Serkan Yazıcı

“OKLUK’TAKİ SARAYIN YIKILARAK DOĞAYA KAZANDIRILMASINI SİTİYORUZ”

12 Haziran 2018 Salı 10:05
-okluktaki-sarayin--yikilarak--dogaya-kazandirilmasini-sitiyoruz

Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nü "Doğaya Saygı Yürüyüşü" adı altında kutladı. Kent Konseyi Başkanı Av. Necmettin Yankol yaptığı açıklamada, “ Okluk koyunda yapılan çevre katliamını ne kadar biz eylemlerle dikkat çekmeye çalışsakta oradaki saray inşaatı hala devam etmektedir. 24 Haziran seçim sonuçlarının ardından Marmaris Kent Konseyi olarak oranın yıkılarak tekrar eski sit haline getirilerek doğaya kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

Marmaris Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen "Doğaya Saygı Yürüyüşü"ne 7’den 70’e çok sayıda vatandaş katıldı. Cumartesi günü saat 18.00’da Ketenci Otel'in önünden başlayan yürüyüş 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda yapılan basın açıklaması, konser ve dans gösterilerinin ardından sona erdi. Ayrıca 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda düzenlenen Marmaris konulu fotoğraf sergisinde Çevre Çalışma Grubu'nun faaliyetlerinin yer aldığı görseller de yer aldı.

Sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği "Doğaya Saygı Yürüyüşü"ne CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü, CHP Kadın Kolları Başkanı Nureten Erbay, Kent Konseyi Başkanı Av. Necmettin Yankol, Kadın Meclisi Başkanı Şenay Kılın, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda 7’den 70’e vatandaş katıldı.

Ketenci Otel'in önünden 19 Mayıs Gençlik Meydanı'na kadar yürüyen çevreciler, Marmaris’te Saray İstemiyoruz, Marmaris Cennet Kalacak, şeklinde sloganlar attı.

Marmaris Knet Konseyi Çevre Grubu Başkanı Dr Gürsel Koç yaptığı açıklamada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün 1972 Stockholm İnsan ve Çevre Konferansı'nda, yani dünyanın ilk Birleşmiş Milletler çevre zirvesinde alınan kararla kutlanmaya başladığını ve Dünya’nın 46 yıldır çevre gününü kutladığını belirtti.

Koç, “ Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti.

Marmaris dünyada yalnız bu bölgede bulunan ağaçları, onlara eşlik eden bitki örtüsü ve bu ortamdan beslenen sularıyla eşsiz bir yer. Dünyada sağlık turizminin ilk yapıldığı yerler Marmaris kıyıları. Marmaris'in eşsiz ve şifalı ortamının; burada yaşayan, burayı ziyaret eden, buraya gelmeyi planlayan herkes tarafından korunması gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını 'nın; 2013'te ülke genelinde başlattığı ve ilimiz Muğla'da bir emlak şirketine ihale edilen Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi'nin bir sonucu olarak, doğal sit alanlarımızın tanım, kategori ve statülerinin " değiştirilmesi planlandı.   Bu planlardan  Gökova'yla ilgili kısım onaylandı. Bizi nelerin beklediğini Karacasöğüt' ten Okluk koyuna doğru ilerlediğimizde net olarak görebiliyoruz.

Biz Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu olarak çevremizde olan bitenin takipçisi olmaya çalışıyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmalara destek olmanızı bekliyoruz.

Bu bölgeye gönül vermiş, çevre mücadelelerinde bulunmuş herkesi saygıyla anıyorum” dedi.

 

Amaçlarının insanların çevre duyarlılığını arttırmak olduğunu dikkat çeken Marmaris Kent Konseyi Başkanı Av. Necmettin Yankol, “ Marmaris özellikle doğası nedeniyle turizm ön plandadır. Bu doğamıza hepimiz sahip çıkmalıyız. Bizlere bu konuda destek veren tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki çevre etkinliğimizin çok daha geniş katılımlı olacağını ümit ediyorum”

Okluk Koyu’nun kanayan bir yara olduğunu vurgulayan Yankol sözlerini şöyle sürdürdü. “ Okluk koyunda yapılan çevre katliamını ne kadar biz eylemlerle dikkat çekmeye çalışsakta oradaki saray inşaatı hala devam etmektedir. Bizim tek umudumuz 24 Haziran seçimlerinden sonra oranın yeniden eski haline dönüştürülmesidir. Bazı siyasetçiler oranın başka amaçlı kullanılacağını söyleselerde Marmaris Kent Konseyi olarak oranın tekrar eski sit haline getirilerek doğaya kazandırılmasını istiyoruz. Burası yıkılmalı ve doğaya katılmalı. Haber okunma sayısı: 500

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER