Serkan Yazıcı

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİNDE 2. DÖNEM BAŞLIYOR

10 Eylül 2018 Pazartesi 09:12
-okuma-yazma-seferberliginde-2-donem-basliyor
Ali Acar

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİNDE 2. DÖNEM BAŞLIYOR


Marmaris Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Eşleri Emine Erdoğan’ın Himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliğinin I. Dönemi 15 Mayıs 2018 de tamamlandı. Seferberliğin II. Dönemi 08 Eylül 2018 tarihinde Dünya Okuma Yazma Gününde başladı. II. Döndem okuma yazma seferberliği 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı boyunca devam edecek.

 

Konuyla ilgili Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan bilgilendirme toplantısına Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Alpaslan Akalın, eğitimci öğretmenler ve kursiyer öğrenciler katıldı.

 Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris’te ki okuryazar seferberliği ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yüksel, Okuryazarlık Seferberliğinin I. Döneminin 15 Mayıs 2018 de sona erdiğini belirterek başarılı bir dönem geçirdiklerini ifade etti. Ayrıca, 2017-2018 Eğitim Öğretim Döneminde toplam 42 kurs açıldığını ve bu süreçte 156’sı kadın, 46’sı erkek kursiyer olmak üzere toplam 202 kursiyerin okuryazarlık eğitimlerine katıldığını ifade etti.

KURS KAYITLARIMIZ BAŞLADI

İlçemizde oluşturulan Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurullarının çalışmalarına aralıksız devam ettiğini belirten Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, “Okuma yazma kurslarına kursiyer kaydetmek için alan tarama çalışmalarımız İlçe Seçim Kurullarından alman seçmen listelerinden de yararlanılarak yıl boyunca sürdürüyoruz. Çünkü ilçe seçim kurulunda hala seçmen listelerinde parmak basarak imza atan vatandaşlarımızın olduğunu tespit ediyoruz. Buda okur yazar olmadığını gösteriyor. I. Döneminin ardından II. Dönemimiz başlamıştır.

Kurslara kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların kayıtları bekletilmeden yapılacak ve tam gün tam yıl esasına göre kursları başlatılacak.

Kursların halk eğitimi merkezleri, örgün eğitim kurumları, yerel yönetimler, diğer kamu kurum ve kuruluşları, iş birliği yapılan sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan yetişkin eğitimine uygun ortamlarda açılması sağlanacak.

Yeğitek Stüdyolarında çekimi yapılan ve http://www.hbo.gov.tr/HBOTV internet adresinde yayınlanan Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma Yazma videolarından yararlanılacak.

Okur Yazarlık Belgesi olan ve 3, 4 ve 5. sınıflarda eğitimini terk ederek ilkokul öğrenimlerini bitirmemiş 15 yaş ve üstü vatandaşlarımız Yetişkinler II. Kademe Kurslarına yönlendirilecek.

Okuryazarlık Seferberliğinin başarıya ulaşarak ilçemizde ve ülkemizdeki yetişkin kuryazarlık sorununun çözümü için önem arz etmektedir.”

 

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ KAPSAMINDA

AÇILAN KURS VE MAHALLELER

Kaymakam Yüksel, “Marmaris Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz şu ana kadar Sanana, Tepe, Armutalan, Siteler, Çetibeli, Hisarönü, Söğüt, Turunç, Bayır, Turgut, Orhaniye, Beldibi, İçmeler ve Aksaz Mahallelerimizde 42 adet kurs açmıştır. TÜİK verilerine göre Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü web sitesinde Marmaris ilçemizde 286 kişinin okuryazar olmayan olarak tespit edilmiş olup 155 kişi 65 yaş ve üstüdür. 5 Eylül 2018 tarihli gönderilen istatistikte ise 296 kişi olarak görülmektedir” dedi.

 

Marmaris Halk Eğitim Merkezi Müdürü Alpaslan Akalın’da konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “1 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında Okuryazarlık Seferberliğinin I. Dönemini başarıyla tamamladık. II. Dönem eğitimlerimiz 08 Eylül 2018 tarihinde Dünya Okuma Yazma Gününde başladı. Bu nedenle Marmaris’te yaşayan ve okuma yazma belgesi olmayan vatandaşlarımızı Marmaris Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze başvurmalarını istiyoruz. Gelemeyenler ise örgüt eğitim kurumlarımızdan okullarımıza başvurup bilgilerini verirlerse biz ayaklarına kadar gidip, evlerinde mahallelerinde biz okuma yazma kursu vermek istiyoruz. Hedefimiz Marmaris’te okuma yazma bilmeyen hiç kimse kalmasın. Bu seferberliğimizi okuma yazma bilmeyen sayısını sıfırlayana kadar devam ettireceğiz” dedi. (Cihan ALTUT)Haber okunma sayısı: 542

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER