AMATÖR DENİZCİLİK İÇİN BÜYÜK FIRSAT

26 Kasım 2018 Pazartesi 08:09
-amator-denizcilik-icin-buyuk-firsat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın talimatlarıyla Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar “Hedef 1 milyon Amatör Denizci” kampanyası tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’te de başlatıldı. Marmaris Kaymakamlığı ve Marmaris Liman Başkanlığı Hedef 2023 Bir Milyon Amatör Denizci Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan eğitim hakkında tüm vatandaşları ücretsiz eğitimlere katılmaya davet etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın talimatlarıyla 2023’e kadar 1 milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamak, verilecek denizcilik eğitimlerinin ardından katılımcılara Amatör Denizci Belgesi düzenlemek, ‘denizci millet denizci ülke’ hedefine ulaşmak için Amatör Denizci Eğitimleri ve sınav uygulamalarına Türkiye genelindeki 71 Liman Başkanlığında başlandı.

Marmaris Liman Başkanlığı da deniz tutkunlarının yakından takip ettiği Amatör Denizci Eğitimi başvurularını almaya başladı.

 

BAŞVURULAR BAŞLADIBaşvuru ve eğitimi ücretsiz olan sadece belge harcı olarak 32 lira 10 kuruş ödeme gerektiren Amatör Denizci Eğitimine vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Bu fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşlar, mesai saatleri içerisinde Marmaris Liman Başkanlığı’na gelerek eğitim ve sınav uygulamaları hakkında bilgi alıyor. Başvuru şartları uygun olan vatandaşlar ise doldurdukları Amatör Denizci Eğitimi (ADB) dilekçeleriyle birlikte 1 fotoğraf ve sürücü belgesi fotokopisi ile müracaatlarını tamamlayabiliyor.

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Cahit Turhan’ın talimatlarıyla başlatılan Hedef 2023 bir milyon Amatör Denizci Projesi kapsamında Türkiye genelinde bulunan 71 Liman Başkanlığınca eğitim ve sınav uygulamaları düzenlenecek.

Marmaris  Liman Başkanlığı n da Amatör Denizci Eğitimi başvuru taleplerini almaya başladı. Başvuruların tamamlanmasıyla, takvimi ilerleyen günlerde belirlenecek olan Amatör Denizci Eğitimi aynı gün yapılacak olan sınavla tamamlanacak. Sınavda başarı gösteren katılımcılara Amatör Denizci Belgesi düzenlenecek. Bu belgeyle vatandaşlarımız boyu 2,5 metre ile 24 metre arası özel olmayan tekneleri kullanabilecek.

BÜYÜK FIRSAT

Denizi ve mavi yolculuğu ile ünlü olan Marmaris’te denizcilik potansiyeli bir hayli yüksek olan bir ilçe. Böylece Amatör Denizci Eğitimi Marmarisli vatandaşlar için büyük bir fırsat.

BAKAN TURHAN: YÜZÜMÜZÜ DENİZLERE ÇEVİRMELİYİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, “Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi” tanıtım törenine katılarak törende yaptığı konuşmada, denizlerin dünya ve insanlık açısından öneminin kelimelerle ifade edilmeyecek kadar fazla olduğunu  belirtmiş , Türkiye’nin geleceğinin denizcilikte olduğunu vurgulayarak, “Yüzümüzü tam anlamıyla denizlere çevirmeliyiz demişti.

   Turhan, tarih boyunca denize kıyısı olan ülkelerin hep daha avantajlı olduğuna dikkat çekerek, “Ülke olarak dünyanın en büyük coğrafi deniz potansiyeline sahibiz. Bu potansiyelimizle deniz kaynaklı doğal zenginliklere sahip olmamızın yanında dünya deniz ulaşımında da kilit ülkelerden biri olmalıyız. Üç tarafımız denizlerle çevrili ancak tek başına bu durumun kimseye avantaj sağlayamayacağı da açıktır.” ifadelerini kullanmıştı.

   Dünya taşımacılığında deniz yolunun payının yüzde 84 olduğunu anlatan Bakan Turhan, Bir ürünü deniz yoluyla taşımak, demiryoluna göre 3 kat, karayoluna göre 7 kat, havayoluna göre 21 kat daha ekonomik olduğunu vurgulamış dünya ticaretinde, deniz ulaşımının bu kadar belirleyici olduğunu söylemişti.

   Bakan Turhan, ayrıca Türkiye’nin, 112 bin eğitimli gemi adamıyla Çin’den sonra bu alanda ikinci sırada bulunduğunu belirtti.Haber okunma sayısı: 1658

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER