Okulda yetiştirdiler pazaryerinde sattılar

04 Haziran 2018 Pazartesi 11:13
okulda-yetistirdiler-pazaryerinde-sattilar

“Tohumlar Okullarda Filizleniyor“ adlı projeden örnek bir sonuç çıktı. Öğrenciler, okul bahçesine ektikleri ürünlerinin hasadını yaptı, pazarda sattı.

 

Marmaris Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Koordinatörlüğünde yürütülen “Tohumlar Okullarda Filizleniyor“ adlı projeden örnek bir sonuç çıktı. Öğrenciler, okul bahçesine ektikleri ürünlerinin hasadını yaptı, pazarda sattı.

 Marmaris’teki öğrenciler, okullarında oluşturulan bahçeye ektikleri sebzelerin hasadına başlandı. Proje Hakkında açıklama yapan İlçe Müdürü Nejmettin Kaya, konu hakkında şu bilgileri aktardı:  “Projemiz gayet başarılı devam etmektedir. Projemiz kapsamında bütün aşamaları öğrencilerimizin yapmasını hedeflemiştik. Bu hedeflerimiz yerinde uygulamalarla devam ediyor. Bugün proje bahçemiz olan ‘Gönül Bahçesi’ nden hasatlarımızı yapmaya başladık. Öğrencilerimiz bu hasat ettikleri ürünleri köy pazarında satışa sundular. Pazarda satış yaparken vatandaşlarımızın ilgisi güzel oldu.

Proje kapsamında “Gönül Bahçesi” ismi verilen uygulama bahçesinde hastalık ve zararlı kontrolleri İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri tarafından takip edilmektedir. “ ilçe Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Mühendisleri her hafta mutlaka bu proje alanına gelerek gelişmeleri takip etmekteler. Şimdiye kadar çıkan hastalık ve zararlılara karşı kesinlikle kimyasal hiçbir ilaç ve gübre kullanılmadı. Tamamen doğal koşullarda üretim yapıldı. Hastalık ve zararlılara karşı doğal ilaç yapımını öğrencilere öğrettik ve öğrencilerimiz kendi elleriyle bu uygulamaları yaptılar. Hedefimiz bu projenin Türkiye’de model bir proje olmasıdır.”Haber okunma sayısı: 620

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER