MANŞET

Hollanda pazarında büyük düşüş

01 Nisan 2017 Cumartesi 12:46
-hollanda-pazarinda-buyuk-dusus

Türkiye ile Hollanda arasında ‘ziyaret krizi’yle başlayan gerginliğin turizme faturasının çok ağır yansıdığı belirtildi. 2015’te 100 bin olan, 2016’da yüzde 40 düşüşle 60 bine inen Marmaris’e gelen Hollandalı turist sayısının, 2017’de 40 bine kadar gerileyeceği kaydedildi.

Hollanda’dan Türkiye’ye turist getiren en önemli seyahat acentelerinden biri olan ‘Corendon Touristic’ Bölge Müdürü Ali Koşuk, iki ülke arasındaki turizm trafiğine yönelik 2017’deki son gelişmeler ve beklentilerini paylaştı.

İPTALLER GELİYOR

Aynı zamanda Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi de olan Ali Koşuk, Hollanda’dan yeni rezervasyonlar yapılmnadığı gibi, mevcut rezervasyonlar için de iptallerin geldiğini söyledi. 

2015’te 100 bin civarı, 2016’da 60 bin kadar Hollandalının Marmaris’e geldiğini yaşanan son gelişmelerin ardından bu rakamın 2017’de 40 bin olarak gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Ali Koşuk, şu ifadeleri kullandı:ONLAR DA REFERANDUMU BEKLİYOR

“Yaşanan son gelişmelerden sonra bölgemizde çok iptaller söz konusu. 2016’yı, 2015’e oranla yüzde 40-50 eksiyle kapattık. Ama 2017’de, aynı kayıp şu anda yüzde 65, 70’lere kadar çıktı. Belirsizlik söz konusu, iptaller geliyor. Yeni rezervasyon almıyoruz, hazır rezervasyonlarımızı koruyamıyoruz. Günden güne iptal söz konusu Marmaris açısından.

Her şey referandumdan sonra belli olacak, Hollandalılar da bunu bekliyorlar.”

EBEVEYNLERİ GÖNDERMEK İSTEMİYOR

Avrupa’nın birçok ülkesinde, aile büyüklerinin ‘güvensiz’ buldukları için çocuklarını Türkiye’ye tatile g,itmesine izin vermediklerini, bu sebeple özellikle genç turist sayısında büyük kayıplar yaşandığını belirten Koşuk,  “Ebeveynler evlatlarını göndermiyor. Güvensizlik ortamından korktukları için çocuklarını göndermekten çekindikleri için genç turistleri çekemiyoruz. İster Hollandalı, ister İngiliz olsun, ister diğer Avrupa ülkeleri olsun genç turizminde çok büyük eksideyiz” dedi. 

ÇALIŞMAK İÇİN BİLE GELMİYORLAR

Koşuk, turistin yanı sıra Avrupalı genç çalışan bulmakta dahi zorlandıklarını da ifade ederek, “Yurt dışından personel dahi bulamıyoruz. Rehber olsun, transfer elemanı olsun, animasyoncular olsun genç kadroyu ülkemize sokmakta zorlanıyoruz. her şeye rağmen umutla olumlu gelişmeleri bekliyoruz” diye konuştu.  Haber okunma sayısı: 946

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER