Serkan Yazıcı

BRAVO ORHAN

10 Eylül 2018 Pazartesi 09:13
bravo-orhan
Ali Acar

Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Orhan Dereköy: DURAK ASİSTANI PROJESİYLE FİNALLERDE


Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından düzenlenen yarışmada Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Orhan Dereköy ve Melike Kayadibi’nin oluşturduğu Durak Asistanı projesi finallere kaldı.

 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın (T3 Vakfı) ve ülkemizin en gözde kurumlarının düzenlediği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı Yerleşkesi'nde gerçekleştiriliyor. Bu festival kapsamında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından düzenlenen insanlık yararına teknolojiler yarışması ulaşım koordinesinde Durak Asistanı projesiyle Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Usesi öğrencileri Orhan Dereköy ve Melike Kayadibi'nin oluşturduğu Martılar Takımı, danışman öğretmenleri Kadriye Özeş ile yaptığı müracaatta elemeleri geçerek finallere katılmaya hak kazandı.

Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Orhan Dereköy tarafından hazırlana Durak Asistanı projesi böylece TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sergilenecek.“ÇOK YARATICI BULDUM”

Projesinin finallere kalmasıyla birlikte Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ı ziyaret eden Kadriye Özeş ve Orhan Dereköy projesini paylaştı.

İlçe Mili Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, “ Proje çok anlamlı olmuş. Özellikle turistik bölgelerde ve büyükşehirlerde çok kullanışlı olacağını düşünüyorum. Ancak öncelikle bu projenin patentini alalım. Projeyi çok yaratıcı ve sürdürülebilir buldum. Ben gençlerimizi ve öğretmenimizi yürekten tebrik ediyorum” dedi.

Danışman öğretmen Kadriye Özeş’te “finallere kalan projemizin başarılı bir sonuçla döneceğine inancımız tamdır” dedi.

DURAK ASİSTANI

Projesi hakkında bilgi veren Orhan Dereköy, Durak asistanı özellikle yabancıların gittikleri yerlerde zorlanmaması için gidecekleri yerleri daha rahat gidebilmelerini sağlayan bir akıllı uygulama. Bu uygulamamız internete gerek duymuyor. Bir yabancı turist düşünün gideceği yeri bilmiyor. Etraftan birkaç kişiye soruyor ve sağlıklı cevap alamıyor. Ve gideceği yeri öğrenemiyor. Bu nedenle böyle bir proje hazırladım. Bunu duraklara koyduğumuzda bir yerden bir yere gidecek olan yabancı turist istediği dilde gideceği yeri rahatlıkla öğrenebilecek. Projemiz ile TEKNOFEST İstanbul yarışmasında finallere kaldık. Amacımız başarılı bir sonuçla dönebilmek”dedi. (Cihan ALTUT)Haber okunma sayısı: 1074

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER