BALLI LOKMA TATLISI AMAN HADİ HAYIRLISI

28 Ağustos 2017 Pazartesi 09:44
-balli-lokma-tatlisi-aman-hadi-hayirlisi

Birkaç yıl öncesine kadar maden kabusuyla mücadele eden Marmaris’in kırsal mahallesi Osmaniye’de ‘bal’ gibi güzel şeyler oluyor. “Dünyanın en ballı köyü” Osmaniye’de üretici vatandaşlar el ele verdi, yöresel ürünlerini en iyi şekilde sunup, pazarlamak amacıyla “Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” kurdu. Kooperatif ve satış mağazasının açılışı dolayısıyla düzenlenen törende ballı lokma ikram edilen konuklar, Osmaniyelilere ‘hayırlı olsun’ dileklerini sundu.

  Kooperatif Başkanı Hasan Hüseyin Aydın: “Üreticilerimizin biraz daha kazanabilmesi ve tüketicilerimizin de başta bal olmak üzere daha kaliteli yöresel ürünlere kavuşabilmesi amacıyla yola çıktık” diye konuştu. Belediye Başkanı Ali Acar, üreticinin ürünlerinin korunması, kalitesinin artırılması için destek sağlamayı sürdüreceklerini söyledi.

 

Sadece Marmaris’in, Türkiye’nin değil dünyanın en önemli çam balı üretim merkezi olan Osmaniye Mahallesi’nde daha önce maden arama ruhsatı verilmiş, onlarca çam ağacı kesilmişti. Duyarlı vatandaşların desteğini de alan Osmaniye halkı, verdiği mücadeleden zaferle ayrılmıştı.  Maden kabusunun sona ermesinin ardından Osmaniye’nin gerçek madeni bal adına güzel gelişmeler yaşanmıştı. Marmaris Ticaret Odası’nın oluşturduğu Bal Evi, bölge halkının ürünlerine de değer katmıştı. Osmaniyeli de boş durmadı, sadece bal değil köylerinde yetiştirdikleri tüm ürünlerini pazarlamak amacıyla 21 kişi biraraya gelip, “Osmaniye Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”ni kurdu. Madene karşı mücadelenin simge adresi olan eski muhtarlık binasında da ürünlerinin satışının yapıldığı bir mağaza açtı. Eski muhtar Hasan Hüseyin Aydın başkanlığındaki Kooperatif’in ve mağazası için açılış töreni düzenlendi.

  

Törene, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Belediye Başkan Yardımcıları İsmet Kamil Öner, Halil Gökovalı, CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nejmettin Kaya, Marmaris Esnaf Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi’nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir topluluk katıldı. Mağazanın açılış kurdelesini de bu isimler Kooperatif Başkanı Aydın’la birlikte kesti. Tüm konuklara, çayın yanısıra köylü kadınların yaptıkları lokma ve tabi ki yanında çam balı ikram edildi. Belediye Başkanı Acar, tüm davetliler adına ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti. Başkan Acar, Osmaniyelileri madene karşı duruşlarından ötürü bir kez daha kutladıktan sonra şöyle konuştu: “Kooperatifin, yöresel ürünlerin değerlendirilmesi, korunması ile kalitesinin artması adına önemli ve anlamlı bir görev üstleneceğini düşünüyoruz. Şimdiden sonra bu konudaki hedefimiz ve amacımız, Marmaris Belediyesi olarak, ihtiyaç duyduğunuz dolum ve soğutma tesisi ile ilçe merkezinde bir satış noktası sağlamak için sizlere destek olacağız.”

Kooperatif Başkanı Aydın ise şu ifadeleri kulandı: “Üreticilerimizin biraz daha kazanabilmesi ve tüketicilerimizin de başta bal olmak üzere daha kaliteli yöresel ürünlere kavuşabilmesi amacıyla yola çıktık, kooperatifimizi kurduk.  Kooperatifleşmenin doğru olacağına inanıyoruz. Başta Marmaris Belediyesi olmak üzere bize destek olan herkesime şükranlarımızı sunuyoruz.”
ENDER TÜRKKANHaber okunma sayısı: 4600

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER