İKTİDAR SESSİZ KALMAKTADIR

19 Temmuz 2018 Perşembe 09:49
-iktidar-sessiz-kalmaktadir

"Her türlü canlıya şiddete hayır’ platformu tarafından kadına, çocuğa ve hayvana yapılan şiddet ve tecavüzlerin son bulması amacıyla başlatılan imza kampanyası devam ediyor. ÇYDD Marmaris Şube Başkanı Yusuf Sivri, “Siyasi iktidar çocuk ve genç kızların istismarı, kadınların şiddet görmesi ve katledilmesi olaylarına tepkisiz kalmakta, suçlulara iyi hal indirimi, tahrik edilme gibi bahanelerle ceza indirimi getirmekte, bir nevi suçlulara gizliden cesaret vermektedir” dedi.

6-21 Temmuz tarihleri arasında devam edecek olan imza kampanyasına 4 oda ve 17 sivil toplum kuruluşunun destek veriyor. Her gün bir sivil toplum kuruluşunun yer aldığı platformunun geçtiğimiz günkü konuğu Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Marmaris Şubesi oldu.

 Saman İskelesi’nde devam eden imza kampanyası ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştiren ÇYDD Marmaris Şube Başkanı Yusuf Sivri, anne ve babaların her geçen gün tedirginliğinin arttığını,  kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismarın arttığını dile getirdi.

BU OLAYLARIN YAŞANMASI DEVLETE OLAN GÜVENİ SARSMAKTADIR

Sivri, “ Toplumun her yaşta bireylerinin böyle korku ortamında yaşaması, gelecek kaygısı içinde olması devlete karşı olan güvenin kaybolmasına neden olacaktır.  Toplumun huzur ve güven içerisinde yaşamasını sağlamak devletimizin en önemli görevlerinden biridir. Üç dönemdir TBMM’de çoğunluk sağlayarak ülkemizi yöneten siyasal iktidar çocuk ve genç kızların istismarı, kadınların şiddet görmesi ve katledilmesi olaylarına tepkisiz kalmakta, suçlulara iyi hal indirimi, tahrik edilme gibi bahanelerle ceza indirimi getirmekte, bir nevi suçlulara gizliden cesaret vermektedir. Bu anlayışın hemen değişmesi gerekmektedir.ÇYDD VE ADD’DEN ÖNERİLER

 Bunun için öncelikle;

1-Okul öncesi eğitimden başlayarak, ilk, orta ve lise seviyesindeki öğrencilere devletimiz parasız okuma ve yurt olanakları sağlayarak çocuklarımız vakıf ve tarikat elinden kurtarmalıdır.

2-Eğitimde görevli idareci ve öğretmenleri görev öncesi psikolojik eğitimden geçirilmeli, öğrenci ile iletişim kurmanın yolları öğretilmelidir.

3-Aile içinde eğitimden başlayarak öğrenciler farklı bir durum ile karşılaşmaları halinde çocuğun ve ailenin yapması gereken tepkiler anlatılmalıdır.

4-Yasalarda kadın ve çocuklara taciz, öldürmeye teşebbüs suçlarında hafifletici durumlar kaldırılmalıdır.

5-Tacize uğrayan ailelere devlet hukuki hak arayışında ücretsiz destek olmalıdır. Aile yakınları ve komşularda aileye moral vermelidir.

6-Tacize uğrayan çocuk her yaşta kadın ve kişiye devlet psikolojik destek sağlamalıdır.

7-Toplumda kadın, erkek eşitliğinin sağlanmasının toplumun gelişmesinin birinci aşaması olduğunun bilinci tüm vatandaşlarımıza kazandırılmalıdır.

8-Birlikte yaşadığımız dünyayı paylaştığımız toplumumuzun bir parçası hayvanlara karşı son yıllarda acımasız öldürme, işkence hadiselerini önlemek içinde aileden başlayan ve sürekli olan eğitimle, hayvan sevgisini tüm topluma kazandırmalıyız.

Tüm yurttaşları hemcinsimize ve hayvanlara reva görülen taciz ve öldürme olaylarını dur demeye yılmadan bu mücadeleyi sürdürmeye davet ediyoruz” dedi. 

Haberin etiketleri:

İKTİDAR SESSİZ KALMAKTADIR


Haber okunma sayısı: 1242

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER