KURBANLIK ALIRKEN DİKKAT

03 Ağustos 2019 Cumartesi 10:05
-kurbanlik-alirken-dikkat

Kurban Bayramına sayılı günler kala Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden açıklama geldi.

Kurum Müdürü Necmettin Kaya tarafından yapılan açıklamada alıncak olan kurbanlıkların hamile ve dişi olmaması gerektiğini vurgularken aşılı hayvanların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Marmaris İlçe Tarım  ve Orman Müdürü Necmettin Kaya, kurbanlık hayvanların sevklerinde, alımında, satımında, kesiminde ve kurban etinin muhafazasında dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Ülkemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpelenerek kayıt altına alınıyor, böylelikle hayvan hareketleri ve hastalıkları izlenebiliyor. Büyükbaş hayvanlar için kimlik bilgilerini içeren pasaport düzenlenerek hayvan sahibine teslim ediliyor. Nakillerde hayvan pasaportunun hayvanın beraberinde bulundurulması zorunludur. Pasaportta hayvanın doğum tarihi, ırkı, cinsiyeti, sahip bilgisi, aşı bilgileri ve hareket bilgileri bulunuyor. Hayvan hareketlerinde hayvanın mutlak suretle küpelenmiş olması gerekiyor. Sığırlar; pasaport ve kulağında küpelerle, koyun ve keçiler nakil belgesi ve kulağında küpelerle satışa çıkarılmak ve kesilmek zorundadır.

En önemli bilgi aşı

Sağlıklı hayvanların belirgin özellikleri vardır; Besili sığırlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı kıllar ince ve parlaktır.  En önemli husus,  hayvanın dişi ve hamile olmamasına dikkat çeken  Necmettin Kaya” Normal şartlarda da dişi  hayvanların kesilmesi yasaktır. Kurbanların kulağında mutlaka küpe takılması gerekiyor, çünkü hayvanın hangi aşılarını ve sahibinin kim olduğunu belirtiyor.  Hayvanın küpesi ve  pasaportu yoksa ne olduğunu bilemeyiz” ifadelerine yer verdi.

Kurban edilecek hayvanın  ön dişlerinin çıkması gerekiyor

İlçe Müdürü Necmettin Kaya, kurbanlık hayvanlarınızın tür, ırk, cinsiyet ve yaşını “HaySag” isimli mobil uygulamayla cep telefonuna indirerek küpe numarası ile kurbanlıkların sorgulanabilmesini sağlayan uygulama ile güvenli kurban alımı sağlanacaklarını söyledi.  İl ve ilçe tarım müdürlüklerine uğrayarak kurban rehberini temin edeceklerini belirtti.

KURBANLIK SEÇERKEN NELER DİKKAT ETMELİ?

Küpesinin olup olmadığına bakılmalı.

Çok zayıf , gebe ya da yeni doğum yapmış hayvanlar alınmamalı.

 Hayvanın kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı.

Yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı.

 Pis kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı.

Öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı.

 Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı.

Yara, şişlik ve ödemi olmamalı.

Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalı.

 Damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanlar tercih edilmemeli.

Haberin etiketleri:

KURBANLIK ALIRKEN DİKKAT


Haber okunma sayısı: 561

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER