GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

20 Eylül 2018 Perşembe 09:51
-gaziler-gunu-torenle-kutlandi

Marmaris’te “19 Eylül Gaziler Günü” Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. TBMM'nin, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 97. yıldönümü Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Törende Atatürk büstüne Marmaris Kaymakamlığı, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı, Marmaris Belediyesi  ve Muharip Gaziler Marmaris Şubesi  çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam edilen programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Dnz.Yüzbaşı Burçin Acar yaptı.

 

Acar konuşmasında, bugün burada 42 yaşında cumhuriyet kuran dahi komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanı verilişinin 97. Yıldönümünde o büyük insanı ve tüm gazilerimizi anmak için buradayız dedi.

Acar, “ Gazilik Türk vatanseverliğinin, Türk Kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Bu nedenle Türk vatanının ve yüce Devleti ve Türk Milleti’nin ebedi varlığını devam ettirmek, mili birliğini ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla ülkemizin her karış toprağına kanını akıtarak tarihimizi altın sayfalar yazdıran kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak, onların aziz hatıralarını yüceltmek üzere 1921 yılında TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanının verildiği 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kutlanması, 3 Temmuzda resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4768 sayılı kanunda kabul edilmiştir. Bugünü Gaziler Günü olarak kutlamanın bahtiyarlığı içindeyiz.Tarihimizden dersler çıkararak Türkiye Cumhuriyeti’nin adeta yoktan var edildiğini bilmek unutmamak ve bunu yeni nesillere ulaştırmak bizlere düşen en önemli görevdir. Vatanımızın bütünlüğü ve parçalanmaması için ölümü göze alarak çekinmeden mücadele eden kahraman gazilerimizi gönülden selamlıyoruz.

 

Sahip olduğumuz en önemli değerlerimizden biri olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüze Türk Milleti sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Sizlerden aldığımız bu emaneti sonsuzda kadar yaşatmak için var gücümüzle çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anarken siz saygıdeğer gazilerimizi, ailelerini ve yüce ulusumuza saygılar sunuyorum” dedi.

ATATÜRK, MİLLETİ TARAFINDAN GAZİ ÜNVANI VERİLEN İLK ASKERDİR

   Daha sonra konuşan Muharip Gaziler Derneği Marmaris Şube Başkanı Azmi Özkan, bugünün kahraman gazilerin şeref ve kahramanlık günü olduğunu dikkat çekerek,” Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır. Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının önderliğinde yürütülen hürriyet ve bağımsızlık mücadelesi, kıvılcımdan alev topuna dönüşerek zafere ulaşmıştır.

   TBMM’si, 19 Eylül 1921 tarihinde, bu zaferin anısına, Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal’e, Türk milleti adına, ‘’Mareşal’’ rütbesi ve ‘’Gazi’’ unvanını tevcih etmiştir. M.Kemal ATATÜRK, milleti tarafından GAZİ unvanı verilen ilk askerdir.

   Ülkemiz bugün, dünden olduğundan daha fazla, iç ve dış hain odakların yoğunlaşan tehdidi altındadır. 100 sene önce, ülkemizi parçalamak için harekete geçen ve kahraman Türk ordusu tarafından hezimete uğratılan küresel güçler, hain terör örgütleri vasıtasıyla emellerini tekrar gerçekleştirme gayreti içine girmişlerdir. Bütün bunlara karşın Türk milleti, hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu olunca daha sık kenetlenmesini bilmiştir. Türk milleti azmi, iradesi ve kudretiyle bu hainlere her zaman diz çöktürmüş ve hüsrana uğratmıştır. Bugün de aynı akıbete uğrayacakları şüphesizdir. Şu husustan çok eminiz, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek hür ve bağımsız yaşayacaktır.

  19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, Büyük Önder M.Kemal ATATÜRK’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olan tüm gazilerimize esenlikler diliyoruz” dedi.

Törenin ardından gazilere Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda öğle yemeği verildi.Haber okunma sayısı: 960

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR