“BU HAREKETLER 19 MAYIS RUHUNA AYKIRI”

16 Mayıs 2019 Perşembe 11:32
-bu-hareketler-19-mayis-ruhuna-aykiri

Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Başkanlığı ve bazı sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek, önceki gün düzenlenen gençlik yürüyüşünde 19 Mayıs ruhunu aykırı olayların yaşandığını ve Gençlik Marşı ve İzmir Marşını da söylemek isteyen öğrencilerin susturulduğunu belirterek protesto etti.


 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Başkanlığı, Eğitim-Sen, Velider, DİSK Emekli-Sen, Pir Sultan Abdal Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Haziran Hareketi temsilcileri Atatürk Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Gurup adına açıklama yapan CHP Marmaris İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen, bu haftanın önemini vurgulayarak, “19 Mayıs 1919 ‘da başlayan Ulusal kurtuluşumuzun 100. Yılını kutluyoruz. Gençlik haftası çerçevesin de bugün Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ve Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yaptığı Gençlik yürüyüşün de 19 Mayıs ruhuna aykırı olaylar yaşanmıştır.Yürüyüş sırasında Gençlik Marşı ve İzmir Marşını da söylemek isteyen gençler susturulmak istenmiş itiraz edilince üzerlerine yürünmüş, bir öğrencinin boğazı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bilal Ergen tarafından sıkılmıştır.

Burada boğazı  sıkılan ülkemizin geleceğidir, demokrasidir, özgürlüklerdir. Bu mantık cunta mantığıdır. Darbeci mantığıdır. Seksen ihtilali mantığıdır.

Bugün Hasan Tahsin ‘in İzmir’de düşman işgaline karşı ilk kurşunu attığı gündür. Biz bu yürüyüşler de gençlere asıl bunları hatırlatması gereken eğitimcilerin tahammülsüzlüğünü kabul edemiyoruz.

Üstelik 20 Mayıs 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla 19 Mayıs tarihi Gençlik ve Spor Bayramı olarak milli günlerimizin arasına girerken , bu marş da bu büyük bayramın simgesi olarak Türk gençliği ve sporcusunun marşı oldu. Gençlerin kendilerine armağan edilen bu günü ve bu marşları söylemesinden doğal bir şey olamaz .Cumhuriyetin kurucu iradesine aykırı olarak yapılmak istenen baskıların zulmün karşısındayız.

Marmaris TV ‘ de yayınlanan görüntülerden öğrendiğimiz bu durumu protesto ediyoruz. Günün anlamına uygun olmayan marşlar nedeni ile öğrenciler ayrıştırılmış ve bugün ki olaylar yaşanmıştır. Olayın yaşanmasın da ilgisi olanlar hakkında idari işlemin yapılmasını istiyoruz” dedi.Haber okunma sayısı: 409

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER