Emekçi emekliler örgütlendi

14 Mayıs 2019 Salı 09:20
-emekci-emekliler-orgutlendi

Marmaris’te DİSK’e bağlı Emekli-Sen temsilciliği açıldı. Sendika temsilcileri, 19 Mayıs Meydanı'nda kurdukları stantta ve yaptıkları basın açıklamasıyla kendilerini ve amaçlarını anlattı. Açıklamada, “Tüm emek arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı sendikamıza üye olmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası'nın (Emekli-Sen) yeni kurulan Marmaris Temsilciliği, 19 Mayıs Meydanı'nda stant açtı.  Sendikaya üye kabülünün de gerçekleştirildiği stantta temsilciliğin kurucu başkanı Kasım Çağlı, basın açıklaması yaptı.   Kasım Çağlı, örgütlenme çağırısında bulunarak emeklileri tek  çatı altında toplanmaya davet etti. Temsilciliklerinin  adresinin Eğitim-Sen'in Marmaris Pazaryeri Binası'ndaki bürosu olduğunu kaydeden Çağlı, şunları söyledi:  

“Sömürünün son yıllarda katlanarak adeta çığ gibi emekçinin sırtına yüklendiği hepimizin malumudur. Egemen güçler ve onların yerli işbirlikçileri elbette ki bu zorluklarla ezilen emekçinin ve emeğin örgütlenmesini istemezler. Nitekim emeklilerin en doğal hakkı olan sendika kurma hakkı bunun için yıllarca yasaklandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı sonucu, iktidar geri adım atmak zorunda kaldı ve 9 Şubat tarihinde karanlığın en koyusundan doğan sendikamız 25 Şubat günü bir güneş gibi emeklileri sarıp sarmalayarak cesaretimizi kendi umudumuzdan yaratmamızı sağladı. Emeklilerin sendika hakkını kazanması, emekçilerin ve devrimcilerin azmi sayesinde olmuştur. 

 

BİREYSEL DEĞİL, ÖRGÜTSEL MÜCADELE VURGUSUKurtuluşumuz bireysel çıkışlarla değil, örgütlü, ele ele veren, iri ve diri birlikteliklerle olacaktır. Marmaris'te DİSK/ Emekli-Sen Marmaris şubesi olarak hangi iş kolundan emekli olursa olsun, tüm emek arkadaşlarımızı, yol-daşlarımızı sendikamıza üye ol-maya çağırıyoruz. Emekliler artık yalnız değilsiniz. Yanınızda sizin için çalışan bir sendikanız var. Farklı görüşlere de sa-hip olsak hepimiz, insanca yaşamayı,yıllarca çalışarak yarattığımız mal ve hizmet-ten gelişme payını istiyoruz. 

EMEKLİLERE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ELZEMDİR

Bu pay için emeklilerinde toplu iş sözleşmesi yapması elzemdir. Toplu iş sözleşmesi yapma hakkı-mızı istiyoruz ve alaca-ğız. Devleti yönetenlerin, plansız, hesapsız, savur-gan ve keyfi harcamaları-nın sorumlusu biz değiliz. Biz en doğal hakkımızı istiyoruz. Bu istekleri-mizin yöneticiler tara-fından duyulması için birlik olma-lıyız. İri ve diri olmalıyız. Gün birlikte güç olma günüdür. Gün örgütlenme günüdür” 

Haberin etiketleri:

Emekçi emekliler örgütlendi


Haber okunma sayısı: 249

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER