MODEL GEMİ SERGİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

30 Haziran 2018 Cumartesi 10:32
-model-gemi-sergisi-buyuk-begeni-topladi

1Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında “Model Gemi Sergisi”, Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi Uğur Mumcu Sanat Galerisi’nde kapılarını açtı.

El emeği göz nuru eserlerin yer aldığı sergiye Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner, Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı, eski başkan ve kurucu Hasan Mengi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

28 Haziran Perşembe günü, saat 18.00’da düzenlenen kokteylde Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar sergide emeği geçen Marmarisli sanatçılar Mehmet Ertuğrul, Cemalettin Efecan, Mustafa Eroğlu ve Güner Balcı’ya emeklerinden dolayı teşekkür belgesi verdi.

“DENİZLERİMİZİ VE KIYILARIMIZI KORUMALIYIZ”

Açılışta konuşan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmarisli büyüklerimiz ve Marmaris Belediyesi  15 yıldır Marmaris’in daha iyi noktalara gelebilmesi için her türlü gayreti gösterdiğini söyledi.Başkan Acar, “ Sergiye katılan bu topluluk içerisinde çocukluk arkadaşlarımız, bizden yaşı daha büyük olanlar ve daha küçüklerimiz var. Bizler Marmaris’in geçmişini bilen insanlarız. Kendi aramızda yeri geldiği zaman Marmaris’in eski anlarıyla ilgilim hep sohbet eder özlem gideririz. Marmaris özel bir coğrafyada apayrı bir güzelliği olan bir yer. Sizler denizle iç içe olan insanlarsınız. Denizlerimizi  her geçen gün profesyonelce kullanıyoruz. Bununla birlikte denizlerimizi hak ettiğimiz şekilde kullandığımız kanaatinde de değilim. Ama her şeyden önce bu coğrafyada üzerimize düşen görev bu güzelliği korumak olması gerekir. Bu konuda denizlerimizin ve kıyılarımızın temizliği konusunda çok hassasiyet göstermeliyiz. Bu sadece bölgede yaşayan vatandaşlarımızın değil buraya gelen misafirlerimizin de bu hassasiyeti göstermesi gerekir.

“ÇOCUKLARIMIZA VE GENÇLERİMİZE BU SANATI ÖĞRETELİM”

Geçmiş yıllarda Kurucu Deniz Ticaret Odası Başkanımız Hasan Mengi, kendi özel deposu içerisinde bu imalata 12 tane gönüllü arkadaşımızla başladı. Bu sergide göreceğimiz bu model gemiler el emeği ile en ince detaylarına dikkat edilerek emek verilerek yapıldığını görüyoruz. Ben bu emeklerinden dolayı sanatçılarımızı kutluyorum.  Bu sanatı geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için Marmaris’te gönüllülük esasına dayalı bir okul açılabilir. Çocuklarımıza ve gençlerimize bu sanatı öğretmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bu el sanatı maket gemilerimizin sergilenebileceği bir köşe yapalım. Böylece bu sanatın değerini el emeğini gelen misafirlerimiz görüp, yaşamalı” dedi.

 

BAŞKANIMIZ BİR DEDİĞİMİZİ İKİ ETMEDİ

“Model Gemi Sergisi” sanatçılarından Mehmet Ertuğrul, bu serginin 2011 yılında eski Deniz Ticaret Odası Kurucu Başkanı tarafından başlatıldığını ifade ederek, “ Bu sergimiz 8 yıldır aralıksız devam ediyor. Bizler şuan 4 arkadaş kaldık. Bizlere bu sanatın yapımında bir dediğimizi iki etmeyen Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Marmaris Tekne Atölyesi tarafından gerçekleştirilen sergide Marmaris’te geçmişten bugüne kadar kullanılan teknelerden yola çıkılarak yapılan modeller sergileniyor. Sergi 28 Haziran – 5 Temmuz 2018 tarihleri arasında 1 hafta boyunca açık kalacak.Haber okunma sayısı: 468

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER