“TURİZMDE KALİFİYE PERSONEL BULMAKTA ZORLANIYORUZ”

22 Aralık 2018 Cumartesi 09:46
-turizmde-kalifiye-personel-bulmakta-zorlaniyoruz

Marmaris Kat Hizmetleri Eğitim Derneği (MAHED) üyeleri ve Marmaris Housekeeping Müdürleri sezon sonu kahvaltı organizasyonunda bir araya geldi. Marmaris'te bir restoranda yapılan etkinlikte bu sezon yaşanan en büyük sorunlar ve çözüm yolları konuşuldu. MAHED Başkanı Pınar Kalkan Çamlar, “ Sezonda en fazla housekeepıng departmanında personel eksikliği yaşıyoruz. Kalifiye personel bulmak neredeyse imkansız turizmle ilgili tüm kurum ve kuruluşların gerekli tedbirleri alması gerekiyor.


 

Burada açıklamalarda bulunan MAHED Kurucusu ve Dernek Başkanı Pınar Kalkan Çamla sezounun yoğun geçtiğini ifade etti. Çamlar, “'Marmaris'te geçtiğimiz 3 yılın turizmdeki yaralarını sarmaya başladığı bir sezon geçirmiştir. Oldukça yoğun ve doluluk oranlarının istenen seviyeyi yakaladığı, tüm turizm camiası için hayırlı bir sezonu geride bıraktık. 

“2019’da GÜZEL BİR SEZON BİZLERİ BEKLİYOR”

Önümüzdeki sene yapılan anlaşmalar gösteriyor ki oldukça güzel ve yoğun bir sezon daha bizleri beklemektedir. Bu sezonun yorgunluğunu bir nebze atmak ve yaşadığımız sorunları masaya yatırmak amacıyla tüm Marmaris housekeepıng camiası olarak bir araya gelmek ve gerekli istişareleri yapmak istedik. Amacımız birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek ve sorunlarımıza birlikte çözüm bulmaktır. EN BÜYÜK SORUN HOUSEKEEPING PERSONEL EKSİKLİĞİ

Bu sezonun en önemli sorunu housekeepıng departmanında yaşanan personel eksikliği, eğitimsiz personellerle yaşadığımız sorunlar, sürekli eleman sirkülasyonu olmasının otellere zararları vb...yani personel bulmakta zorlanılması en önemli sorun olmaktadır. İlerleyen dönemlerde bir çözüm bulunmazsa ve gerekli önlemler alınmazsa bu sorun daha da büyüyecektir. Sosyal hakların yetersizliği, sezonun kısa olması, çalışma saatleri veya şartlarının yetersizliği, personel lojman ve ulaşım sorunları, müdür-yöneticilerden kaynaklanan sorunlar vb... birçok konunun konuşulması ve acilen çözümlenmesi gerekmektedir. Marmaris'te kiraların yüksek olması ve sezonun kısalığı, kışın tesislerin yeterli personel istihdamı sağlayamamaları gibi konularda personel kaybını hızlandırmaktadır. 

GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI

Marmaris'te bulunan ve turizmden katkı sağlayan kurum ve kuruluşların bir araya gelerek bu sorunların çözümlenmesi için gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir. Yoksa sorun daha da büyüyecek ve yeteli kalitede hizmet sunulması imkansızlaşacaktır. Biz dernek olarak elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz ve tüm kurum ve kuruluşlarla da gerekli görüşmelere gerek eğitimci olarak gerek personel yönlendirmek adına destek veriyoruz'' dedi.

 MESLEĞİMİZE GEREKEN ÖNEM VERİLSİN

Sonuç olarak bir araya gelen Marmaris Housekeepıng müdürleri yoğun zamanda tüm tesisin temizliğinden sorumlu olan, misafir memnuniyetinde ve sağlığında en önemli departmanlardan biri olan mesleklerine gereken önemin verilmesini istiyor.

ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER YETERSİZ

Housekeepıng müdürleri ayrıca her sezon personel sirkülasyonu yaşadıklarını bu sorunların işletmelerin zararına olduğunu, kalifiye personel bulunmasının ise neredeyse imkansız olduğunu belirttiler. Güvenilir ve işini hakkıyla yapan personellerin  her sezon maaşı en yüksek olan yere gittiğini, sezonda geç açılan ve personel bulamayan otellerin maaşları arttırdıklarında ise yetişmiş personelin bırakıp oralara gittiğini, referans bile aranmaksızın işbaşı yaptırıldıklarını, personel bulamadıkları için zor durumda kaldıklarını konuştular. Personel ile ilgili tüm  sorunların sadece housekeepıng değil tüm departmanların ortak sorunları olduğunun altını çizen housekeeperlar aldıkları önlemlerin ise yetersiz olduğunu belirttiler.

Kahvaltı sonrası MAHED derneği üyeleri atacakları adımlarda beraber hareket etme kararı aldılar.Haber okunma sayısı: 396

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR