MARAŞ KATLİAMI UNUTTURULAMAZ!

24 Aralık 2018 Pazartesi 10:14
maras-katliami-unutturulamaz

PSAKD Marmaris Şube Başkanı Toprak: “İnsanlığa karşı işlenen suçlar, zaman aşımına uğramaz, unutulmaz, unutturulmaz ve asla affedilmez” dedi.

Resmi kayıtlara göre 111 yurttaşın katledildiği Maraş Katliamı’nın 40. Yılı dolaysıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  (PSAKD) Marmaris Şubesi’nce anma töreni düzenlendi. Şube Başkanı İlyas Toprak, “İnsanlığa karşı işlenen suçlar, zaman aşımına uğramaz, unutulmaz, unutturulmaz ve asla affedilmez” dedi.

 

Maraş Katliamı’nın 40. Yılı dolayısıyla PSAKD Marmaris Şubesi’nce anma töreni düzenledi. Atatürk Meydanı’ndaki etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı. Grup adına Derneğin Şube Başkanı İlyas Toprak, bir konuşma yaptı. İlyas Toprak, İnsanlığa karşı işlenen suçların  zaman aşımına uğramayacağına, unutulmayacağına, unutturulamayacağına ve  asla affedilemeyeceğine yönelik görüşlerine vurgu yaptı. Toprak, özetle şu ifadeleri kullandı:

Maraş davası 12 Eylül faşizmi koşulları altında katillerin değil, saldırıya uğrayan devrimcilerin, solcuların ve canları için direnen Alevi vatandaşların mağdur edildiği ve katliamın ardından sorumluların ve karanlıkta kalmasına sebep olanların milletvekili yapılarak adeta ödüllendirildiği bir sonuca dönüşmüştür.Maraş katliamı, tıpkı 1 Mayıs, Sivas, Bahçelievler, Çorum, Başbağlar, Roboski, Reyhanlı, Suruç, Ankara katliamlarında olduğu gibi kardeşliği, barışı, çağdaşlığı, laikliği, hukukun üstünlüğünü, eşitliği isteyen bütün kesimlerin ortak ve unutulmayan acısıdır. Ve unutulmayacak ayrıca asla unutturulmaması gereken ortak hafızamızdır.

Vicdanlarda ve tarih önünde zaten mahkûm olmuş olan katliamın gerçek failleri, elbet bir gün hukuk önünde de gerekli cezayı alacaktır. Çünkü insanlığa karşı işlenen suçlar zaman aşımına uğramaz, unutulmaz, unutturulmaz ve asla affedilemez.

Maraş katliamının acısını ve etkilerini unutmak ve gidermek 39 yıl sonrasında dahi mümkün değildir. Ancak acılarımızı bilince taşıyarak, yaşadıklarımızdan çıkardığımız derslerle yaygın ve olağan hale getirilen ve demokrasiyi yok etmeye çalışan bu sisteme karşı durabiliriz. Barış içinde ve kardeşçe birlikte yaşama arzumuzdan asla vazgeçmeden, daha da kenetlenerek farklılıklarımızın zenginlik olduğu bilinci ile kişisel haklara, yaşam tercihlerine, inançlara saygı duymak temel anlayışımız olmalıdır.

Cumhuriyet’e, laikliğe, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan inancımla 40. yılında Maraş katliamını lanetliyor, yaşamını yitiren canlarımızı saygıyla anıyorum.”  (Cihan ALTUT)Haber okunma sayısı: 547

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR