KAÇAK TUR DENETİMİ

03 Ağustos 2019 Cumartesi 10:06
-kacak-tur-denetimi

Marmaris TÜRSAB yetkilileri belgesi olmadan kaçak tur satışı yapanlara tutanak tuttu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB)  Marmaris Yürütme Kurulu kaçak tur satışı ile çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında TÜRSAB Marmaris Başkanı Suat Esin, kurum görevlileri, polis ve zabıtanın katılımıyla Uzunyalı sahilinde denetimlerini gerçekleştirdi. Denetimlerde tur satan stantların yetki belgeleri kontrol edilirken, yetki belgesi olmadan tur satışı yapanlar hakkında tutanak tutuldu.

Denetimler hakkında bilgi veren TÜSAB Başkanı Suat Esin, “Biz bu denetimleri periyodik olarak yapıyoruz.  Amacımız burada bulunan yaklaşık 260 acentamızın rahat nefes almasını sağlamak. Stanttaki görevliler, şezlongdaki, marketteki herkes bu işi yapıyor. Meslektaşlarımızın yaptığı işlerden çok daha fazlasını yapıyorlar. Algısı yok vergisi yok. Nasıl yapıyorlar, işte buraya  stantları koymuşlar buraya. Tabi bu stantları bu arkadaşlara iyi niyetle, sadece tekne turu satmak için veriliyor ama tüm turları satıyorlar. Normalde yasal olarak bakarsanız stantların da buraya konulmaması gerekiyor. Ama iyi niyetle veriliyor kendilerine, ama bu iyi niyet maalesef suiistimal ediliyor. Bugünde arkadaşlarımla birlikte ben de denetime geldim.

Yasa çıksın

Normalde arkadaşlarımız bunu hafta bir yapıyorlar. Bizim 1618 sayılı yasamız var. Bu yasa tekrar düzenlendi ve şuan bakanlıkta duruyor.  Eğer bu yasa çıkarsa TÜRSAB’ın çok daha fazla yetkisi olacak. Tutanak tutuyorsun beş bin gibi bir para cezası geliyor. Para cezasını ödeyip tekrar işlerine devam ediyorlar.   Ama bu yasa çıkarsa para cezası, hapis cezası ve yaptırımlar çok daha fazla ağırlaşıyor.” dedi.  Yasal olarak tur satışı yapan işletmeciler denetimlerden memnun olduklarını söylediler.

Haberin etiketleri:

KAÇAK TUR DENETİMİ


Haber okunma sayısı: 395

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER