İŞTE GERÇEKLER

10 Ocak 2019 Perşembe 08:27
iste-gercekler

YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR, DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Marmaris'in şah damarı yağmur suları ve alt yapı İŞTE GERÇEKLER

Biri Marmaris, diğeri yurdun herhangi bir yerindeki  herhangi bir  kent.. Benzeri örnekleri defalarca meydana geldi;  ikisinin de metrekaresine aynı zaman zarfında, aynı miktarda  50'şer kilogram yağış düşüyor, Marmaris'te yaşayanlarına keyif  veren yağmur, diğerinde su baskınlarına yol açıyor, çileye dönüşüyor.. Söz konusu miktar 100 ya da daha fazla kilograma ulaşınca, yağmur suları,  Marmaris'te sadece  ilçe sakinlerinin  günlük yaşamını etkiliyor, ama zarar, hasar  vermiyor, diğer kentte ise sele, felakete, kabusa  dönüşüyor, evleri,  iş yerlerini  basıyor, araçları sürüklüyor, on milyonlarca TL'lik zarara sebebiyet oluyor,  hatta can dahi alıyor..   

Tüm bunlar,  her kesimden, hemen herkesin hemfikir olduğu gibi Marmaris'in altyapı açısından çok ama çok şanslı olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.  Peki, Marmaris'in  güvenilir, sağlam  ve örnek teşkil eden  alt yapısı,  nasıl oluştu? Köşe yazarımız  Gökten Ulugergerli ve Yazı İşleri Müdürümüz Cihan Altut sordu, soruşturdu. İkili, ana başlıklarıyla şu gerçeklere ulaştı:
 

‘ATAK’ KARADİNÇ DÖNEMİNDE BAŞLADIBir önceki  Belediye Başkanı merhum İsmet Karadinç döneminde ATAK projesi doğrultusunda katı-sıvı atık, içme suyu ve kanalizasyon ile ilgili altyapı tesislerinin yapım işlerinin büyük bir çoğunluğu tamamlandı. 

Marmaris kanalizasyon ve içme suyu altyapısı anlamında büyük ölçeüde sorunlarını giderildi. İlçenin altyapısı adına önemli kazançların sağlandığı bu dönemde hayata geçirilen proje kapsamında yağmur suyu altyapı tesisleri  bulunmuyordu.

ALİ ACAR’LA  GELİŞTİ 

Mevcut Belediye Başkanı Ali Acar döneminde yani Mart 2004 tarihinden  sonra proje 

doğrultusunda eksik kalan ve tamamlanamayan kısımlar yapıldı, içme suyu barajı 

tamamlanarak hizmete açıldı. Ayrıca, bazı kanalizasyon hatlarının revizyonları ve üstyapı 

düzenleme çalışmaları ile birlikte insan sağlığına zararlı  olan aspest  maddesini içeren içme 

suyu boruları değiştirildi.  

 

YAĞMUR KABUS OLMAKTAN ÇIKTI

Başkan Ali Acar, göreve geldiği ilk yıldan itibaren en büyük ve en önemli projelerinin,  Türkiye’nin yağış rekortmeni Marmaris’i sel felaketlerinden korumak olduğunu dile getiriyordu. Başkan Ali Acar ve ekibi, yağmuru kabus olmaktan çıkartmak için,  zaman kaybetmeden işe koyuldu. Bir yıl içerisinde, 2005’te derelerin ıslah projeleri  hazırlandı ve DSİ Genel Müdürlüğüne sunuldu.  Onaylanır onaylanmaz da,   derelerden bir damla dahi su taşmasını engellemek amacıy-la başllatılan  ıslah çalışmaları yıllarca sürdü.  Plan doğrultu-sunda, yağmurun olası zarar-larından Marmaris’i  korumak için  sadece derelerde değil, sorumluluk sahasındaki ilçe  merkezinin  tüm caddeleri,

sokaklarında, hemen her karışında çalışma yürütüldü. Su, yolunu buldu, ‘taşkın’lığı bıraktı, artık zarar vermez oldu..  

Marmaris'te yıllarca herkesin yanlış bildiği ve her kış mevsiminde sel felaketi yaşanmasını önleyen ve bununla gurur duyulan altyapı çalışmasının gerçeğini Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürü Özgür Han açıklık getirdi.

İlçemizde altyapı çalışmalarının dönemin Belediye Başkanı rahmetli İsmet Karadinç zamanında başladığını ifade eden Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürü Özgür Han, " Altyapı yapım işi ATAK projesi kapsamında içme suyu baraj yapımı, atık su arıtma tesisi yapımı, içme suyu isale hatları ve pis su kanalizasyon hatları yapımından oluşuyordu.  Ancak bu projede dikkat edilmesi gereken ve herksin karıştırdığı bir konuyu aydınlık getirmek gerekiyor. Bu proje kapsamında yağmur suyu altyapı tesisleri bu proje kapsamında bulunmamaktadır. Daha önceki Belediye yönetimince dönemin Belediye Başkanı İsmet Karadinç başkanlığında ATAK projesi doğrultusunda içme suyu ve kanalizasyon ile ilgili altyapı tesislerinin yapım işlerinin büyük bir çoğunluğu tamamlanmış olup, Marmaris kanalizasyon ve içme suyu altyapısı anlamında büyük ölçekte sorunlarını gidermiştir. Ancak 2004 yılından sonra mevcut Belediye Başkanımız Ali Acar tarafından bu proje doğrultusunda eksik kalan ve tamamlanamayan kısımlar yapılmıştır. Daha sonra bazı kanalizasyon hatlarının revizyonları ve üstyapı düzenleme çalışmaları ile birlikte aspest (İnsan sağlığına zararlı) içme suyu borularının değiştirilmesi yapılmıştır. 

DERE ISLAHLARI VE YAĞMUR SUYU KANALI DERENAJ
ÇALIŞMALARI MARMARİS'E NEFES ALDIRDI
 Bilindiği üzere 2005 yılından sonra Marmaris Belediyesince dere ıslah çalışmaları hız kazanmış ve dereler ıslah edilerek, dere yan kılçık bağlantıları derelere bağlanmıştır. Ayrıca Marmaris Belediyesince oluşturulan örnek cadde projeleri ile birlikte cadde ve sokaklarda açık ve kapalı yağmur suyu kanalları yağmur suyu baca ve mazgallarına toplanmış, buradan da yağmur suyu tahliye hatları ile derelere drenajları sağlanmıştı. Bu çalışmalar ile birlikte Marmaris'te kış ayarında yoğun yağmura rağmen sel ve yağmur suyu baskınları yaşanmamaktadır. Yapılan bu dere ıslah çalışmaları ve cadde ve sokaklardaki yağmur suyu toplama hatları birçok belediye tarafından örnek alınmıştır.

DERELERİN ISLAH PROJESİ 2005 YILINDA ONAYLANDI
Yapılan bu çalışmalarla ilgili bilgi veren Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürü Özgür Han, 2005 yılından itibaren derelerin ıslah projelerinin hazırlandığını ve DSİ Genel Müdürlüğünce onaylanarak dere ıslah çalışmalarının başladığını belirtti.

Özgür Han, "İlçemizde dere ıslah çalışmaları havza yatağından başlanarak denize ulaşan dere kulağı ağzına kadar etap etap tamamlanmıştır. 2005 yılından itibaren bölgenin önemli bir sorunu olan yağmur suyu ve sel taşkınları nedeniyle dere ıslahlarına önem verilmiş 2005 yılı ile birlikte derelerin ıslah projeleri hazırlanmaya başlanmış, DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürlüğünce onaylanan dere ıslah projeleri onaylı projeler doğrultusunda uygulamaya geçilmiştir. Öncelikle 2006 yılında Sinan Dere Islahı, Beldibi Dere Islahı, Değirmendere Islah çalışmaları yapılmıştır. 2007 yılında Sinan Dere yan kolları ıslahı, Beldibi Deresi 2. Etap çalışması yapılmıştır. 2008 yılında Karadere 1. Etap ıslah çalışması, Beldibi deresi son etap ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. 2009 yılında Kocadere ıslah çalışması, Desteren Dere ıslah çalışmaları yapılmıştır. 2010 yılında Kavacık Deresi ve Kanlıazmak Deresi ıslah çalışmaları, 2011 yılında Karadere son etap ıslah çalışması yapılmış, 2012 yılında Bakladersi ıslahı gerçekleştirilmiştir.

AÇIK VE KAPALI YAĞMUR SUYU KANALLARI
Bu dere çalışmaları ile birlikte 2005 ve 2012 tarihleri arasında dere yan kılçık bağlantıları yağmur suyu kanalı yapım işleri ile birçok cadde ve sokakta açık ve kapalı yağmur suyu kanalları yapılarak dere hatlarına bağlantıları gerçekleştirilmiştir.

YENİ YAPILAN CADDE VE SOKAKLARDA YAĞMUR SULARININ DERELERE DRENAJLARI SAĞLANDI
Marmaris Belediyesince üstyapı düzenlemesi yapılan bütün cadde ve sokaklarda altyapı yağmur suyu tali drenaj hatları döşenerek yüzeysel yağmur suları yağmur olukları ile yağmur suyu baca ve mazgallarına toplanmış, buradan da yağmur suyu tahliye hatları ile derelere drenajları sağlanmıştır. Halende belediyemizce devam eden bütün yol ve caddelerdeki üstyapı rekreasyon düzenlemesinden önce yüzeysel yağmur sularını toplayan yağmur suyu drenaj hatları yapılmakta ve yağmur suyu sorununun önüne geçilmektedir.  İlçemizde 2005 yılından buyana yapılan ana dere ıslah çalışmaları,  dere yan kol ıslah çalışmaları, yağmur suyu kapalı ve açık kanalları ve yüzeysel yağmur sularını toplayan yağmur suyu kılçık drenaj hatları ile Marmaris’imiz yoğun yağmurlarda dahi sel ve yağmur suyu baskınlarına maruz kalmamaktadır" dedi.

Haberin etiketleri:

İŞTE GERÇEKLER


Haber okunma sayısı: 861

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR