MANŞET

75 NOKTAYA GİYSİ KUMBARASI

09 Şubat 2018 Cuma 08:18
-75-noktaya-giysi-kumbarasi

Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Marmaris ve çevresine 75 adet kullanılmış giysi, ayakkabı tekstil kumbarası yerleştirildi. Giyim eşyalarının geri kazanımı için yeni bir projeyi hayata geçiren Marmaris Belediyesi hem ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Dün Mola Kent önüne de yerleştirilen kumbaraya vatandaşlarda memnuniyetle karşıladı. Burada konuyla ilgili bilgi veren Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü sorumlusu Barış Ünlü projenin örnek bir proje olacağını değinerek şöyle konuştu.

 “Marmaris Belediyesi olarak insan odaklı projelerimiz devam ediyor. Bunlar biride Marmaris ve değişik bölgelere koymaya başladığımız kullanılmış giysi, ayakkabı tekstil kumbarası. Belediyemiz temizlik işleri birimi olarak sadece çevreyi temizlemekle kalmıyoruz. Zaman zamanda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli projelerde yapıyoruz.

Kullanılmış giysi, ayakkabı tekstil kumbarası ile kullanmadığımız veya çöpe giden kıyafetlerin geri dönüşümü sağlanarak yada ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak ülke ekonomisine de katkı sağlıyoruz.

Bu kumbaralardan ilk aşamada 75 adet tüm Marmaris bölgesine yerleştiriyoruz. Bugün itibari ile 40 adet kumbaramızı Marmaris’in değişik yerlerine yerleştirdilk. Beldibi, Armutalan, İçmeler ve Turunç bölgelerimize de koyacağız. Yoğunluğa göre de haftada bir yada iki defa bu kurmalarda biriken eşyalar toplanacak. Bunlar toplandıktan sonra kullanılabilir olanlar ve kullanılmayacak olanlar diye ikiye ayrılacak.Kullanılmayacak olan tekstil malzemeleri iplik fabrikalarına gönderilerek geri dönüşümü sağlanacak. Kullanılabilecek düzeyde olanlarda yıkanıp temizlenip gerek Marmaris’te gerek Türkiye’de gerekse Afrika’da yaşayan ihtiyaç sahiplerine gönderilecek. Böylece amacına uygun bir şekilde bu tekstil malzemelerini değerlendirmiş oluyoruz.

MARMARİSLİ İHTİYAÇ SAHİPLERİ DE YARARLANACAK

Bu kumbaralardan toplanan malzemelerden Marmaris’te bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızda yararlanabilecek. Buralardan temizlenerek elde edilen giysileri vatandaşlarımıza ulaştırabilmek için düzenle bir şekilde askılayarak vatandaşlarımızın ulaşımına sağlayacağız.

ÇÖP ATMAYIN

Bizim vatandaşlarımızdan ricamız içlerine çöp atmaması; içine çöp atıldığı taksirde maalesef bu malzemeler kullanılmaz hale geliyor ve kötü koku oluşturuyor. O yüzden vatandaşlarımızdan ricada bulunuyoruz. Kutular aynı zamanda güvenlikli bir kutu. Attıktan sonra içinden malzemelerin geri alınması mümkün değil.

Vatandaşlarımızın kullanılmış giysi, ayakkabı tekstil kumbarasına kolay ulaşabilmesi için kumbaralarımızın bulunduğu yerlerin haritasını yayınlayacağız. Vatandaşlarımızda internet üzerinden kumbaraların nerelerde olduğunu görebilecek” dedi.
CİHAN ALTUT

Haberin etiketleri:

75 NOKTAYA GİYSİ KUMBARASI


Haber okunma sayısı: 597

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER