“DEMOKRASİYE YAPILAN HER TÜRLÜ MÜDAHALENİN KARŞISINDAYIZ”

15 Temmuz 2017 Cumartesi 18:56
demokrasiye-yapilan-her-turlu-mudahalenin-karsisindayiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında bir mesaj yayımladı. Ünlü yayımladığı mesajda, “Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti açısından utanç verici bir gün yaşadık. Yaklaşık 100 yıllık demokrasi mücadelemize çeşitli devlet kurumlarında ve sivil kurumlarda örgütlenmiş bir grup tarafından müdahale yapılmaya çalışıldı. Ve bu müdahaleye siyasiler, Atatürkçü askerlerimiz, polisimiz ve tüm halkımız karşı çıktı, demokrasisini, ülkesinin geleceğini savundu “dedi.

GEÇTİĞİMİZ YIL UTANÇ VERİCİ BİR GÜN YAŞADIK

Resmi facebook adresinden önemli açıklamalarda bulunan  CHP Marmaris İlçe Başkanı ve Meclis Üyesi Acar Ünlü şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti açısından utanç verici bir gün yaşadık. Yaklaşık 100 yıllık demokrasi mücadelemize çeşitli devlet kurumlarında ve sivil kurumlarda örgütlenmiş bir grup tarafından müdahale yapılmaya çalışıldı. Ve bu müdahaleye siyasiler, Atatürkçü askerlerimiz, polisimiz ve tüm halkımız karşı çıktı, demokrasisini, ülkesinin geleceğini savundu.

 

“SOKAĞIN-HALKIN 15 TEMMUZ'U”FETÖ darbe girişimi karşısında kararlı bir duruş sergileyen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yanısıra, halkın da sokağa çıkarak onurlu bir duruş sergilediği “Sokağın-Halkın 15 Temmuz'u” dediğimiz bu süreçte 249 şehidimize ve yüzlerce Gazimize minnettarız.

“Tarih tekerrürden ibarettir.” diye bir söz vardır. Bu söz şu demektir; yaşanılan olaylardan ders çıkartılmazsa başka bir zamanda bu veya benzeri olayları tekrar yaşayabiliriz. Yani yaşadıklarımızdan ders çıkarmalıyız. Evet 15 Temmuz 2016 tarihinden ders çıkarmalıyız. Mesela şu soruları sormalı ve cevaplarını aramalıyız;

15 TEMMUZ 2016 NEDEN YAŞANDI?

Bir grup darbe girişimi yapabilecek kadar Devlet içerisinde nasıl yapılandı ve güçlendi?

Bu yapılanma sürecinde Devletin herhangi bir kontrol veya koruma mekanizması bu yapılanmayı fark edemedi mi?

Bu yapılanma fark edilemediyse nasıl bir Devlet yapılanması içerisinde yaşıyoruz?

Bu yapılanma fark edildiyse bu konu ile ilgili kimler ne gibi önlemler aldı, ne gibi girişimler yaptı?

Bu yapılanmanın içerisinde öğretmenler varken, bankacılar varken, gazeteciler varken, esnaf varken, çaycılar varken hiç siyasi bir kişiye ihtiyaç duyulmamış mıdır?

Bu yapılanmanın siyasi ayağı var mıdır?

Bu soruları çoğaltmak mümkündür. Ama önemli olan düşünmektir. Bu olayı neden yaşadık, bu olayı bir daha nasıl yaşamayız?

ARTIK DÜŞÜNME GÜNÜDÜR

Hep söyleriz; 10 Kasım'lar ağlama günü değil, düşünme günüdür. Bir devletin nasıl yoktan var edildiğini, üzerinde yaşadığımız toprakların nasıl vatan haline geldiğini, bu toprakların insanının hiçlikten nasıl bir millet haline geldiğini, bu toprakların insanının nasıl bir aydınlanma ile eğitildiğini düşünme günüdür.

Ve bugün yani 15 Temmuz 2017 de bir düşünme günüdür. 15 Temmuz Darbe girişimi neden oldu? 15 Temmuz’u yapabilecek yapı nasıl oluştu? Bu yapıyı kimler destekledi? Ve böyle bir girişimin tekrar etmemesi için ne yapılıyor? gibi soruları sorma ve cevaplarını arama günüdür. 15 Temmuz'lar bundan sonra hesap günüdür. 15 Temmuz'lar düşünme günüdür. 15 Temmuz'lar bu darbe girişiminin tam olarak aydınlatılması için birşeyler yapma günüdür.

15 TEMMUZUN YIL DÖNÜMÜNDE YAPILAN GÜZEL DAVRANIŞLARI

29 EKİM'LERDE, 23 NİSAN'LARDA, 19 MAYIS'LARDA VE 30 AĞUSTOS'LARDA DA BEKLİYORUZ

Görüyorum ki, ülkemizin büyük ve birçok firması 15 Temmuz için hediyeler dağıtmaya başlamışlar. Bu güzel davranışı diğer bayramlarımızda da bekliyoruz. 29 Ekim'lerde, 23 Nisan'larda, 19 Mayıs'larda ve 30 Ağustos'larda da bu güzel davranışı bekliyoruz. Veya yapılmayacaksa bu işi sulandırmayın bir anlamı yok. Bu işi sulandırdığınızda, işte o zaman şehitlerimize ve gazilerimize ihanet edersiniz. Hiçbirimizin bu şirketlerin bedavalarına ihtiyacımız yok. Ama bizim bu veya benzeri darbe girişimleri yaşanmasın diye sağlam, tam ve gerçek bir demokrasiye ihtiyacımız var. Bu büyük şirketlerimizi kaynaklarını bu çaba için harcamaya davet ediyorum.

AFİŞLERDE TÜRK ORDUSU DARBE YAPMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR

BU AFİŞLER TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİ RENCİDE EDEBİLİR

15 Temmuz etkinlikleri için hazırlatılan afişleri gördüm. 15 Temmuz için yapılan afişlere baktığımızda sanki Türk Ordusu darbe yapmış gibi görünüyor. Halbuki hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu darbe girişimini Türk Ordusunun içine sızdırılmış ve üzerine asker üniforması giymiş vatan hainleri yapmıştır. Bu afişler ile oluşacak algı başta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, Türkiye Cumhuriyeti'ne, milletimize, kısacası hepimize zarar verecektir.

Hainler tarafından yapılan darbe girişimi TBMM ile, devletine bağlı Atatürkçü Türk Ordusu ve Polisimiz ile, özgür basın ve demokrasiye inanan tüm Türk Milleti ile önlenmiştir.

Bu afişler bizim en kıymetli değerlerimizden olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni rencide edebilir. Bu konuda hassas olunmalıydı.

Türk Ordusu gururumuzdur...

Yaşanılan mağduriyetlerin kullanılarak kişisel fayda sağlanması ahlak dışı bir davranıştır, çıkarcı bir davranıştır, insanlığa yakışmayan bir davranıştır. Bizlerin yaşanan mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Aksi bir davranışta, mağduriyetlerden fayda sağlamaya çalıştığınızda, bu kişiler kısa dönemde fayda sağlıyor gibi görünebilir ama uzun vadede kendileri ile birlikte bütün memleket kaybeder. Bu yüzden bizim görevimiz bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması ile ilgili gerçek bir mücadeleyi ortaya koymaktır.

AYNI GURURU “MIŞ” GİBİ KUTLAMAYA ZORLANDIĞIMIZ BAYRAMLARIMIZDA DA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Görüyorum ki Devletimiz bu güne özel muazzam bir program hazırlamış. Gurur duyduk. Ama aynı gururu “mış” gibi kutlamaya zorlandığımız Bayramlarımızda da yaşamak istiyoruz. Aynı gururu 29 Ekim'lerde de yaşamak istiyoruz. Aynı etkinlikleri 23 Nisan'larda da bekliyoruz. Aynı heyecanı 19 Mayıs'larda da yaşamak istiyoruz. Dualarımızı 30 Ağustos'larda da yapmak istiyoruz.

BU TOPRAKLARIN DEĞERLERİNİ BİRBİRİ İLE YARIŞTIRMAYALIM

Bu toprakların değerlerini birbiri ile yarıştırmayalım, zararı hepimize olur. Bu toprakların bütün değerlerine sahip çıkarak ilerlemek ve daha iyisi için mücadele etmek hepimizin görevidir. Muasır medeniyet seviyesine ulaşmak bir yana dursun arkamızda bıraktığımız ayak izlerini tüm insanlığın takip edeceği bir Türkiye Cumhuriyeti hepimizin hedefidir.

Bu ideal için Çoban Ateşi’ni Marmaris'ten yaktık. Çok yakın bir gelecekte tüm memlekete ışık olacak bu ateş ile sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.
Haber okunma sayısı: 5145

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER