‘SIĞLA AĞACI’ İÇİN TOPLANDILAR

08 Şubat 2017 Çarşamba 08:48
-sigla-agaci-icin-toplandilar

Marmaris’ de yaşayan Sığla Sanat Gurubu üyesi fotoğraf, resim, minyatür, seramik ve mozaik sanatçıları bir dizi gözlem ve saha çalışması için bir araya geldi. Önümüzdeki günlerde, yürütecekleri atölye çalışmaları ile ortaya çıkan eserlerle sığla ağacının tanıtılması ve sevdirilmesi amacı ile önce Marmaris’te daha sonra da farklı illerde açacakları sergilerin çalışmalarına başladılar.

Sığla yağının geçmişten günümüze Akdeniz ticaretinde önemli bir yer tuttuğunu batmış Fenike gemilerinden çıkarılan içi ‘sığla yağı’ dolu amforalardan anlayabiliyoruz.  Sığla yağının Hipokrat döneminden beri ilaç olarak, Eski Mısırlıların mumyalama işlerinde, Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın parfüm olarak kullanmasının yanında günümüzde de iyi bir antiseptik olduğunu, eczacılık ve parfümeride ki ekonomik değerini çok yüksek olduğunu biliyoruz.

İşte eski çağlardan beri önem taşıyan bu önemli ağaç türünün bilinirliliğini artırmak için, Marmaris’te yaşayan Sığla Sanat Gurubu üyesi fotoğraf, resim, minyatür, seramik ve mozaik sanatçıları bir araya geldi.  Topluluk bir dizi gözlem ve saha çalışması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantının devamı olarak önümüzdeki günlerde yürütecekleri atölye çalışmaları ile ortaya çıkan eserlerle sığla ağacının tanıtılması ve sevdirilmesi amacı ile önce Marmaris’te daha sonra da farklı illerde açacakları sergilerin çalışmalarına başladılar.

Anadolu Sığla Ağacı En Çok…

Yurdumuzda Anadolu sığla ağacı, özellikle Marmaris, Fethiye, Köyceğiz, Dalaman Çayı dolaylarında, Denizli, Isparta ve Burdur dolaylarında yayılış gösteriyor. Sığla bu bölgelerde eskiden ormanlar oluştururken günümüzde küçük ağaç toplulukları halinde bulunmaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Marmaris Milli Parkı Müdürlüğü, yerel adıyla günlük olarak ta bilinen sığla (Liquidambar orientalis) ağacının korunması ve tanıtılması amacıyla Marmaris Kent Konseyi Sığla Sanat Gurubu ile birlikte çalışmalar yürütüyor.Haber okunma sayısı: 5433

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER