Serkan Yazıcı

Turist avına çıkan sinek avlar!

01 Şubat 2018 Perşembe 08:48
-turist-avina-cikan-sinek-avlar

Başkent Ankara’daki 3. Turizm Şurası’nda alınan karar doğrultusunda, turizm çalışanlarına seminer verilmeye başlandı. Marmaris’teki seminerde konuşan Kaymakam Celalettin Yüksel, turiste zorla satış yani hanutçuluk yapmaya kalkışan esnafı uyardı, “Turisti avlamaya kalkarsanız, akabinde sinek avlarsınız” ifadelerini kullandı.

Kasım 2017’de gerçekleşen “3. Turizm Şurası”nda alınan karar sonrası sektör çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitim seminerleri Muğla’da başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü ile Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle organize edilen seminerin ilkine Fethiye ikincisine ise Marmaris ev sahipliği yaptı. “Turizm Çalışanlarına Yönelik Yaygın Turizm Semineri” adı verilen etkinliğin Marmaris’teki ayağına, sektör temsilcileri, otel, seyahat acenteleri personelleri, zabıtalar, emniyet görevlilerinin yanı sıra Kaymakam Celalettin Yüksel ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Dire Başkanı Kerem Dursun Tezcan da katıldı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalar yapıldı. 

Kerem Dursun Tezcan, turizmde insan kaynaklarının çok önemli olduğunu, bu kaynağın en iyi şekilde sektöre hizmet vermesine katkı sağlamak amacıyla söz konusu seminerlerin düzenlendiğini açıkladı.

Kaymakam Yüksel ise turizm kentlerinde çalışan yaşayan herkesin, turiste karşı hassas, duyarlı ve bilinçli davranmasının olumsuzlukların önüne geçeceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Olumsuz davranışlardan, tüm kent hatta ülke olumsuz etkilenir. Örneğin hanutçuluk, yani turiste zorla mal yada hizmet satmaya çalışmak. Geçtiğimiz günlerde bir esnafımızla sohbet ediyorduk. ‘İşler nasıl’ diye sordum, ‘sinek avlıyoruz’ dedi. İşte, yerli yada yabancı olsun turisti avlamaya kalkarsanız, akabinde sinek avlarsınız. Turist sayısının, turizm gelirinin artması için kaliteli hizmet vermeli, bilinçli, davranmalıyız.”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, sözlerine 2018 sezonuna ilişkin ‘iyi’ beklentilerini açıklayarak başladı. Ali Kırlı, turist sayısın 2017’de yeniden arışa geçtiğini, söz konusu artışın 2018’de hızlanacağını belirterek, “Ben de turiste yönelik davranışların, turistlerin edindikleri izlenimlerin, sektörün geleceği açısından hayati önem taşıdığını,  herkesin özellikle turizm çalışanlarının bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

BİR HALKA KOPARSA ZİNCİR DAĞILIR

Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Serkan Molvalı, Kaymakam ve Kırlı ile aynı görüşü paylaştığını belirterek, “Turizm kentlerinde yaşayan, çalışan herkes bir zincirin halkası. Bir halkadaki aksaklşık yada kırılma tüm zinciri etkiler” dedi.

Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Adıgüzel ile 6 öğrencisi ‘drama’ edilmiş seminer verdi. Adıgüzel ve öğrencileri de turiste karşı sergilenen davranışların sektörün gidişatına direkt etkilediğini vurguladı. Seminerin, bundan sonraki durağının Bodrum olacağı, ileride tüm turizm kentlerinde gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.  (Ender TÜRKKAN)Haber okunma sayısı: 648

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER