MANŞET

Kırlı: “Booking.com Haksız Rekabet Oluşturuyordu”

31 Mart 2017 Cuma 09:40
-kirli-bookingcom--haksiz-rekabet-olusturuyordu

Tatilcilerin en fazla ilgi gösterdiği online rezervasyon sitelerinden birisi olan Booking.com internet sitesinin Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) de, üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan dava sonuçlandı. Mahkeme TÜRSAB’ı haklı bularak şirkete 2.5 Milyon Lira ceza yazarak şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini durdurdu.

 

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) de, üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla 4 Aralık 2015'te dava açmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, Booking.com'un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye'de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına karar verdi.

 Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı’nın konuyla ilgili görüşlerini aldık. Kırlı, konuyla ilgili,  Booking.com  Avrupa’da bazı ülkelerle yaptığı anlaşmayla yaptığı satış üzerine vergi ödediğini ancak ülkemizde ise herhangi bir vergi ödemediğini belirterek haksız rekabet oluşturduğunu  söyledi.Kırlı, “Booking dünyada tek el arama motorudur. Avrupa’da bazı ülkelerle yaptığı anlaşmayla yaptığı satış üzerine vergi ödüyor. Ülkemizde ise herhangi bir vergi ödemiyor. Böylece haksız bir rekabete neden oluyor. TÜRSAB üyesi Acentalardan gelen baskı üzerine mahkemeye başvurduk. Mahkeme bizi haklı buldu. booking.com adlı şirkete 2.5 Milyon Lira ceza yazarak şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini durdurdu” şeklinde konuştu.

    Söz konusu mahkeme kararının ardından bugün booking.com üzerinden rezervasyon yapmak isteyenler, istedikleri tesislere ulaşamadıklarını gördü. Site üzerinden arama yapıldığında, sadece Türkiye için ilgili bölge ile ilgili tesis çıkmıyor ve hata mesajı alınıyor.

   Türkiye seyahat pazarında yüksek bir pazar payına sahip olan Booking.com'un, bu avantajını oteller üzerinde yüksek komisyon baskısına çevirdiği de iddia ediliyordu. Yerli tur operatörleri, Türkiye'de ofisi bulunmayan ve vergi ödemeyen şirketin haksız rekabete yol açtığını dillendiriyordu.Haber okunma sayısı: 939

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER