MARMARİS BAL EVİ VE MÜZESİNE ZİYARETÇİLERDEN TAM NOT

18 Temmuz 2017 Salı 09:52
-marmaris-bal-evi-ve-muzesine-ziyaretcilerden-tam-not

Marmaris Ticaret Odası tarafından 2012 yılında çam balının tanıtılması ve kalitesinin arttırılması amacıyla yapılan Marmaris Bal Evi yerli ve yabacı ziyaretçilerini ağırlıyor.

 Yaz sezonuyla birlikte Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistler Marmaris Bal Evi ve Müzesini uğrayarak, bal üretiminin tarihçesi, arıcılık ve balın özellikleri hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

 

Dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ını gerçekleştiren Türkiye'de, üretimin yüzde 33'ünü Marmaris sağlıyor. Çam balının tanıtılması ve kalitesinin arttırılması amacıyla Marmaris Ticaret Odası tarafından hayata geçirilen Marmaris Bal Evi ve Müzesi, hem bal üreticilerine destek oluyor hem de turizme yeni bir destinasyon kazandırmış oldu.

Mimarisi petek şeklinde yapılan bal evinde bal analiz ve kontrolü ile satış kısmının yanı sıra arıcılığın tarihini anlatan müze bulunuyor. Müzede, geçmişten bugüne arı kovanlarının gelişimi ve arıcılıkta kullanılan aletler sergileniyor. Camdan yapılan bir kovanda ise arılar ve bal yapımı ziyaretçiler tarafından izlenebiliyor.Marmaris Bal Evi'nde ilçenin köylerindeki üreticilerden satın alınan ve analizleri yapılan balın gıda mühendisi gözetiminde dolumu yapılıyor. Marmaris Çam Balı etiketi ile satışa sunulan ürünlere bölgeyi ziyaret eden turistler ve vatandaşlar ilgi gösteriyor.

 

Bölgeyi ve Marmaris Bal Evi’ni ziyaret eden yerli ve yabacı turistler izlenimlerini www.tripadvisor.com.tr adresinde paylaşıyor.

İşte ziyaretçilerin paylaşımından birkaçı.

Çok güzel bir deneyim...

Marmaris İçmeler'den sonra asfalt yolla dağlara tırmanarak yirmi dakikada harika manzara ve doğanın içinde olan bu küçük ama şirin köye ulaştık. Önce bal arıları hakkında bilgi veren 10 dakikalık bir video izledik, sonra da müze haline gelmiş olan binadaki arıcılık ile ilgili görselleri ve kovan çeşitlerini inceledik. Burada arıcılık ile ilgili her türlü bilgi ve belge var. Sonrasında satış mağazasında bal tadımı yaptık ve o eşsiz çam balından aldık. 2 kg bal teneke kutuda 40.-TL. Tavsiye ederim, gelin ve görün. Beğeneceksiniz diye düşünüyorum.

 Marmaris Çam Balı

Marmaris Osmaniye köyünde oluşturulmuş bal evinde.çok kaliteli saf arı ürünleri bulabilirsiniz. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Görülmesi gereken bir yer

Arıların doğada ne işe yaradığını şimdi anladım. Görevlilerin ilgi alakası çok iyi teşekkürler. Organik balınızı almayı sakın unutmayın.

Sürpriz

Osmaniye bölgesinde araç ile dolaşırken bal evine uğradık önce algılayamadım çünkü bal ve balcılıktan anlarım. Karadeniz bölgesindenim. Daha sonra polipris, arı sütü ve polenden oluşan bir karışımı aldık üç arkadaş üç şişe hala senede üç ay bu karışımı kullanıyoruz. Gerçekten güvenilir ve samimi bir kuruluş tebrikler.

Düzgün balın adresi

Her sene civara seyahat ettiğimizde mutlaka. çam balı alırız. Ayrıca diğer propolis polen gibi ürünlerde satıyorlar köylüye kıyasla biraz fiyatlı ama güvenilir bir adres.

 Haber okunma sayısı: 5127

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER