İlk 10 ayda gelen İngiliz sayısı 1 milyonu aştı

28 Kasım 2018 Çarşamba 08:26
-ilk-10-ayda-gelen-ingiliz-sayisi-1-milyonu-asti

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yöre Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin 2018 turizm sezonun Ocak- Ekim dönemini kapsayan 10 aylık zaman periyodunda Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki yüzde 37'lik artışı değerlendirdi. Esin, " Muğla’ya gelen İngiliz turist sayısı 2017’nin 10 aylık döneminde 1 milyon bandını geçerek 1 Milyon 036 bin 847'ye ulaştı" dedi.

 TÜRSAB Marmaris Yöre Temsil Kurulu (YTK) Başkanı Suat Esin, 2018 yılı turizm sezonunun Ocak-Ekim dönemini değerlendirdi. Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gazetecilere açıklamalarda bulunan Esin,  İstanbul ve Antalya'dan sonra en fazla turistin Muğla Bölgesine geldiğini değinerek, 2017 yılı ekim ayına oranla 2018 yılı ekim ayında ilk 10 ayda yüzde 37'lik bir artış olduğunu söyledi.

1 MİLYON İNGİLİZ TURİST

Muğla'nın 2 havaalanı ve 9 deniz hudut kapısından ilk 10 aylık dönemde 2 milyon 633 bin 930 kişinin giriş yaptığını söyleyen Esin, " Bu rakam geçen yılın toplamına aşmıştır. Geçen yıl 1 milyon 893 bin 772 turist girişi olmuştur. Gelen turistlerin 787 bin 014'ü Dalaman Havalimanından, 177 bin 769'u Milas-Bodrum Havalimanından giriş yapmıştır. Bu girişlerde  964 bin 783 kişiyle İngiltere ilk sırada gelmektedir. Bu rakama deniz yolu ile gelen 55 bin 703 İngiliz ziyaretçileri de eklersek, İngiliz turistler 1 Milyon 036 bin 847 ile bir milyon bandını aşmıştır. İngilizleri sırası ile 390 bin 045 ile Rusya, 159 bin 018 ile Ukrayna, 142 bin 901 ile Almanya 109 bin 963 ile Polanya ve 105 bin 030 ile Hollanda takip etmektedir.

YÜKSELİŞ 2019'DA DA DEVAM EDECEK

Geçen yıla oranla bu artışın farklı nedenleri olduğuna değinen Suat Esin, " Avrupa ülkeleri ile olan siyasi sıkıntıların ortadan giderilmesi bunda öncü olmuştur. Bununla birlikte ülkemizin diğer destinasyonlara göre özellikle kurlarda meydana gelen artıştan sonra daha ucuz olması dolayısıyla kur artışı ekonomimizde bazı sıkıntıları yaratmış olsa da turizmi ve turizmciyi olumlu yönde etkilemiştir diyebiliriz. Bu olumlu gidiş 2019'da da kendini gösterecektir."TURİZMİ 12 AYA ÇIKARMAK İÇİN ÇABA SARFETMELİYİZ"

2019 turizm sezonunda özellikle İngiliz ve Avrupalı turist sayısında ciddi artışlar beklenmektedir. Tabi bu söylediklerimiz şu anda ki koşullara göre. Beklentimiz diğer Ülkelerle olan iyi ilişkilerin devam etmesi ve herhangi bir kriz yaşanmamasıdır. Bizlerin hedefi bütün bu olumlu gelişmeleri göz önünde bulundurarak  daha yükseklere taşımak olmalıdır. Yani 5-6 ay turizm değil 12 ay turizm hedefini gerçekleştirmek için çaba sarf etmektir. Bunun için doğa turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, spor turizmi gibi alanlara yönelmelidir.

Yine bölgemiz mavi tur tutkunları için bulunmaz koylara ve eşsiz güzelliklere sahiptir. Türkiye'nin BİN 484 km ile en uzun kıyı şeridine sahip Muğla'mız kültürel varlıkları, muhteşem doğası, denizi, güneşi, kumunun yanı sıra farklı medeniyetlere ait izleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Ve bütün bu güzellikler de bölgemizi bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Mavi tur bölgemizde artık bir marka haline gelmiştir.

Bakanlık belgeli 23, Belediye belgeli 6 Marina bölgemize ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamakladır.  Bölgemize gelen mavi tur tutkunları Marmaris, Bodrum, Gökova, Fethiye, Datça, Göcek, Kızılada ve Hisarönü koylarını tercih etmektedirler" dedi.

DENETİMLERİMİZ KIŞINDA SÜRÜYOR

Dört aylık yeni bir yönetim olarak Marmaris'te çalışmalarına aralıksız sürdürdüklerini söyleyen Suat Esin, bu sezon boyunca, özellikle kaçak tur satışları ile ciddi micadele verdiklerini söyledi. Esin," Yol denetimleri, sahildeki stantlarda yapılan kaçak tur satışları ve otel içinde yapılan kaçar tur satışları ile ilgili denetimler yaptık. Biz bu şekilde kaçak tur satışı yapan işletmeleri buradan uyarıyoruz. Cezalar giderek ağırlaşıyor. Sahil kenarında bir hafta aralıklarla denetimlerimizi sürdürdük. Denetimlerimiz özellikle kış turizminde de devam etmektedir. Bu denetimlerde yasa dışı satış yapanlar hakkında para cezası ve yasal işlemler yapıldı. Bunlarla ilgili raporlar tutularak gerekli mercilere teslim ettik. Haber okunma sayısı: 581

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER