MANŞET

Peynir nasıl yapılır?

14 Mart 2018 Çarşamba 08:09
-peynir-nasil-yapilir

Marmaris’te, ünlü Gastronomi Uzmanı Berk Balbay tarafından geleneksel yöntemlerle peynir yapımı eğitimi verildi.

Marmaris’te faaliyet gösteren Yerel Tohum Derneği Temsilciliği, vatandaşların temiz, doğal gıdalarla beslenmelerine katkı sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Daha önce ilçede, 4 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak faaliyete geçirdikleri Yerel Tohum, Temiz Gıda Pazarı’nın yanı sıra birçok çalışmaya da imza attılar. Son olarak, Kent Konseyi’nin desteğiyle geleneksel yöntemlerle üretim konusunda uzman olan Berk Balbay’ı atölye çalışması için ilçeye getirdiler. Yurtiçi ve yurt dışında birçok seminer ve atölye düzenleyen Balbay, doğal yöntemlerle peynir yapımını Marmarislilere uygulamalı olarak gösterdi. Ayrıca, süt ve süt ürünleri, fermente ürünler hakkında da detaylı bilgiler verdi.

Balbay basın mensuplarına çalışmaları hakkında bilgi verdi. Balbay, “ Uzun zamandır hem kendim için hem de çevrem için sentetik katkısız ve koruyucusuz gıdalar üretmeye çalışıyorum. 18 konu başlığı altında 2100’den fazla ürettiğim ürün var. Ürünler ilk zamanlar nasıl işlenip saklanmış ise günümüze bunu taşımak ve unutulmuş saklama yöntemlerini anlatmak için çalışmalar yürütüyorum. Bu tip gruplarla da bir araya gelip yaptığım çalışmaları anlatıyorum. Seminerlere ve atölyelere ilgi yoğun. 675. etkinliği burada gerçekleştiriyoruz. Beş yıl içerisinde Ankara, Adana, İstanbul, Katar, Dubai gibi kentlerde çalışmalar yaptım”

Balbay doğru beslenme yöntemleri hakkında da önerilerde bulundu, “Hiçbir şey için diyet yapmayın. Zehir diye bir şey yoktur, sadece miktar önemlidir. Sadece dikkat edilmesi gereken insülin, glüten, laktoz gibi alerjileriniz varsa doktor kontrolünde dikkatli bir şekilde beslenmelisiniz. Bunun dışında onu eksiltelim, bunu artıralım gibi bir düşünceye kapılmadan doğru gıdayı tükettiğimizde vücudumuza faydası olacak ve gıdalar şifa kaynağı olacaktır.” dedi. (Ramazan TERKOS)

Haberin etiketleri:

Peynir nasıl yapılır?


Haber okunma sayısı: 375

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER