilerin Marmaris ile kardeş şehir olma talepleri bizlere iletildi. Bizde bu konuya sıcak bakıyoruz. Çok yakında kendilerine resmi bir ziyarette bulunarak kardeş şehir olmak için önemli bir adım atacağız. Akabinde yasal prosedürleri yerine getirdikten sonra kardeş şehir protokolünü inşallah hep beraber imzalayacağız” dedi.

 Konuşmaların ardından Ukrayna’dan gelen Halk oyunları kısa bir gösteri sundu. Akabinde davetliler hep birlikte sergiyi gezdi.

Haberin etiketleri:

Marmaris Bir Cennet


Haber okunma sayısı: 2548

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı