HAVA KİRLİLİĞİNE DİKKAT’

29 Kasım 2016 Salı 08:35
-hava-kirliligine-dikkat

Muğla Halk sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan kış ayıyla birlikte hava kirliliğine dikkat çekti.

 

Uzm. Dr. Ceyhan, “Maruz kaldığımız orman yangınlarının dumanları, Soba ve Kalorifer sistemlermizin baca dumanları,  kullandığımız araçların egzoz dumanları  dumanla dolu bir gökyüzüyle karşılaşmamızın genel sebeplerindendir” dedi.

Ceyhan’ın açıklaması şöyle;

“Kötü hava kalitesi hepimizde sağlık endişelerine neden olmaktadır.Bu sadece Amerika, Gürcistan, Türkiye,Hindistan, Çin ve Japonya'da yanan orman yangınlarına soba ve araç egzos dumanlarına maruz kalanların sorunu değildir. Rüzgârlar dumanları yaşam alanlarımıza şehirlerimize sürüklemektedir. Orman yangınlarının olmadığı noktalarda dahi hava kalitesi düzeyi "sağlıksız" koşullar yönünde ilerleme göstermektedir. Yani "herkes bu sebepten sağlık sorunları yaşamaya başlayabilir ve hassas rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın  daha ciddi daha ağır sağlık etkileri yaşayabilecekleri" anlamına gelir.Yangınlar yanmaya devam ettikçe baca ve egzos dumanları,  yağmur yağma ihtimalini dahada düşürmektedir. Bu kışın daha kuru ve sıcak havaya neden olacağı öngörülen bir gerçektir.

Bazı okul müfredatları kötü hava sonucunda açık hava fiziksel aktivite imkanlarını sınırlamaktadır. Solunum sorunlarına  sahip vatandaşlarımız kapalı alanları tercih etmeli, Spor aktivitesi yapacaklar kötü hava koşullarında kapalı alanlarda kalmayı tercih etmeli, açık havada yapılması gereken aktivitelerin içeride gerçekleştirilmesine izin verilmelidir. Bu yönde uygulamalar geliştirilmelidir.

Peki gökyüzündeki dumanların farkında olmak bizi endişelendirmeli mi?

Sıcaklıkların düşmesi açık hava etkinliklerine daha fazla yönelmemizi sağlayabilir, ancak dumana maruz kalma riskini göze kimse almamalıdır.

İşte maruz kalma riskinizi azaltmak ve kendinizi ve ailenizi güvence altına almak için bazı tavsiyeler.

Neden zararlı dumanlar bizleri hasta ediyor?

Yangın dumanı, baca ve egzos dumanları bitki örtüsü ve gazlarla karıştırılmış yapı malzemeleri içeren parçacıkları içerir. Kötü hava koşullarında Gözlerinizin kamaştığını hissediyorsanız, dumana maruz kalmakta olduğunuzu anlayabilirsiniz ve bu maruziyet  başka sağlık sorunlarına  neden olabilir. Bu parçacıklar solunum yollarınız aracılığı ile iç organlarınıza ulaşabilir.

Kötü hava koşullarına maruz kalma, göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı, hırıltı veya astım ataklarına neden olabilir. Öksürme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akışı ve hatta yorgunluk gibi sinüs enfeksiyonuna benzer belirtiler görülebilir.

Orman yangınları, baca ve egzos dumanları yaşlılara, hamile kadınlara, çocuklara ve kronik kalp ve akciğer hastalıklarına sahip olanlar için özellikle zararlı olabilmektedir.

Çocuklar, vücut ağırlığının bir kilogramı başına yetişkinlerden daha fazla hava soluduğundan ve solunum yolları halen gelişmekte olduğundan, daha ciddi belirtilerle karşılaşabilirler.

Astım hastalığı olanlar veya akciğer hastalığı olanlar, bu gibi durumlarla ilgili Aile Hekimlerne danışmalıdır. Yapılan araştırmalara göre bazı insanlar bronşit gibi hastalıklara daha kolay yakalanabilirler.

Hava dumanlı olduğunda sağlıklı kalmak nasıl mümkün olabilir?

Bulanık pembe renkli görünen hava, duman ve egzos kokusu veya bölgenizdeki orman yangını olan  bir yeri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, zamanınızı açık havada geçirmenin gerek olup olmadığını görmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Hava Kalitesi İstasyonları web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Seyehat etmek istediğiniz ve yaşadığınız yerin günlük hava kalitesi sonuçlarına ulaşabilir ve bu şekilde önlemlerinizi alma yoluna gidebilirsiniz. Muğla ilinin bu günlerde hava koşulları hassas seviyede görülmektedir.Daha çok İçeride kalma yönünde tercihinizi kullanmanız önerilir. Camlarınızı ve kapılarınızı kapalı tutmanız gerekiyor. Klimalarımızın hava temizleme özelliğinde çalışmaya devam etmesinin iyi olduğunu düşünüyoruz, ancak filtrenin temiz olduğundan emin olun ve dumanın girmesini önlemek için taze hava girişini kapatın. Mum, tütsü yakmamak, şömineyi veya sobayı kullanmamak, sigara içmemek suretiyle kapalı havanın temiz tutulması da önemlidir. Bu tür uygulamalar kapalı alanlarımızdaki havanın kurumasına sebep olacaktır. Hava temizleme özellikli klimanın çalıştırılması, parçacıkların havada dolaşmasını da önleyebilir.

Toz maskeleri aslında büyük parçacıkları yakalar ve ciğerlerinizi duman teneffüsünden korumazlar, ancak filtreleme solunumu özelliği ile kullanılan bir maske biraz koruma sağlayabilir. Dışarıda veya evinizdeki hava açık ve temiz görünse bile, özellikle bacalardan çıkan duman kış ayları süresince ve hayatımızın genelinde araç egzos dumanları havamızı kirletmektedirler. Zararlı mikroskopik parçacıklar hayatımızın genelinde soluduğumuz havanın içindedir.Dışarda olduğunuzda, susuz kalmamaya dikkat etmeli , tahriş olmuş gözlerimizi nemlendirmeli giysilerimizide sık sık değiştirmeliyiz. Ebeveynler ve çocukları nefes alma konusunda zorluk ya da bilinç kaybı yaşarlarsa, acilen 112 Acil Sağlık hizmetlerini araması gerekmektedir.

“Havanız ve Sağlığınız herzaman iyi olsun.”  Şeklinde bilgi verdi.Haber okunma sayısı: 4815

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER