MANŞET

Müzebüs’ün ilk durağı Marmaris

09 Ocak 2018 Salı 09:03
muzebusun-ilk-duragi-marmaris

Muğla’ya gelen ve Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin sergilendiği “Müzebüs”ün kentteki ilk durağı Marmaris oldu.

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Erzincan’dan başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Muğla oldu.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. 15’inci eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Muğla’da öğrencilerle buluştu.

Müzebüs’ün Muğla turu, dün Marmaris’te Ahu Hetman Ortaokulu ile başladı. Müzebüs, bugün Köyceğiz ilçesinde Beyobası Yusuf Niyazi Pirci Ortaokulu’nu, 10 Ocak tarihinde Dalaman ilçesindeki Elcik Ortaokulu’nu ve 11 Ocak tarihinde Ortaca ilçesinde Atatürk Ortaokulu’nu ziyaret edecek.  Müzebüs son olarak 12 Ocak tarihinde Fethiye Göcek Deniz Temiz Ortaokulu’na konuk olacak.

Müze görmeyen çocuk kalmayacakYola çıktığı günden bu yana  2.064 okulun 444.439 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 28 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

 

Müzebüs hakkında:

Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor. (Ramazan TERKOS)Haber okunma sayısı: 422

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER