ERDAŞ:DÜNYANIN GÖZÜ MAMARİS'İN ÜZERİNDE

24 Eylül 2018 Pazartesi 09:36
erdasdunyanin-gozu-mamarisin-uzerinde

Ege Akdeniz Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) Yönetim kurulu toplantısı Marmaris’te yapıldı. EGAFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Erdaş 2018 turizm sezonun yüzleri azda olsa güldürdüğünü, aynı zamanda geçtiğimiz hafta ilçemizde gerçekleştirilmiş olan Dünya Ralli yarışması ile kamuoyunun ve dünyanın ilgisinin bölgemize yoğunlaştığını belirtti.

 

Geçtiğimiz cumrtesi günü Romance Otelde yapılan toplantıya EGAFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Erdaş, federasyona bağlı Marmaris Giad Yönetim Kurulu Başkanı Ali Toksoy, Kuşadası Giad Yönetim Kurulu Başkanı Müge Delgen Ceylan, Yalvaç Giad Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Özdemir, Eğirdir Giad Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gök, Isparta Giad Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gümüş, EGAFED Genel Sekreteri Ertuğrul Özcan, Yönetim Kurulusu Üyesi Can Ağar ve EGAFED Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Çilingir katıldı Toplantının açılışında konuşan EGAFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Erdaş, her ay düzenli olarak toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirterek bugünkü toplantıyı da Marmaris GİAD ev sahipliğinde gerçekleştirdiklerini ifade etti.  

RALLİ SAYESİNDE DÜNYANIN İLGİSİ BÖLGEMİZE YOĞUNLAŞTI 

Erdaş, “ Amacımız bölgeye ekonomik anlamda ciddi katkılar sağlayan iş adamı üyelerimizin yaşadıkları bölgedeki sorun ve çözüm önerileri hakkında kamuoyu oluşturarak destek vermektir. Öncelikle bu sene bizler ve bölgemiz için yüzümüzü azda olsa güldüren gelişmeler oldu.  Bu yıl yerli ve yabancı turistlerin bölgemize göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı turizm faaliyetleri hareketlilik kazanmış ve belirli bir oranda kazanç sağlanmıştır. Aynı zamanda geçtiğimiz hafta ilçemizde gerçekleştirilmiş olan Dünya Ralli Yarışması ile kamuoyunun ve dünyanın ilgisi bölgemize yoğunlaşmıştır. Bu sayede iş adamlarımız ve esnaflarımız böylesi kritik bir dönemde gelir sağlamıştır. Böylesi etkinlik ve gelir sağlayan faaliyetler gelecek için birer yatırım unsuru niteliği taşımaktadır. 

YÜKSELEN DÖVİZ KURU İTHALATIMIZI ETKİLEDİ 

Turizmimizin açıldığı bu zamanlarda maalesef ki döviz kurlarının yükselmesinden dolayı özellikle ithal ürünlerde ve sanayi sektöründe iş yapan iş adamlarımızın hammadde temininde sıkıntılar yaşadığı bilinmektedir. Temin edilen ürünlerin döviz kurlarının yükselmesiyle % 100 hatta bazı ürünlerde % 200 zam uygulanması nedeniyle ithalat süreci sıkıntıya girmektedir. Bu durum hem alıcıyı hem de satıcıyı fazlasıyla etkilemektedir. Umuyoruz ki mevcut olan sıkıntılı dönem en yakın zamanda daha normal bir hal alır ve bu kriz minimum seviyede atlatılabilir. 

“ABD VE ÇİN ARASINDAKİ TİCARİ GERİLİM TÜM DÜNYAYI ETKİLİYOR” 

Ticari ve ekonomik anlamda ülkede bir belirsizlik ve tedirginlik olduğu göz önüne serilmektedir. ABD ve Çin arasındaki ticari gerilimlerin devam etmesi sonucu ‘soğuk ekonomi savaşının’ kapıda olduğunun habercisidir. Böylesi ciddi bir krizin ihtimali bile dış yatırımcıyı, sanayiciyi ve turizmciyi huzursuz etmektedir . İki ülkenin çekişmesinin sonucunda sadece kendileri değil tüm dünya ülkeleri etkilenebilme durumu vardır. 

SURİYELİ GÖÇMENLERE ÖNLEM ALINMALI 

Ülke gündemimizde yer alan Orta Doğu ve Suriyede’ki gerilimin ülkemize etkisi 4 milyon daha Suriyeli’ nin sınırlarımızdan geçecek olma ihtimalidir. Böylesi bir olasılık karşısında, önceden yaşanmış olan sıkıntıların bölgemizde tekrardan baş göstermemesi adına birçok önlem alınması gerekmektedir. Çağdaş, Laik Güçlü bir ülke için geçmiş Atalarımıza saygıyı gelecek nesillerimize Vatan sevgisini aşıladığımız sürece Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır” dedi. 

Ev sahibi olarak konuşan Marmaris GİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Toksay’da yönetim kurulu üyeleri arkadaşları ile birlikte 26 Mayıs 2018 de yapılan Olağan Genel Kurul ilegörecvi devraldıklarını ve Marmaris GİAD’ın 25 yılı geride bıraktığını belirtti. 

Toksoy, “ Bizi bu görevde başarılı olacağımıza, derneğimizi ileriye taşıyacağımıza, gerek kendileri için gerek topluma faydalı olup üstlendiğimiz sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu görüp desteklerini her an hissettiğimiz çok kıymetli üyelerimize buradan bir kez daha kendim ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür etmek isterim. Kısaca sizlere kendimi tanıtayım 1982 Marmaris doğumluyum 1994 senesinden bu yana turizmciyim 15 senedir aile şirketimiz olan Marmaris’te sektöründe ilk açılan petrol ofisi işletmeciliği yapmaktayım. Federasyonumuzun ve Derneklerimizin isimlerine yakışır genç , dinamik, çalışkan, sosyal, yapıcı ve yardımcı, yenilikçi ama aynı zamanda kurucularımızın izinden giderek toplumumuza faydalı bir yönetim olmak en büyük emelimizdir. Kısa süre içinde bir çok sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık ve ilerisi için daha geniş planlarımız var. 

Marmaris Giad olarak çalışmaları hakkında da bilgi aktaran Toksoy, ilerleyen dönemlerde yapacakları çalışmaları şöyle sıraladı: Ülkemizin iç piyasasına yönelik yatırımlar, 

Üyelerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeye devam edeceğimiz sosyal faaliyetler, 

Kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar içerisinde olarak gerçekleştireceğimiz sosyal sorumluluk projeleri, 

Güzel ve doğasıyla kendine hayran bırakan şehrimizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış doğa sporlarına öncülük yapmak, 

Bölgemiz için siz değerli arkadaşlarımızla birlikte turizm yerlerimizi kış aylarında da canlı tutup ekonomimize yarar sağlayacak projeler planlayıp hayata geçirmek, 

Yeni yatırımlara kaynak sağlayacak projeler üretmek, 

‘Doğamızı koruyalım yeşilimize sahip çıkalım ormanlar bizim hayat kaynağımız’ 

‘Onlar dündeki biz bugündeki aynamız yarındaki geleceğimiz. Onlar bizim çocuklarımız’ 

Şuan için gerçekleştirmeyi planladığımız sorumluluk projelerimizin arasında” dedi. 

Toplantın açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti. Haber okunma sayısı: 1551

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR