HAFIZALARIMIZDA 25 YILDIR KANAYAN BİR YARA

03 Temmuz 2018 Salı 08:55
-hafizalarimizda-25-yildir-kanayan-bir-yara

2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne katılmak için gelen ve konakladığı Madımak Oteli'nin yakılmasıyla hayatını kaybeden 33'ü sanatçı ve aydın, 37 kişinin yaşamını yitirdiği olayların 25. yıldönümü dolayısıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi tarafından anma programı düzenlendi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şube Başkanı İlyas Toprak, 25 yıldır yüreğimiz yanmaktadır. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Madımak katliamı hafızalarımızda, bilincimizde, vicdanımızda 25 yıldır kanayan bir yara olarak yer almaktadır dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi’nde düzenlenen anma törenine, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şube Başkanı İlyas Toprak, CHP Marmaris ilçe yönetimi, kadın kolları ve gençlik koları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.

Anma programı dolayısıyla açıklamada bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şube Başkanı İlyas Toprak, Türkiye tarihine düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir leke olarak tarihe geçen Sivas katliamının üzerinden 25 yıl geçtiğini ifade etti.

Toprak, “ 25 yıldır yüreğimiz yanmaktadır. Bu topraklarda onlarca, yüzlerce, binlerce acıyla tanışmış ülkemiz insanları 2 Temmuz 1993’de yeni bir acıyı daha paylaştı. Otel görevlileriyle birlikte 35 canımız, herkesin seyirci kaldığı bir katliamda diri diri yakılarak can vermiştir. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Madımak katliamı hafızalarımızda, bilincimizde, vicdanımızda 25 yıldır kanayan bir yara olarak yer almaktadır.

    12 Eylül zihniyetinin uygulayıp pekiştirdiği Türk-İslam sentezci zihniyet, geçmişte Taksim’de, Maraş’ta, Malatya’da, Çorum’da gerçekleştiği katliamları unutturamadığı gibi, Sivas katliamını da tüm çabalarına rağmen unutturamayacaktır.

OLAYIN GERÇEK FAİLLERİ YARGI KARŞISINA ÇIKARILMADI

      Üzerinden yıllar geçmesine karşın, diğer politik katliamlarda olduğu gibi Sivas’ta da deliller yok edilmiş, olayın gerçek faillerinin yargı karşısına çıkarılmamış, bir şekilde tutuklanıp yargılananlar kollanmış ve en önemlisi de sanıklar Adalet Bakanlığı yapan bir şahıs tarafından sorumlular savunulmuşlardır. “İnsanlığa karşı işlenen suç”un faillerinin bir bölümü zaman aşımı ile kurtarılmış, dönemin Başbakanı katliam davasının zaman aşımına uğratılmasını “karar hayırlı olsun” ifadeleriyle değerlendirmesi yüreğimizi bir kez daha yakmıştır.

MADIMAK’A UTANÇ MÜZESİ İNŞAA EDİLMELİ

       Bir katliamın faillerinin aklanmasının toplum için “hayırlı” olacak hiçbir yanı yoktur, olamaz. Sivas Katliamı bugün hâlâ vicdanımızda kanayan bir yara olarak duruyor! Geçmişi kapatmaya ve unutturmaya çalışmakla değil, onunla yüzleşerek toplumsal barışı sağlayabileceğimiz unutulmamalıdır. Bir an önce yapılması gereken şey Madımak’ın, insanlık suçlarının teşhir edileceği, gericiliğe ve ırkçılığa karşı bir “Utanç Müzesi”nin inşaa edilmesidir.

ZAMAN AŞIMI SÖZ KONUSU OLAMAZ

    Utanç müzesi olmasını talep ettiğimiz Madımak Oteli’nin sözümona “bilim” müzesine dönüştürülmesini ve şehitlerimizi için oluşturulan Anma Köşe’sinde olaylara karışan ve hayatını kaybeden iki göstericinin (katilin) ismine de yer verilmesini şiddetle kınıyoruz. Sivas Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, zaman aşımı söz konusu olamaz, katillerin yakalanıp adil bir şekilde yargılanmadığı sürece bu insanlık suçu hepimizin yükü olacaktır.

       Türkiye’de din ve devlet işlerinin birbirinden bağımsız gerçek bir laik yapıya kavuşturulması, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması sağlanmadıkça, halkları birbirine karşı kışkırtma girişimlerinin önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Sivas Katliamı olmak üzere, Türkiye tarihindeki bütün kumpaslar, darbeler, provokatif eylemler, tertipler, cinayetler, Feto darbe girişimi olmak üzere bütün darbeler, planlar tüm yönleriyle soruşturulmalıdır. Bizzat siyasi iktidar eliyle yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalarına hemen son verilmelidir

“ASIL AMAÇ CUMHURİYETİ YIKMAKTIR”

        Biliyoruz ki bu zihniyetin asıl amacı, Atatürk önderliğinde kurulan laik, demokratik, sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyetimizi yıkmaktır. Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılık yapanlar, halkımızın bilinçli sağ duyarlılığı sayesinde hiçbir zaman gerçek amaçlarına ulaşamayacaktır.

“SAVAŞ POLİTİKALARINDAN VAZ GEÇİLMELİDİR”

         Bölgemizde ırkçı/mezhepçi çatışmalar alevlenirken yangına körükle giden, ülkemizde de ayrımcı politikalarla iç siyasette güç kazanmayı hedefleyen bir yönetim anlayışı asla başarıya ulaşmayacaktır. Türkiye’yi yönetenler bir an önce bu hatalarından dönmeli, içeride ve dışarıda çatışmaları derinleştiren, savaşları körükleyen politikalardan derhal vazgeçmelidir.Hepimiz biliyoruz ki;Terörün dili, dini, ırkı rengi yoktur

İnsanlık düşmanı gericiliği ve ırkçılığı bir kez daha lanetliyor, yitirdiğimiz canları 25 yıl sonra aynı duygularla anıyoruz. Onları ağıtlarla değil, uğrunda yaşamlarını verdikleri insanlığı, demokrasiyi ve özgürlükleri toplumda egemen kılarak yaşatacağız. Sivas Madımak Katliamında hayatlarını kaybeden 33 canımızı rahmetle anıyoruz.

Sivas Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız!” dedi. 

“İKTİDAR İSTERSE DOSYAYI TEKRAR AÇABİLİR”

Kent Konseyi Başkanı Av. Necmettin Yankol’da konuyla ilgili yaptığı açıklamda, “Bu tür suçlarda kesinlikle zaman aşımı olmaz. Dosyanın tekrar açılabileceğini tahmin ediyorum. Eğer iktidar isterse bu dosyaları tekrar açabilir” dedi.Haber okunma sayısı: 837

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER