TEKNELERLE MARMARİS TARİHİ

16 Ağustos 2018 Perşembe 09:13
-teknelerle-marmaris-tarihi

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Özel Marmaris Denizcilik ve Eğitim Merkezi 28-31 Ağustos tarihleri arasında "Teknelerle Marmaris" konulu özel el yapımı tarihe ışık tutan teknelerden oluşan sergisi düzenliyor.

 

"Teknelerle Marmaris" adlı sergi,  28 Ağustos 2018 Salı günü saat 18.00'da Netsel Marina'da açılacak. Sergide, M.Ö Marmaris'in önemli bir liman kenti olduğunu gösteren Roma ve Grek dönemlerinde kullanılan tekneler ve finike ve arap tekneleri yer alacak. M.Ö kullanıldığı ifade edilen tekneler Marmaris Serçe Limanı'nda rastlanan batıklardan esinlenerek yapıldı.

Sergide ayrıca Paraçele (Bozburun Kayığı), Ertuğrul Fıkrateyni, Tırhandil ve Süngerci tekneleri, gulet, nusrat ve ilk denizaltı gemimiz yer alacak.

Özel Marmaris Denizcilik Ve Eğitim Merkezi Kurucularından Süleyman Ekin Marmaris'in tarih boyunca önemli bir liman kenti olduğunu dikkat çekerek düzenleyecek oldukları sergide Marmaris tarihine konu olmuş önemli teknelerin yer alacağı bir sergi düzenleyeceklerini ve sergiye tüm halkımızın davetli olduğunu söyledi.KURUTULUŞ SAVAŞINDA BOZBURUN KAYIĞININ ROLÜ

Ekin, ayrıca sergide yer alacak teknelerin tarihi hakkında önemli bilgiler verdi.

Buna göre, Marmaris'in tarihine ışık tutacak teknelerin bir kaçının Marmaris'e dayanan tarihi bilgileri şöyle. Tahtadan yapılan Paraçele'nin (Bozburun Kayığı) 1500'lü yıllardan başlayarak adalara odun ve gıda maddesi taşımak için kullanıldı. Ayrıca Kurtuluş Savaşında İtalya'dan tedarik edilen silah ve cephanenin Rodos Adası'na taşınmasında Bozburun Kayığı önemli bir rol aldı.

1800'LÜ YILLARDA MARMARİS KÖRFEZİNDE İNGİLİZ DONANMASI

Sergide, 1800-1803 yılları arasında Marmaris Körfezine gelen İngiliz Donanmasına ait teknelerde yer alıyor. Mısır seferine çıkan İngiliz Donanmasının Osmanlı İmparatorluğu'ndan izin alarak Marmaris Körfezinde ordugah kurdukları ve Mısır seferi öncesi muharebe eğitimi yaptığı belirtildi.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ MARMARİS LİMANINDA

1890 yılında 16 Eylül'de Japonya'da batan Ertuğrul Fırkateyni'de sergide yerini alıyor. Ertuğrul Fırkateyni'nin 14 Temmuz 1889 tarihinde İstanbul ‘dan hareket ederek Marmaris'e ulaştığı ve burada  2 gün konakladığı ve ardından Süveyş Kanalına doğru hareket ettiği belirtildi.

NUSRAT VE MARMARİS

Birinci dünya savaşı esnasında bir Alman deniz altısı ikmal yapmak amacı ile Marmaris limanına

gelir. Akdeniz'de görev yapan Fransız donanmasına ait savaş gemisi Alman gemilerinin Marmaris‘e

girişlerini önlemek maksadı ile koyun çıkışını 26 mayın ile kapatır. Bu mayınlar daha sonara uzmanlar ve Marmarisli dalgıçların yardımı ile denizden çıkartılır. Bu mayınlar LÖK

adı verilen develere yüklenerek ilk gün Beldibi sonraki gün Taşhan mola verilerek Gökova'ya

ulaştırılır. Buradan arabalarla Aydın’a ulaştırılır. Aydın’dan tren ile İstanbul’a ulaştırılır. 17 Mart 1915 gecesi NUSRAT mayın gemisinin Erenköy koyuna kıyıya paralel olarak döktüğü 26 mayın Marmaris ten gönderilen envanterdeki son mayınlardır. 18 Mart sabahı bu mayınlarla BOUVET,HMS İnflexıble, Ocean ,Galve , Suffren'i saf dışı bırakmıştır.
Cihan ALTUT

Haberin etiketleri:

TEKNELERLE MARMARİS TARİHİ


Haber okunma sayısı: 1546

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER