Marmaris'e hep birlikte sahip çıkalım

11 Ocak 2019 Cuma 08:28
marmarise--hep-birlikte--sahip-cikalim

Başkan Ali Acar: Marmaris'in geldiği noktada belediye yönetimi olarak 15 yıl boyunca bizlerin katkısı olduğunu düşünüyorum. Biz görevimizi bundan sonrada devam edeceğiz. Marmaris'in bu değerine bu zenginliğine hep birlikte sahip çıkalım” dedi

 Gazetemizin köşe yazarı Gökten Ulugergerli'nin sorula-rını yanıtlayan  Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, görevde oldukları yaklaşık 15 yıl boyunca, ekibiyle birlikte  ilçeyi daha çağdaş, daha modern, daha yaşanabilir hale getirmek için çabaladıklarını ifade etti. Başkan Ali Acar,  bu süre zarfında, cazip bir tatil bölgesi olarak değerlendirilen özel bir bölge haline geldiğini  belirttiği Marmaris'in  çıtasının yükseldiğini ve değer kazandığını söyledi.

Belediye'nin tüm personelinin, Marmaris'i sanki kendi evi gibi görüp gönülden ve hizmet aş-kıyla hizmet vermeye çalıştığını kaydeden Başkan, “Marmaris'in geldiği noktada  belediye yönetimi olarak 15 yıl boyunca bizlerin katkısı olduğunu düşünüyorum ve halkımız da bunu bu şekilde takdir ediyor. Biz görevimizi bundan sonrada devam edeceğiz. Marmaris'in bu değerine bu zenginliğine hep birlikte sahip çıkalım” dedi. 

Marmaris'i örnek kent haline getiren Belediye Başkanı Acar, kurum olarak yaptıkları faaliyetler ile altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

"ATAK PRPJESİ KARADİNÇ ZAMANINDA HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR" 

2004 yılında Marmaris halkının takdiri ile göreve geldiklerini belirten Başkan Ali Acar, “ Devlette devamlılık esastır. Söz konusu altyapıları ile ilgili Marmaris örnek ve pilot bir bölgedir. ATAK projesi Marmaris'in içme suyu barajı, mevcut kanalizasyonun rehabilitasyonunun yapılması, çöp depolama alanları, temiz su, pis su, içme suyu arıtma tesisleri, bununla beraber Turunç Adaköy ve Gökbel bölgesinin kanalizasyon sistemi olarak çok kapsamlı bir projedir. İfade ettiğim  gibi bu iş kolları yani altyapı, kanalizasyon, içme suyu barajı arıtma tesisleri, pis su ve temiz su, çağdaş çöp depolama alanı gibi ciddi bir projedir. Bu proje geçmiş dönem başkanımız rahmetli İsmet Karadinç'in başkanlığında ve ekibiyle beraber hayata geçirilmiş bir projedir. O zamanlarda projenin büyük bir çoğunluğu tamamlanmıştır.  

“PRJELERDEKİ EKSİKLERİ TAMAMLAYIP KALDIĞI YERDEN DEVAM ETTİK"

Biz 2004 yılında göreve geldiğimizde, bu projede kalan eksiklikleri tamamladık. Baraj henüz su tutmamıştı ve eksikleri vardı. Ön yüz beton kaplaması ve baraj havzasının temizliği gibi çok ciddi çalışmamız oldu. Baraj su tuttuktan sonrada rahmetli İsmet Karadinç'i de davet ederek içme suyu barajının açılışını gerçekleştirdik.  Böylece barajdaki suyu arıtmaya ve arıtıldıktan sonra şebekeye verilmesini sağladık.  Çünkü bu çalışmalarda geçmişteki yöneticilerimizin büyük bir katkısı vardır. Bunu hiç bir zaman göz ardı etmeyiz.

"ASBESTLİ OLAN İÇME SUYU ŞEBEKESİNİ DEĞİŞTİRDİK"

Bunun dışında derin deşarj hattı gibi Yalancıboğaz arkasına aktarılan arıtılmış atık su tahliyelerini gerçekleştirdik. Çöp depolama alanlarında bulunan arıtma tesisleri ile ilgili çalışmalarımız yapıldı. Tabi bu proje kapsamı içerisinde tamamen asbestli olan insan sağlığına zararlı olan içme suyu şebekesini de imkan dahilinde standartlara uygun borularla değiştirdik.

"CADDE VE SOKAKLARDA ALT VE ÜSTYAPIYI BİRLİKTE TAMAMLADIK" 

Marmaris'in cadde ve sokaklarında üst yapı ve altyapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Cadde ve sokaklarda altyapı ve üstyapı çalışmasını başlamış olduğumuz yerlerde her ikisini birden yürüttük. Hem alt yapıyı hem de üst yapıyı beraberinde tamamladık. Böylece ileride tekrar söküp bozma işlemlerinin önüne geçtik. Bu çalışmamız hala da devam etmektedir.

"ALTYAPI DENİNCE BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİLİR"

Tüm bu çalışmaların dışında altyapı dediğimiz zaman bir bütün olarak değerlendirilir. Bunun içinde bahsettiğimiz gibi kanalizasyon, arıtma tesisleri, içme suyu barajı, Telekom, Aydem gibi kurumlarla birlikte altyapı çalışmaları, temiz su pis su hatları, yağmur suyu kanalları bunlar hep birlikte genelini kapsamaktadır.  

RAFTA KALAN PROJEYİ HAYATA GEÇİREREK DERELERİ ISLAH ETTİK

Devlet Su İşleri (DSİ), 1993 yılında yağmur suyu kanalları yani derelerle ilgili olarak Marmaris Belediyesi'nin o zamanki yönetimine teknik raporlar ile projeyi sunmuştu ve bu proje rafta bekletiliyordu. Hepimizin bildiği gibi aşırı yağışlarda Marmaris sürekli taşkın yaşıyor ve sel felaketleri oluyor, evlere, işyerlerine su basıyor, ciddi maddi kayıplar yaşanıyordu. Bunun önüne geçmek için bu projelerin hayata geçmesi gerekiyordu. Bu dosyaları çıkardık ve program dahilinde söz konusu eski derelerimizi proje kapsamında 10 yıl içerisinde ıslah ederek yeniledik. Ana derelerin dışında cadde ve sokaklarda da açık veya kapalı yağmur suyu kanalları da yapılarak yüzeysel yağmur sularını derelere bağlantısını gerçekleştirdik. 

YAĞMUR SUYU KANALLARI VE DEŞARJ HATLARI

Geçmiş dönemin başlatmış olduğu ve bir profesyonellik gerektiren, makro düzeyde değerlendirdiğimiz bu projede yer almayan ve eksik olan yağmur suyu kanalları ve deşarj hatları ve derelerin ıslahı ile beraber bu çalışmalarımız bugün Türkiye'de Marmaris yaşayanlarımızın gönül rahatlığı ile oturabildiği yerdir. 

"GEÇMİŞTE KIRMIZI KODLAR ALINMADIĞI İÇİN SIKINTI YAŞIYORUZ"

 Zaman zaman da bazı aksaklıklar olabiliyor. Bir kentin imar yapılanmasında önemli olan kırmızı kodların alınmasıdır. Maalesef geçmişte bu kırmızı kodlar alınmamıştı. Dolayısıyla tarla görünümündeki arazilerde ev yapan vatandaşlarımız yolların yükselmesiyle kot altında kaldığı için su baskınlarına maruz kalıyor. Biz çalışmalarımızda parsel bazında kotu düşük arazilerdeki evlerin suyunu yakın olan derelere bağlantısını yaptık. Ancak aşırı yağmurlarda yine de ufak tefek sıkıntılar bunlardan kaynaklanıyor. Bu kökten çözemediğimiz birinci sorunumuz.

İkinci sorunumuzda bazı yerlerde yine bu kot hatası yüzünden denizin yükseldiği zamanlarda aşırı yağmur olduğunda denize deşarj edilen giderler denizin altında kalıyor ve aşırı yağmur anında yollarda su birikintisi olabiliyor. Ancak yağmur kesildikten sonra 15, 20 dakika sonra hiç bir su birikintisi yaşanmıyor. Yine herşeye rağmen Türkiye'de örnek bir bölgeyiz. Diğer bölgelere oranla daha fazla yağmur yağmasına rağmen almış olduğumuz önlemler gereği Marmaris halkı huzur içinde yaşamını sürdürüyorlar. 

"İMAR REVİZYON PLANI MARMARİS İÇİN MİLATTIR"

Biz göreve geldiğimizde arz talep dengesinin bozuk olduğu bir Marmaris vardı. Neresi konut neresi ticari kontrolsüz bir şekilde gitmişti. O haliyle Marmaris prim yapmaz durumdaydı. İlk yaptığımız projelerden birisi de Marmaris'in imar revizyon planını hazırlamak oldu. Bu imar revizyon planını ile vatandaşların en az mağdur olacağı şekilde kamu yararını gözeterek bu geçmişten gelen sıkıntıları sona erdirmek için konut bölgelerini, ticari bölgeleri, eğlence bölgelerini ayırarak çalışmalar yapıldı. Tabi gönlünüzden geçen bir projeyi hayata geçirmek mümkün olmuyor. Çünkü göreve geldiğimizde Marmaris'in yüzde 75 i yapılanmıştı. İmar revizyonuyla birlikte Uzunyalı bölgesinin planlamasını yaptık. 2 bin metrenin altında olan arsalara  2 katlı yapılarla bina kütlesinden kurtarmış olduk. Sağolsun vatandaşlarımız bunu anlayışla karşıladı ve bir kış dönemi içerisinde herkes yerlerini yıktı ve yasal olan mekanlarını yaptı. Şu an Uzunyalı yürüyüş yoluyla beraber oteller hariç günü birlik tesis alanları ile tam bir marka değer kazandı. İmar revizyon planı Marmaris için bir milattır. Bu plandan sonra hiç bir kimseye emsal fazlası gayri yasal bir yapılanma hakkını vermedik.

"HALKIMIZ BİZİ ÇALIŞMALARIMIZLA TAKDİR EDİYOR"

 Şuanda Marmaris Avrupa'da turizminde cazip bir tatil bölgesi olarak değerlendirilen özel bir bölge haline geldi. Marmaris değer kazandı ve Marmaris'in çıtası yükseldi. Tüm bu çalışmalarımızda belediye yönetimi olarak 15 yıl boyunca bizlerin katkısı olduğunu düşünüyorum ve halkımızda bunu bu şekilde takdir ediyor. Biz görevimizi bundan sonrada devam edeceğiz. Marmaris'in bu değerine bu zenginliğine hep birlikte sahip çıkalım. Tüm personelimiz sanki kendi evi gibi görüp gönülden gelen hizmet aşkıyla bu memlekete hizmet vermeye çalışıyor. Haber okunma sayısı: 678

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR