“YIKIM İŞLEMLERİ YASANIN ÖNGÖRDÜĞÜ ŞEKLİYLE YAPILIYOR”

08 Şubat 2017 Çarşamba 08:49
-yikim-islemleri-yasanin-ongordugu-sekliyle-yapiliyor

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, İçmeler Mahallesi’nde yıkımına başlanan büfeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Acar, İçmeler sahil kenarında bulunan 5 adet büfe işletmesinin İçmeler Belediye’si zamanında izin verildiğini dikkat çekerek; “ Bu yerlerle ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, ilgili yerlerin izin almaksızın yapılmış olması nedeniyle, mevcut yapıların yıkılarak Milli Parklara teslim edilmesini istiyor. Ayrıca yerlerine yine mevzuat çerçevesinde yeni yapılar yapılıp 2286 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre ihale edileceği bildirilmiştir. Kısacası söz konusu yerlerle ilgili Yıkım işlemleri de yasanın öngördüğü ve emrettiği şekliyle yerine getiriliyor” dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar İçmeler Mahallesi’nde gerçekleştirilen yıkım işlemleriyle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Söz konusu yerlerle ilgili işletmecilerin mahkeme sürecinin devam ettiği ile ilgili savunmalarını da cevap veren Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, bütün işlemlerin yasanın öngördüğü şeklinde yapıldığını dikkat çekerek mevcut yerlerle ilgili Marmaris Belediyesi ile Bakanlık arasında yapılan yazışmaları  kamuoyu ile paylaştı.

 

BU YERLER HAKKINDA 31 MART

SEÇİMLERİNEDN SONRA BİLGİ SAHİBİ OLDUKBaşkan Acar; “ Yıkımı yapılan beş yer, tüzel kişiliği bitmiş olan İçmeler Belediyesi’nden yeni yasal düzenlemeyle Marmaris Belediyesi’ne kalmıştır. Bizlerde birer Marmaris yaşayanı olarak bu büfelerin yıllarca kullanıldığını biliyoruz. Bunun İçmeler Belediyesine bağlı olduğu zamanlarda hukuki durumunun ne olduğunu bilmiyorduk. Biz bu konuda 31 Mart seçimlerinden sonra bilgi sahibi olduk. 2014’te bize Milli Parklar’dan gelen yazıda; “ Marmaris Milli Park sınırları içerisinde bakanlık makamının 7/7/1994 tarih ve 45 sayılı olurları ile tüzel kişiliği bitmiş İçmeler Belediye Başkanlığı’na yol yapımı, kontrol kulübesi ve iki adet WC yapılması için 10 bin 500 metrekare alana izin verilmiştir. Müdürlükçe yapılmış denetimler sonucunda taahhüt senedine aykırı olarak, Seyir Cafei  Breads Cafe, Deniz Yaka Cafe, Cafe Delmar ve Nirvana Beach işletmelerinden oluşan 5 adet işyerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Taahhüt senedine aykırı olarak çalıştırılan işletmelerin İçmeler Belediyesi’nce yapmış olduğu sözleşmelerinin iptal edilip çalışmalarının sonlandırılarak müdürlüğümüze bilgi verilmesini arz ederim” diye yazı geliyor. Biz bu yerlerle ilgili bu yazı sayesinde bilgi sahibi olduk. Biz bu talimat doğrultusu üzerinde işlem yapmaya başladık. Çünkü bu yerle ilgili 1994 yılında sadece yol yapımı, kontrol kulübesi ve iki adet WC yapımına izin verilmiş. Bunun dışında yapılmış aykırı kaçak yapıların derhal yıkılması isteniyor ve sonucunun da bilgi verilmesi deniyor.

İŞLETMECİLER ZAMAN KAZANMAK İÇİN

HER TÜRLÜ EVRAĞA DAVA AÇIYOR

ONLARIN LEHİNE SONUÇLANMIŞ KARAR YOKTUR

Şimdi burada görevli ve sorumlu bir kamu kurumu olarak ne yapacaksınız. Her ne kadar bu yerler İçmeler Belediyesi tarafından verilmiş olsa da sorumluluk bizde olduğu için, yazılar yazıldı, mahkemeler yapıldı ve sonuçlandı. İşletemciler ne yapıyor kendi avukatlarıyla birlikte kendi menfaatlerine çıkarlarına olan süreyi uzatmak için her türlü mücadeleyi veriyor. Bu mücadele esnasında da her türlü evraka da dava açabiliyor. Burada onların lehine sonuçlanmış bir karar yoktur.

YOL, KONTROL KULÜBESİ VE İKİ

ADET WC’Yİ DE İPTAL EDİYOR

Bunların ardından 3 Şubat 2015 yılında Milli Parklar ve Orman ve Su İşleri Belediyemize, söz konusu taahhüt senedi ile size tahsis edilmiş olan yerlere kaçak yapıları yaptırdığınız için, yol,kontrol kulübesi ve iki adet WC’yi de iptal ettiğini duyuruyor. Nitekim bununla ilgili oradaki yerlerinde kaldırıldığına dair bir iptal yazısı geliyor. Ardından 13.10.2015 tarihinde iptal edilen bu alanlarla ilgili sahanın Milli Parklara teslim edilmesiyle ilgili bir yazı daha geliyor. Milli Parklar Genel Müdürlüğüm Bölge Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak sahanın teslim alınması ve buranın geriye dönük tahsis edilmemiş ücretlerinin ve kamu zararı oluşmaması için ecrimisil bedellerinin de yetkili kurumlar tarafından tahsis edilmesiyle ilgili bir yazı daha geliyor.  Milli Parklar müdürlüğü bu konuyla ilgili işlemlerin yapılması ve özellikle söz konusu başlangıçta tutmuş oldukları tutanaktaki isimlerini verdiği işletmelerin yıkımı ile ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını ve teslim edilmesi gerektiği konusunda bize bir yazı daha gönderiliyor. En sonunda Milli Parklar’dan Marmaris Belediyesi’ne gelen 27.05. 2016 tarihli yazıda Marmarmaris Milli Parkları sınırları içerisinde yol yapımı, kontrol kulübesi ve iki adet WC yapılması maksadıyla İçmeler Belediyesi’ne 49 yıllık bedelsiz verilen izinli yer üzerinde, bakanlığımız izni haricinde 5 adet büfe ve bu tesislerden kiralama yapılması suretiyle gelir elde edilmesine bağlı olarak bakanlık makamının 26.01.2015 tarih ve 93 sayılı oluru ile iptal edilmiştir. Burada bakanlık tarafından buranın kesinlikle iptal edildiği ile ilgili bize bilgi veriliyor.

MEVCUT YERLER YIKIP YENİ YERLER

YAPILARAK İHALEYE ÇIKACAK

SEYİR CAFE’DE İNCELENİYOR

 İzne konu alanda yer alan kontrol kulübesi ve iki adet WC, beş adet cafe ve izne konu saha dışında bulunan Seyir Cafe ile ilgili olarak mevcut tesislerin imar planındaki durumları, imar kanununa göre yasal olup olmadıkları ve aynı alanda geçtiğimiz yıl Mülkiye Müfettişlerinin yaptığı işlemler ve sonucu hakkında Genel Müdürlüğümüze bilgi verilmesi diye bir yazı daha geliyor. Yani artık bu bölgeyi tamamen Milli Parklar buradaki cafelerle birlikte tepedeki Seyir Cafe’yi de kastederek buranın yasal durumu var mıdır? İzinleri var mıdır? Ruhsatları var mıdır? Şeklindeki evrakları ve Mülki Müfettişleri tarafından tutulan tutanaklarını bizlerden istiyorlar. Bizlerde buraların durumuyla ilgili dosyayı Genel Müdürlüğe gönderiyoruz. En sonunda Genel Müdürlük şunu bize yazıyor. “ 19.10.2016 tarihinde Genel Müdürlüğümüzce verilen cevabi yazıda büfelerin idareden izin almaksızın yapılmış olması nedeniyle, mevcut yapıların yıkılarak yerlerine yine mevzuat çerçevesinde yeni yapılar yapılıp 2286 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre ihale edileceği bildirilmiştir. Yani Genel Müdürlük buradaki büfelerin yıkılarak tekrar Milli Parklar Müdürlüğü tarafından tekrar ihaleye çıkma düşüncesinde olduğunu da bu yazıda da vurguluyor.

 Bu yerlerle ilgili bir sürü yazışmadan sonra Marmaris Belediyesi’nden bu yerlerle ilgili gereğini yerine getirin diyor. Yıkım işlemleri de yasanın öngördüğü ve emrettiği şekliyle yerine getiriliyor” dedi.Haber okunma sayısı: 5434

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER