‘YENİ YIL’ COŞKUSU BAŞLADI

03 Aralık 2018 Pazartesi 08:33
-yeni-yil-coskusu-basladi

Marmaris Belediyesi tarafından yerli ve Avrupalı turisti, Noel ve yeni yıl tatilinde ilçeye çekebilmek için Aralık ayını da içine kapsayan Marmaris Yeni Yıl Festivali /New Year Fest, cumartesi günü düzenlenen açılış korteji ile başladı.

Yerli ve yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği Marmaris Yeni yıl Festivali için cumartesi günü Anatolia Meydanı’ndan 129 Mayıs Gençlik Meydanı’na festival yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe festivale destek veren kurum ve kuruluşlarda gösteri gruplarıyla birlikte katıldı. Renkli karelere sahne olan festivalin açılışında gösteri grupları birbirinden güzel gösteriler sundu.

19 Mayıs Meydanı’nda sona eren kortej yürüyüşünü Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, belediye birim amirleri ve meclis üyeleri birlikte izledi.

Festivalin açılışında konuşan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Belediyesi’nin örnek çalışmalarına aralıksız devam ettiğini belirterek, “ Yaz döneminde 1 buçuk milyon kadar ağırladığımız yabancı misafirlere sunmuş olduğumuz örnek hizmet aynı zamanda siz değerli Marmarisliler içinde devam etmektedir. Turizm bölgelerinde hepinizin bildiği gibi o yoğun temposundan sonra bir sakinlik başlar. İşte bu beş yıl önce başlattığımız uzun vadeli turizm politikamız, turizmin 12 aya yayılması adına yapmış olduğumuz çalışmalardan en önemlisi Yeni Yıl Festivalidir. Bu festival ile kent insanımızın eğlenmesi kış turizminin hareketlenmesi adına ve Avrupa’dan turist getirmek için ortaya koyduğumuz projedir.

Bu festival kapsamında 15 İngiltere’den, 5 İsrail’den olmak üzere 20 uçak programa alındı. Böylece Avrupalı turistlerle bu bir ayı birlikte geçireceğiz. Biz projeyi hazırladık. Güney Ege Otelciler Birliği Başkanımız Bülent Bülbüloğlu ve yönetim kurulu arkadaşlarımız bu projeye destek oldular. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum. Biz istiyoruz ki diğer belediye yöneticileri de bizim bu uygulamalarımızdan yararlanıp kullansınlar. Tüm yaptığımız çalışmalar Marmaris Halkı, ülkemiz ve dünya insanları için. Bugün ayrıca bize bu projede destek olan Aydın Büyükşehir, Karşıyaka, Çankaya belediyelerimize ve başkanlarına ayrıca katkı sağlayan tüm ekibe sonsuz teşekkür ediyoruz. Marmaris yaşayanı ve Marmaris’in sivil toplum örgütleri bu etkinlikte bizi yalnız bırakmadılar. Bir kent halkıyla yönetilir. İşte önemli olan kent yaşayanının ve sivil toplum kuruluşlarının bu projelere desteklemesidir. Böylece bizim gücümüzü çok daha iyi noktalara getirecektir. Marmarisli vatandaşlarıma esnaflarıma da bu desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun.  Yeni yıl öncelikle Marmaris’imize, ülkemize ve tüm dünya insanlarına barış, huzur ve güvenlik getirsin” dedi.Türk mitolojisinde yer alan Ayaz Ata tanıtılacak

Festival boyunca Marmaris 19 Mayıs Gençlik Meydanı ve Saman İskelesi’nde kurulacak olan stantlarda yerel lezzetler ziyaretçilere tanıtılırken şehrin alternatif noktalarında canlı müzik performansları, sokak sanatçılarının gösterileri ve canlı heykeller de yer alacak.

“Kültürlerin Buluşması” teması ile gerçekleştirilecek festivalin en önemli öğelerinden biri de Ayaz Ata olacak.

Türk mitolojisinde yer alan Ayaz Ata, kışın soğuk havalarda aç, fakir ve kimsesiz kişilere yardım eden bir evliya olarak biliniyor. Soğukta, darda kalanlara yardım edip onlara kut yani iyi ve güzel baht verdiğine de inanılan Ayaz Ata’nın yanı sıra Türklerin güneşin zaferini ve yeniden doğuşunu, büyük şenliklerle ‘Akçam Ağacı’ altında kutladığı Nardugan Bayramı da Marmaris Yeni Yıl Festivali’nde tanıtılacak. Festival kapsamında Noel Baba ve Ayaz Ata’nın buluşturulacağı etkinlikler de düzenlenecek.

İlk kez yapay buz pisti Marmaris’te konumlanacak

Marmaris Yeni Yıl Festivali’nin ilklere imza attığı bir başka nokta da yapay buz pisti olacak. Çocukların aileleri ile birlikte eğlenceli saatler geçirebileceği yapay buz pisti, Marmaris 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda konumlanacak.

Aynı noktada çocuklara yönelik mini park da konumlanırken Burunucu Macera Parkı’nda ise minikler için birbirinden renkli aktiviteler düzenlenecek.

 

 

 

Festival boyunca etkinliklerin merkezi olan 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nin yanı sıra Sevgi Yolu, Atatürk Meydanı, Türkmenistan Parkı, Burunucu Macera Parkı, Blueport AVM ve Yat Limanı gibi noktalarda da gösterilerin yapılacak.

Festivalde müzik maratonu yaşanacak

Marmaris Yeni Yıl Festivali’nin önemli öğelerinden bir başkası ise müzik olacak. Karşıyaka Belediye Bandosu’ndan Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehteran Takımı’nın gösterisine, halk oyunları performanslarından canlı karaoke eğlencelerine, Türk Chopper Rock Grubu Konseri’nden dj performanslarına, latin danslarından tango, vals ve bale gösterilerine kadar pek çok etkinlik, festivali ziyaretçilerini bekliyor olacak.Haber okunma sayısı: 590

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER