MANŞET

Orman yangınlarının çoğu insan kaynaklı

01 Mart 2018 Perşembe 08:52
-orman-yanginlarinin-cogu-insan-kaynakli

Sorumluluk sahasında Aydın’ın da bulunduğu Muğla Bölge Orman Müdürü Mehmet Çelik, “Yangınların büyük bir oranı ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor” dedi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nce yapılan ve yapılacak çalışmalar ile kurumun amaçları, hedefleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, Bölge Müdür Yardımcısı Enver Demirci, Marmaris Orman İşletme Müdürü Akın Ünler ile müdürlüğün bazı daire amirleri ile ilçede görev yapan basın mensupları katıldı.  

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nde, dün sabah gerçekleşen buluşmada, Mehmet Çelik, faaliyetleri ve planlarını anlattı.

Çelik, Muğla yüz ölçümünün yüzde 60’ını  oluşturduğunu kaydettiği  ormanlık alanların yüzde 50’si erozyonu önlemek ve doğayı koruma amaçlı değerlendirildiğini kaydetti. İl genelinde çıkan orman yangınların yüzde 57’sinin ihmal ve dikkatsizlik sonucu ortaya çıktığına vurgu yapan Çelik, “Bölgemizin yarısından fazlası orman. Bizler, ormanlarımız ve halkımızın hizmeti için çalışıyoruz.  Ancak meydan gelen yangınların büyük bir oranı ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Biraz daha duyarlı ve dikkatli olmakta fayda var” dedi.Bölge Müdürü sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekipman açısından durumumuz iyi. 95 Arazöz, 33 Su Tankeri, 53 İlk Müdahale Aracı, 12 Dozer, 11 Greyder, ve 4 Treyler gibi kara araçlarımız var. Ayrı 4’ü su atma özelliği taşıyan ve Ula’da konuşlanan 1’i genel amaçlı kullanılmak üzere 5 helikopterimiz mevut. Bunlar ek olarak bölgemizde 335 havuz ve göletlerimizden de faydalanıyoruz. Yani orman yangınlarına hem havadan hem karadan teknolojinin son imkanlarını kullanarak müdahale ediyoruz.”

Yanan alanların, ara vermeden ağaçlandırılmaya başlandığını da dikkat çeken Çelik, “Bakım çalışmalarında hemen sonra o bölgeyi ağaçlandırıyoruz. Bu zaten bizim görevimiz. Diktiğimiz ağaçların büyüdüğünü görünce bizler mutlu oluyoruz. Çeşitli yerlerde fidan dikme çalışmalarımız var. Özellikle sosyal alanların ağaçlandırılmasına önem veriyoruz. Bizler ormanlarımızın ve halkımıza hizmet için varız. Bölgemizde çok güzel ağaçlandırma çalışmalarımız var. Gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması bizler için önemli. Görevimizin gereğini anında yaparız. Çalışmalarımızın sonunda hemen o bölgeyi ağaçlandırırız. Diktiğimiz ağaçların büyüğünü görmek bize anlatılmaz bir mutluluk veriyor. Elimizden geldiğince bölgemizde her yeri ağaçlandırmak için çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

“30 BİN AĞAÇ KESİLDİ” İDDİASINI YANITLADI

Mehmet Çelik bir basın mensubunun sorusuna karşılık ise“Marmaris Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun yenileme çalışmaları sırasında 30 bin ağacın kesildi” iddialarının gerçeği yansıtmadığını  dile getirdi, “Söz konusu yerde 30 bin ağaç yok ki, yalan” dedi.  Çelik, Konut’un bulunduğu alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, bölgenin Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Cumhurbaşkanına yakışır şekilde olması için çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Bu amaç doğrultusunda ormanlık alanlarda bakım yaptıklarını kesilen her ağacın yerine çok daha fazlasının dikileceğini söyledi.  Çelik, Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun etrafındaki duvarların ve yolun çevresine 7 bin kadar ağacın dikimine başladıklarını da sözlerine ekledi. (Cihan ALTUT)Haber okunma sayısı: 522

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER