En hızlı çevre ve ekonomi dostu uygulama!

26 Eylül 2018 Çarşamba 09:06
-en-hizli-cevre-ve-ekonomi-dostu-uygulama

Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Ayağı süresince Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Marmaris Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen . uygulama, doğaya ve ekonomiye önemli katkılar sağladı..

13-16 Eylül tarihleri arasında Marmaris ve çevresinin ev sahipliğini yaptığı organizasyon boyunca, yarış, seyir ve servis noktalarına yerleştirilen yaklaşık 90 adet geri dönüşüm kumbarası, pet toplama kafesi, cam kumbarası, özel atık kumbaraları ve iç mekân geri dönüşüm kutuları sayesinde ambalaj atıkları kaynağında ayrı toplandı. Konuyla ilgili Marmaris Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 22,5 ton ambalaj atığının geri dönüşümüyle ölçülebilir çevresel yararlar sağlandı. Söz konusu miktarın,  3 dönümden fazla orman alanının kurtulması ve 46 ailenin bir yıllık enerji ihtiyacının karşılanmasına denk gelen fayda anlamını taşıdığı vurgulandı.

 

Uygulamanın çevre koruma ve geri dönüşüm konularında farkındalık artırıcı etkisinin de bulunduğunun  altı çizilen açıklamada görüşlerine yer verilen Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın şu sözleri paylaşıldı:

 “Marmaris Belediyesi, ÇEVKO’yla iş birliği içerisinde; Marmaris’in ambalaj ve cam atıklarının geri dönüşümünde örnek şehir olması için bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. İlçemizde toplanan çöplerin yüzde 60’ını geri dönüştürülebilir malzemeler oluşturuyor. Hem doğamıza karşı hassas ve koruyucu olmak, hem de çöpten düşük maliyetli ham madde elde ederek, tekrar ekonomiye kazandırmak noktasında geri dönüşümü çok önemsiyoruz. Bu anlamda Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında yürütülen bu çalışma da bizler için çok önemliydi. Kısa sürede toplanan 22,5 ton ambalaj atığı ile hem çevre adına hem de ekonomik anlamda da önemli bir fayda elde edildi. Bu yüzden işbirlikçi kurumlarla, sosyal sorumluluk ve çevre bilinciyle hareket ederek kampanyamıza katılan tüm bilinçli yurttaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” Haber okunma sayısı: 684

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR