Otomobilinize binmeyin dolmuştan durakta inin!

13 Mayıs 2019 Pazartesi 09:25
otomobilinize-binmeyin-dolmustan-durakta-inin

Eli kulağında, Marmaris trafiği yoğunlaşacak, alınan, alınacak tüm önlemlere rağmen zaman zaman rahatsız edici boyuta ulaşacak.. Marmaris yaşayanlarının bir kısmı bu durumdan şikayetçi olacak, yazacak, çizecek... Ancak, unutulmasın ki, ilçenin fiziki durumu ne yolların genişletilmesine ne de kısa vadede yeni otopark alanları oluşturulmasına müsait değil.. O halde şikayet edeceğimize, çözümün parçası olmaya çalışalım.. Nasıl mı, başlıkta belirttiğimiz iki öneri kısmen de olsa trafiği rahatlatır diye düşünüyoruz.

 OTOMOBİLİNİZİ KULLANMAYIN 1 TAŞLA 3 KUŞ VURUN

İstanbul'da yada Ankara'da değil küçük bir kentte yaşıyoruz. Şehir içinde gideceğimiz her yere otomobilimiz olmasa da, toplu taşıma aracı, motosiklet, bisikletle hatta yürüyerek kolayca ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla, Marmaris'te otomobilsiz de ulaşım kolay..  Eğer ki, Marmaris yaşayanı en azından turizm sezonunda otomobil yerine diğer alternatifleri tercih ederse, bir taşla üç kuş birden vurabilir.  Yürür yada bisiklete binerse, akaryakıt masrafını sıfırlar.. Sağlığına katkıda bulunmuş olur.. Şehir trafiğinin yoğunluğunun azalmasında önemli rol oynar..  

DURAKTA İNİN, TRAFİĞİ DURAKLATMAYIN

Cumhuriyet, Kemal Seyfettin Elgin ve Atatürk caddeleri ile 19 Mayıs Gençlik Meydanının civarı, Marmaris'in araç trafiği açısından en yoğun noktaları olmalarının yanısıra toplu taşıma araçlarının büyük kısmının güzergahı içinde kalıyor. Hal böyle olunca, toplu taşıma araçlarının, trafik akışını engellememek amacıyla 'cep' şeklinde oluşturulmuş duraklar dışında durması, sorunlar yaratıyor. Şoförün, “Müsait bir yerde inecek var” isteğini yerine getirmek yada kaldırılan eli geri çevirmeyip, yolcu almak için durak harici yerde durdurduğu aracı, zaten turizm sezonundan ötürü yoğun olan trafiğin akışına olumsuz etki ediyor. Kaldı ki, 'müsait yerde” inen kişi, önce kaldırıma değil bisiklet yoluna adım atıyor. Dikkatli olmaz, sağına soluna bakmazsa, bisikletle yayanın çarpıştığı 'kaza'ya karışabiliyor. Ki, çok sayıda vatandaş, böylesi 'kaza'lara şahit olduğunu söylüyor. Özetle, söz konusu güzergahları kullanan toplu taşıma araçlarına, durak yerine başka bir yerde yolcu binmesi yada inmesi halinde trafiğin güvenliği ve akışı olumsuz etkileniyor. Dolayısıyla, hem şoförlerin hem de yolcuların, en müsait yerin duraklar olduğu bilincine varıp, bununun gereğini istisnasız uygulaması gerekiyor.  
ENDER TÜRKKANHaber okunma sayısı: 136

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER