Kadına şiddeti eğitim bitirir

27 Kasım 2018 Salı 08:27
-kadina-siddeti-egitim-bitirir

Marmaris Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nce düzenlenen etkinlikle kadına yönelik şiddet protesto edildi. Kadınlar Meclisi Başkanı, Şenay Kılın, “Bu şiddetin önüne geçilmesi için temelden eğitim gerekir” dedi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri dolayısıyla, protesto eylemi düzenleyip, basın açıklaması yaptı.

19 Mayıs Gençlik Meydanı'ndaki etkinliğe, Meclis üyelerinin yanısıra CHP Marmaris İlçe Başkanı Tolga Akbay ile  İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali Rıza Doğanyılmaz gibi aralarında onlarca  erkeğin de bulunduğu kalabalık grup katıldı.

'Ya toprağınsın ya benim', 'Boşanmak istedim sokakta öldürüldüm' ve 'Fiziksel ve psikolojik şiddete dayanamadım hayatıma son verdim' yazılı dövizlerin de açıldığı etkinliğe bazı kadınlar da yüzleri ve gözleri şiddet görmüş gibi makyajla morartılmış, dudakları patlamış halde katılarak farkındalık oluşturmaya  çalıştı.

Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Başkanı Şenay Kılın, grup adına hazırladıkları basın açıklamasını paylaştı.Kadına şiddeti önlemek için eğitim ve  topyekün bir mücadelenin şart olduğunu vurgulayan Şenay Kılın, şu ifadeleri kulandı:

 

"Ne yazık ki ülkemizde her geçen yıl kadına yönelik fiziki ve psikolojik şiddet artmaktadır. Kadına şiddetin önüne geçilmesi için temelden eğitim gerekmektedir. Okula başlanılan ilk günlerden itibaren şiddetin zararları anlatılmalıdır. Bizler, sessiz kalan hem cinslerimizin haklarını savunmak için el birliği vererek mücadele etmek zorundayız. Kadına yönelik şiddet cezasız kaldığı sürece artarak devam edecektir. Bacılarımız, kız kardeşlerimiz, annelerimiz ve teyzelerimizin haklarını savunmak için herkesin duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kadına şiddet eylem cezaları artırılıncaya kadar bu meydanlarda mücadelemiz devam edecek"

Açıklamanın ardından grup, alkışla tempo tutup, 'Kadına şiddete son' sloganı attı.  Daha sonra Meydan’daki şiddete uğramış kadınların fotoğrafların bulunduğu ve kadın hakları ile ilgili yasaların yazılı olduğu dövizlerin bulunduğu  sergi gezildi.

Xxxx

 

Kadın Destek İhbar Sistemi (KADES) Marmaris’te polisler tarafından vatandaşlara tanıtılıp, anlatıldı,  İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, KADES'i anlatan el ilanları dağıttı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün  hayata geçirdiği Kadın Destek İhbar Sistemi'nin (KADES) şiddete maruz kalmış veya maruz kalma ihtimali olan kadınların ihbarlarını daha hızlı haber merkezlerine iletmeleri amacıyla iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda kullanılabildiği belirtildi.

19 Mayıs Meydanı’nda açılan standı gezenlere polisler, mobil uygulama hakkında bilgilendirmede bulunup, el ilanları dağıttı. Polisler, bazı kadınlara uygulamayı indirmeleri için yardımcı oldu. Bu etkinlik kapsamında meydanda basın açıklaması yapan kadınlar ve siyasi parti temsilcileri de standı ziyaret ederek, destek verdi, uygulama hakkında bilgi aldı. Şehrin ana caddelerinde de dolaşan polis ekipleri, KADES'i anlatan el ilanlarından dağıttı. Ayrıca meydanda bulunan dev ekranda mobil sistem hakkında bilgilendirilmede bulunuldu.

Ayrıca ana cadde ve sokaklardaki billboardlara tanıtım ilanları asılacağı da kaydedildi. Haber okunma sayısı: 441

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER