Serkan Yazıcı

MARMARİS MAVİ BAYRAKLI PLAJLARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

30 Mayıs 2018 Çarşamba 09:48
-marmaris-mavi-bayrakli-plajlariyla-dikkat-cekiyor

Türkiye’de 2018 yılında 459 plaj, 22 marina ve 10 yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Listede Marmaris 20 Mavi Bayraklı Plajı ve 2 adet Mavi Bayraklı marinasıyla yer alıyor. Muğla genelinde ise toplam 100 plaj ve 7 Mavi Bayraklı marina bulunuyor.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 459 plaj, 22 marina ve 10 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Böylece Türkiye Mavi Bayraklı plaj sayısını arttırdı ve Dünya 3.’sü oldu.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2018 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan diğer tüm ülkelerin ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marina sayılarını açıkladı. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine Dünya 3.’sü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada Fransa ve ardından 5. sırada İtalya yer alıyor.

Ülkemizin elde ettiği bu başarı üzerine Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen şunları söyledi:''Türkiye'nin turizmde kalkınması ve uluslararası standartlara kavuşması için Vakfımız çaba göstermektedir. Dünya Turizm sektörü artık Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor. Mavi Bayrak, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, Dünya çapında halk nezdinde en çok tanınan ve bilinen eko-etikettir. Bu özelliği ile ülkemizin turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında ayrı bir yeri vardır. Bayrak sayısının çok olması, aynı zamanda plajlarımızın mikrobiyolojik açıdan temiz ve çevre yönetimi yönünden duyarlı olduğunun bir belgesidir. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2018 yılında iyi bir sezon geçirilmesini dileriz.''

 

Mavi Bayraklı plaj sayısına bakıldığında Bodrum 69, Marmaris 20, Datça 9, Fethiye 9, Milas 3, Ortaca 5 ve Ula’da 1 adet plaj bulunuyor.

MARMARİS BELEDİYESİ’NE "BİLİNÇLENDİRME ETKİNLİKLERİ" ÖDÜLÜ

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından 2001 yılından itibaren her yıl ‘’Mavi Bayrak’’ programı kapsamında verilen ‘’En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri’’ ödülüne Marmaris Belediyesi layık görüldü. Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün bir yıl boyunca öğrencilerle, gönüllülerle, STK'larla yaptığı çevre bilinçlendirme ve temizlik faaliyetleri Marmaris Belediyesi'ne ödül getirdi.

ÖDÜLLER TEMMUZ AYINDA VERİLECEK

13 Nisan 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesinden ve TÜRÇEV tarafından oluşturulan Jüri iyeleri ile yapılan değerlendirme sonucunda plaj kategorisinde dört belediye ve iki otel ödüle layık görüldü. Dört belediyeden biri de Marmaris Belediyesi oldu. Ödüller sahiplerine Temmuz ayında yapılacak Ulusal Mavi Bayrak Töreni’nde verilecek.

 

Mavi Bayrak Programı uluslararası alanda 1987 yılında, ülkemizde ise 1993 yılında uygulanmaya başladı.

Mavi Bayraklı plajlar önemli kriterlere sahiptir. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılmaktadır. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulmakta, su sporları ile yüzme alanı ayrılmakta, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanmaktadır. Kriterler güncel gelişmeler doğrultusunda yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Bu yılki ana vurgu ise ‘sürdürülebilirlik programı’ olmuştur ve bu kapsamda önümüzdeki yıllarda kriterlerin bu kapsamda yenileneceği duyurulmuştur.

 

MARMARİS’İN MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI

TT Hotels Marmaris İmperial

Marmaris Belediye Halk Plajı

Poseidon Otel

D-Resort Grand Azur,

Green Nature Diamond Hotel

İdeal Prime Beach

Grand Yazıcı Club Turban Otel

Labranda Mares Otel

İçmeler Grand Yazıcı Marmaris Palace

Martı La Perla,

Sentido Orka Lotus

Martı Resort,

Hotel Aqua

Turunç Premium Hotel

Turunç Resort Hotel

Kumlubük Maris Beach

Angel's Marmaris Hotel

Club Mistral Martı Marina Halk Plajı

Hisarönü D-Hotel Maris The Bay Plajı

 

MAVİ BAYRAKLI MARİNALAR

Marmaris Martı Marina

Marmaris Netsel MarinaHaber okunma sayısı: 582

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER